Tarttee varmaan ottaa pikavippi
Rahaa 15 euroa, viikko ennenkuin tulee tili. Tolla rahalla pitäs 2 henkilöä elää, ei tuu mitään.. Miehellä ei ole varaa tupakkaan, itsellä eikä mihellä varaa syödä töissä.. en ole ikinä ottanut pikavippiä. Tiedän, että maksaa sen 20 euroa, mutta pienempi nolotus tämä olis kun lainata porukoilta tai kavereilta.
Kommentit (13)
Vippi tulee 5 minuutissa tilille, mutta äipän tili on eri pankissa. Siksi päädyin vippiin, koska pystyvät maksamaan minkä tahansa pankin tilille saman tien. Eri pankkien välillä voi kestää parikin päivään
jos kerran olette kummatkin töissä? Uskomatonta...
Mies opiskelee.. Minä luulin, että saan enemmän palkkaa mitä todellisuudessa sitten sain.. Mies ilmoitti puolessa kuussa, että hänellä ei ole sitten enää rahaa. Riitahan siitä tuli, kun en tiennyt missä mennään, olisi siis voinut ilmoittaa aiemmin että rahaa enää sen ja sen verran. Minä olin elänyt yli varojen, ostanut mm. talvitakin, jota en tietenkään olis tehnyt jos olisin tiennyt miehen rahatilanteen ja sen, ettei palkkaa tulekaan niin paljon kuin odotin (tulot vaihtelevat kuukausittain).
Niin, että siten ollaan nyt sitten tässä tilanteessa..
ap
tai korkeintaa yksi aski viikoksi.
Jos ei tarvitse muuta ostaa kuin ruokaa niin ainakin itse pärjäisin. Hernekeittoa, puuroa, nuudeleita, perunaa...
Söisin vaikka kynsiä ennen kuin ottaisin kiskurikorkoista lainaa. Siitä tulee helposti kierre jos seuraavasta palkasta maksaa ed. kuun menoja.
Käykää luovuttamassa verta, siellä saa sämpylää ja pullaa! :)
Nyt vielä viime aikoina olen ottanut sen 200 euron pikavipin.
Meillä on pelastanut arjen tosi useasti, esim. silloin kun lapset sairastuivat kaikki kerralla.. antibiootit kolmelle (eikä ollut kuin 40 euroa rahaa, ja vajaa viikko seuraavaan rahapäivään). Pikavippi on pelastanut silloin kun esikoisen koulupaita piti maksaa, tai piti ostaa uusi pyöräilykypärä kun vanha halkesi kaatumisen seurauksena (ja seuraavana päivänä piti koululaisen polkea pyörällä joku retki).
Lisäksi pikavippi on ollut pelastus kun vaippaikäinen sairastui ripuliin, juuri kun vaipat olivat muutenkin vähissä.. niin ja silloin kun autosta hajosi joku osa.
Meillä on kolme lasta, rahat piukilla AINA. Mieluummin tosiaan otan pikavipin kuin lainaan äidiltäni (jolla ei yleensä edes ole lainata) tai ruikuttaisin kavereiltani. Pikavipin kanssa ei tarvitse nolata kasvojaan. Maksan mieluusti siitä hyvästä sen 20 euroa korkoa tai 40 euora korkoa (200 euron lainassa).
Mutta kaapit on ihan tyhjillään.. Tosi tiukkaa tulee olemaan. Lidlissä ollaan välillä käyty ostoksilla, sieltä saa suht halvalla.
Mihinköhän se 15 euroa sitten riittäis.. Hernekeittoa, pastaa.. mutta leipää ja voitakin pitäs saada. Maitoakin purkki kaks. Keittoja vois tehdä. Jos tekis vaikka jauhelihakeiton, siihen olis ainekset aika halpoja.
ap
Pullot kauppaan. Jauhelihakeittoa iso kattilallinen,kestää monta päivää ja välillä voi lisäillä perunaa yms. Kananmunat halpoja ja monikäyttöisiä. Leiväksi näkkäriäja ilman maitoa pärjää viikon. Miehen tupakat minimiin ja käärikööt sätkiä. Kyläilkää paikoissa missä tarjotaan jotain :)
Tiukille menee 15 euron kanssa,mutta erittäin viheliäistä makselle ensi kuussa takaisin!! yrittäisin sinnitellä.
Hyvä kun tuli puheeksi nuo kananmunat.. Ne on ihan hyviä sellasenaankin. Jauhelikeittoa ja makaronilaatikkoa vois tehdä.. Täytyy huomennna mennä Lidliin ostamaan tarvikkeet, tän päivän pärjää kaapissa olevalla vanhalla ruualla ja puolikkaalla leipäpussilla.
Eiköhän se tästä sitten.. Toki lisääkin vinkkejä saa laittaa.
ap
vaikka halvimmasta mahdollisesta vehnäjauhosta, ei tarvitse muuta kuin vettä ja hiivaa lisäksi. Jos sulla on jotain heittää sekaan (ryynejä, porkkanaraastetta tms.) niin aina parempi. Näitä evääksi töihin.
Perunoista ja sipulista saa hyvää sosekeittoa, samoin tomaattimurskasta ja sipulista. Vähän mausteita niin hyvää on eikä maks paljon p-----kaakaan! Jos sulla on pakastin niin tutki onko siellä mitään ja kehitä siitä joku herkku! Marjoista kiisseliä.
Tsemppiä! Voit sitten onnitella itseäsi kun ei ensi tilistä tarvii maksaa satasta takaisin plus kahtakymppiä jollekin ahneelle firmalle!
Voi ostaa esim. ruokaa kunnon satsin ja maksaa tarvitsee vasta seuraavassa kuussa. Tässäkin tietysti pitää varoa kierrettä...
siitä ettei tarvitse mennä äitin helmoista kerjäämään, aikuisten ihmisten. :) Ei se niin noloo ole, me ollaan ainakin ajateltu että jos kerran on olemassa tollasia firmoja, niin täytyyhän niitten saada asiakkaitakin. Sitäpaitsi se on tosi kätevä, lähetät tarvittavat tekstarit ja fyrkat on oikeesti viidessä minuutissa tilillä, ei tartte lähtee kaupungin toiselta puolelta lainaamaan.
Niin minäkin olen tehnyt, jos ruokarahat on vähissä.