Ruuan hinnannousu todella kolahtaa
Ottamatta kantaa siihen meneekö meillä ruokaan paljon vai vähän, halusin vaan keskustella tästä uudesta tilanteesta. Olemme siis 5-henkinen perhe (yksi lapsista syö jo aikuisen verran) ja laitamme ruokatilille kuukausittain 800e. Usein siitä lähtee joku lasku, ja ruokaan jää 650-700e. Aiemmin se on niin napin riittänyt. Syömme tavallista kotiruokaa, emme juuri käytä punaista lihaa. Lapsilla kerran viikossa karkkipäivä. Nyt kävimme katsomassa ruokatiliä ja jäljellä on 20 päivälle 110 euroa! Olemme tehneet kaiken ihan samalla tavalla kuin aiemminkin. Aivan käsittämätöntä kuinka nopeasti hinnat ovat nousseet, vaikka syytkin ovat tiedossa. Autoa meillä ei onneksi ole. Ruoka on se josta nyt tullaan säästämään, ja joudumme tietysti ruokatilille laittamaan lisää ennen seuraavaa palkkaa, mutta se ei kyllä voi jatkossa olla pysyvä ratkaisu. Moni muukin on varmasti huomannut saman. Nyt pitää alkaa miettiä niitä keinoja, joilla tingitään mutta voitaisiin silti syödä riittävästi ja hyvin.
Jos sinulla ei ole mitään hyvää sanottavaa tähän aloitukseen ja haluat vaan päteä niin tee se mieluummin jossain muualla. Moni varmasti on samassa tilanteessa ja voi tähän samaistua.
Kommentit (184)
Aloittaja täällä vielä kirjoitti:
Täytyy miettiä tätä. Ehkä voisimme 50e per nenä laittaa enemmän ruokatilille. Periaatteessa ei olla aiemmin haluttu kun raha on justiinsa riittänyt, ja meistä tuo summa on ollut tosi iso jo tähänkin saakka. Mutta jatkossa varmaan pakko. Vaatteita esim ei myös osteta uutena juurikaan.
Minusta 150€/hlö./kk ruokaan on jo hyvä suoritus, jos mielii syödä terveellisesti ja monipuolisesti. Tuskin kuitenkaan tuli yllätyksenä, että useamman lapsen kasvaessa ruoka- ja muutkin kulut kasvavat valtavasti.
Eipä silti, harvassa lapsiperheessä rahaa on muutenkaan ylenpalttisesti käytettävissä. Monilla on jotenkin vinksahtanut mielikuva siitä, millainen keskiverto elintaso ihmisillä Suomessa on tai pitäisi olla.
Vierailija kirjoitti:
Onko jo hernekeittopäivä käytössä? Lidlistä ja Tokmannilta saa edullista hernettä. Sitä kannattaa ostaa varastoon, oletettavasti myös kuivattujen herneiden hinnat tulevat jatkossa kallistumaan mutta kaapissahan ne säilyvät ikuisuuden jos ostaa jo nyt
Jep, hernaripäivä on kerran viikossa suunnilleen ja leivotaan itse sämpylät siihen lisäksi.
On ainakin kaupassa käynti nykyisin helppoa koska juuri mihinkään ei ole rahaa. Ruokavalio se kun huononee hoida siinä sitten diabetesta ja muita sairauksia. Kuka täällä enää edes haluaa kitua kovin montaa vuotta. Rikkaat vain.
Siis ruokaanko 10 päivässä on mennyt yli 600-700e?Jos kuukauden 800e on jäljellä 110e?Vai mihin?Nyt laittaisin kyllä ylös jo menot euron tarkkuudella jos noin käy ja tutkisin vähän kohteita...
Ruoan osuus suomalaisten kotitalouksien menoista on tutkitusti vain reilu kymmenesosa.
Merkittäväkään, jopa se ennustettu 10 prosentin lisä ruoan hintaan, ei siis lopulta ole kokonaiskuvassa kovin merkittävä.
On myös hyvä, ettei ruoka ole liian halpaa. Nyt se on, koska sitä ei arvosteta.
Ruokahävikin vuosittainen määrä Suomessa on 360 miljoonaa kiloa, kun ihmiset ostavat jääkaappinsa liian täyteen ja heittävät sitten pilaantuneet käyttämättöminä pois, samoin tähteet, jotka vielä hyvin kelpaisivat syötäviksi.
Muistakaa että tämä on vasta alkusoittoa katsotaan sitten loppuvuodesta. K- *yrpäkauppiaat nostaa hintoja joka päivä.
Höpö höpö, hinnat eivät ole sentään noin paljon nousseet. Teillä tuskin olisi sitten muutenkaan tässä vaiheessa kovin paljon yli 200 euroa.
Leipä ja päälliset olivat itselläni ylivoimaisesti isoin ruokakulu. Jätin kokonaan pois, samoin murot ja myslit, jotka myös tosi kalliita. Aamupalaksi puuroa tai aasialaisittain vihanneskeitto. Ruokaan menee nykyään puolet vähemmän rahaa kuin ennen.
Kik-herneet ovat täyttäviä ja monikäyttöisiä. Ostin näitä monta pakkausta hinnannousua ajatellen.
Ap, kerro lapsillesi, että ruoka on nyt vain rikkaille. Voit keittää koulun jälkeen heille makaroonivellin ja illaksi kaurapuuroa. Niin, minä lapsuuteni elin. Hyvin pärjäsin alipainoisena. 250g sika-nautaa riitti 3 henkiselle perheelle 3 päivää.
Vierailija kirjoitti:
Syökää ruohoa ja kukkia nyt kun niitä saa ilmaiseksi pihalta.
ei, niitä poltetaan.
Meillä on 4 henkeä. Ennen riitti taloustilile 600 e / kk ja nyt tuntuu, että se loppuu viikko ennen kuun loppua. Yritetään jo keskittää ostoksia Lidliin ja S-markettiin, mutta niissäkin ovat hinnat nousseet aivan hirveästi. Ja murrosikäinen poika syö kuin hevonen.
Kai se on ruvettava vyötä kiristämään, kun ei noita lapsia vielä työhön tai kerjuullekaan voi laittaa.
Vierailija kirjoitti:
Ruoan osuus suomalaisten kotitalouksien menoista on tutkitusti vain reilu kymmenesosa.
Merkittäväkään, jopa se ennustettu 10 prosentin lisä ruoan hintaan, ei siis lopulta ole kokonaiskuvassa kovin merkittävä.
On myös hyvä, ettei ruoka ole liian halpaa. Nyt se on, koska sitä ei arvosteta.
Ruokahävikin vuosittainen määrä Suomessa on 360 miljoonaa kiloa, kun ihmiset ostavat jääkaappinsa liian täyteen ja heittävät sitten pilaantuneet käyttämättöminä pois, samoin tähteet, jotka vielä hyvin kelpaisivat syötäviksi.
Olen täsmälleen samaa mieltä! Joulun tienoilla täällä joku kehuskeli heittäneensä roskiin kokonaisia avaamattomia suklaarasioita, kun suklaa oli pahaa. Sellaisille on ihan oikein, että ruoan hinta nousee. Itse elän työmarkkinatuella ja rahani riittävät ruokaan ihan hyvin. Jos kahden kilon vehnäjauhopussi maksoi ennen 0,70 € ja nyt 1,20, se on vieläkin halpaa.
Meillä on mennyt tässä kuussa ruokaan rahaa 215 euroa yhteensä neljälle hengelle. Nyt on budjetti käytetty. Voitte vaan kuvitella miten ollaan hengissä pysytty. Kyllä on joutunut tarkkaan katsomaan mitä ostaa kun hinnat on nousseet ja pakko on ollut vaan pärjätä vähällä.
Jos haluaa keinon saada lisää käytössä olevaa ruoka rahaa lapsille niin tässä mun vinkki. Erotkaa vanhempina ja etsikää molemmat uudet parisuhteet. Lapset ovat kotona vai 50% ja ruokaan käytössä olevat rahat pysyvät samoissa. Edellyttäen tietenkin et uudet parisuhteen puoliskot eivät ole työttömiä.
Nyt vaan äkkiä viemään kihla- ja vihkisormuksia jos sellaisia löytyy niin kanikonttoriin. Kullan hinta on noussut ja sieltä saa hyvin fyffee.
Olen äimänä. Suurin osa kommenteista on silkkaa veetuilua.
Ei minulla ole ap:lle muuta vinkkiä, kuin tehdä ruoat itse ja käyttää halvempia ruoka-aineita. Säilyvviä elintarvikkeita kannattaa ostaa varastoon tarjouksista. Ja hyödyntää punalaputetut tuotteet. Näitäkin voi yleensä vielä pakastaa varastoon, tai esim. tuoreen lihan/kalan voi valmistaa ensin.
Kymmeniä vuosia sitten oli ruokapiirejä, jotka tekivät yhteisostoja lähiseudun ruoantuottajilta. Ostettiin siis kimpassa suoraan maatiloilta. Elpyisiköhän tämmöinen toiminta taas?
Teillä siis kuitenkin on sitä rahaa, jos summaa voi korottaa 250 e. Se nyt vaan on niin, että kohta jokainen lapsi syö aikuisen verran. Sitten se helpottaa, kun lähtevät kotoa. Ei varmaan kannata kovin askeettista lapsuuttakaan loppuajaksi tarjota.
Puhuvat että ruoan hinta olisi kallistunut vain joitakin prosentteja. Kyllä se on kallistunut noin 30 % kun vertaa mitä mikäkin ennen maksoi. Riisipiirakka ennen 25 senttiä, nyt 39 senttiä. Eikös tämä ole 55 prosentin nousu?
Lopettakaa tomaatin, kurkun ja vihersalaattien osto. Hirvittävän vesi-intensiivisiä, epäekologisia, kg-hinnaltaan järjettömiä ja lisäksi ravintoarvoltaan heikompia kuin vihannekset.