miksi polviin sattuu aerobikissä?
siis sellaset liikkeet et mennään alas ei ihan kyykkyyn asti, mut kuitenkin. Esim leveä haara asento ja alas jolloin sisäreidet venyy-polviin sattuu JOKA kerta!!
varpaat/polvet on samassa suunnassa, ei siitä ainakaan, mut mistä?
Kiitos!
Kommentit (14)
mistä näet edestäpäin että ne ovat linjassa? oletko sivuittain vai suoraan peiliin nähden?
Rupea juoksemaan 3-4 krt viikossa kunnon juoksulenkkejä, treenaa lihaskuntoasi ja käy sitten joku kerta kokeilemassa näiden jälkeen aerobicissa, nivelet tarvitsevat säännöllistä juoksua/aerobista hyppy-liikuntaa. Joko et tee juoksu/aerobic-treeniä tarpeeksi, sinulla on kulumia tai sitten olet ylipainoinen
tästä päätä lattiaan päin kallistamalla, et ovat suorassa linjassa =)
Mulla on sellainen vaiva kuin chondro malacia (en muista miten kirjoitetaan tarkalleen), eli rustojen pehmentymä polvissa. Kipuilee kausittain, välillä ei tunnu polvissa lainkaan, mutta taas on jaksoja, jolloin kipeytyy herkemmin esim. pyöräilystä. Kyykkyjäkin voin tehdä silloin tällöin, mutta tiedossa on polvikipua sitten myöhemmin.. Mulle fysioterapeutti aikanaan sanoi, että kannattaa pitää reisilihakset hyvässä kunnossa, niin polvetkin voivat paremmin, ja niin olen yrittänyt.
käyn sauvojen kanssa lenkillä 2-5krt vkossa, juoksua en ole vielä uskaltanut kokeilla, pitäs osata myös hengittää juoksun aikana hyvin kun viel astmakin on
ap
kun teet kyykyn, katso kurkkaamatta, näkyykö varpaat vielä polvien takaa vai peittääkö polvi varpaat kokonaan? näkyykö polven vasemmalla tai oikealla puolella varpaita?
veikkaan että käyt joko liian syvällä tai sitten sinulla on liian kapea asento. edelliset taas johtavat siihen, että polvi menee nilkan linjan ulkopuolelle (edestä katsottuna) ja se tuntuu kipuna polvessa.
sellaisia liikkeitä jotka sattuu. Vaiva tulee vaan pahenemaan jos rasitat polviasi.
Itse olen tuhonnut polveni liian rankalla airobicillä.
En tarkkaan enää muista mitä lääkärit sano muuta kuin että kulumaa ja madaltumaa on polviin tullut. Heikot nivelet (enpä tuota etukäteen voinut tietää) ei vaan kestäneet. Huonoimpina päivinä en edes pysty kävelemään vaikka vuosia sitten vaihdoin kevyempään liikuntaan :(
jos kipuja, niin kuin minullakin ollut, pitäisi vahvistaa reisilihaksia. ne tukevat polvia. ei kannata harrastaa juoksua juuri silloin kun polvet kipuilevat. salilla saat hyvin rakennettua tukilihaksia. venyttely myös hyvin tärkeää kuten myös alku- ja loppulämmittely.
onko asento sitten huono, vai liian alas menen vai mikä?
ap
hyvät jalkineet on sekä jumpassa että ulkona kävelyssä mulla.
KIITOS kaikille,tästä paljon apua =)
ohjaajalta en tohdi jäädä tunnin jälkeen kysymään..
Vierailija:
käyn sauvojen kanssa lenkillä 2-5krt vkossa, juoksua en ole vielä uskaltanut kokeilla, pitäs osata myös hengittää juoksun aikana hyvin kun viel astmakin onap
Minulla myös putosi paino hiukan tuon juoksun ansiosta ja sitten polvikivutkin hävisivät.
jos varpaat ei näy polvien takaa, korjaa asentoa joko niin, että levennät haaraa tai sitten teet pienemmän kyykyn. tosiaan, älä " kurkkaa" vaan asento pysyy samana, käännät vain päätä katsoaksesi (usko tai älä, tämäkin on tärkeää..).
jos varpaat näkyvät polvien takaa hieman (ei oikealta eikä vasemmalta kuitenkaan), voit olla varma että polvet ovat linjassa varpaiden kanssa. lisäksi kyykky ei mene tuolloin liian syvälle, jolloin polvilumpiot taas voivat aiheuttaa sen kivun hankautuessaan reisiluun päätä vasten.
- 3 -
mistä tiedät että polvet ja varpaat ovat samassa linjassa? vastaa tähän niin voin auttaa eteenpäin.