Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haalareiden vedenkestävyys

02.11.2006 |

Tietääkö joku onko 3000mm vedenkestävyydessä mistään kotoisin. Katsoin että reimatec-kangas on 5000, mutta sehän onkin todella hyvin kestävää.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytännössä 1500mm luetaan jo vedenpitäväksi, eli kyllä 3000mm on jo aika hyvä. Kannattaa ottaa kuitenkin huomioon että jokainen pesu huonontaa vedenpitävyyttä ja kankaan kuluminen myös huonontaa vedenkestoa.

Vertailuarvona kerrottakoon että reimatec siis ilmoittaa 5000mm ja reimatecin kaikki saumat on teipattu, eli puvulla voi vaikka uida kastumatta.

Jonathan ilmoittaa 10 000mm mutta vain peppusauma on teipattu, joten pitää käytännössä huonommin vettä kuin reimatec, vaikka vedenpitävyys kankaassa onkin parempi.



Eli yksistään vedenpitoarvo ei kerro mitään vaan saumatkin on hyvä olla teipattu.

Vierailija
2/2 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olikos se nyt sit Kaks+ lehdessä sanottiin että 3000ml pitävyys vastaa sadeasua. Eli käsittääkseni silloin on siis vedenpitävä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla