Masentaa: miten piristäsin itseäni?
Mikään ei varsinaisesti ole huonosti, mutta on vaan ihan tyhjä olo. Onko se tämä vuodenaika ja pimeys vai mikä. Miten piristäisin itseäni vai odotanko vaan, että tämä menee ohi?
Kommentit (5)
yhtenä ohjeena oli tuon yllä mainitun kirkasvalolampun ja ulkoilun lisäksi kalaöljyt tai rasvainen kala ja kasvikset tai b-vitamiini purkista.
Ala nauttia arjesta ja tehdä kivoja juttuja. Älä jää missään nimessä kotiin nyhjäämään, olo vain pahenee. Väsymys on harhaa, piristyt kun lähdet ulos ja teet asioita.
Käy ulkona lenkillä, näe ystäviäsi, katsele piristäviä ja iloisia elokuvia sarjoja tms.
Ei sen kummoista tartte olla, tänäänkin otin työmatkalle mukaan Mp3-soittimeni ja lukaisin ilmaista hömppälehteä siinä samalla istuessani.
Tai ostankin erikoiskahvin tavallisen sijaan, haen kirjastosta DVD:n tai CD:n kotiin ja tutustun siihen.
Käännän kaiken mukavaksi ja ihanaksi. Muistatteko kuinka Peppi Pitkätossu siivosi taloaan laittamalla lattiankuurausharjat kiinni jalkateriin ja luisteli niillä? Minä laitan lempimusaa soimaan ja sallin itselleni tauot siivouksessa vartin välein ja niiden lepotaukojen aikana käyn av:lla lukemassa yhden avauksen. :D
Elämässä ei ole juurikaan pakkoja, vain mahdollisuuksia!
Katselin noita lamppujen hintoja ja jollain saksalaisella verkkokaupalla oli halvimmat 85 euron paikkeilla. Päätin olevani sen arvoinen =)