STM:n tiedotustilaisuus suorana kello 12 Koronavirus on tullut jäädäkseen ja seuravaa tartunta-aaltoa ennakoidaan viimeistään syksylle.
Kommentit (133)
Noniin johan tässä saatiin tauko vaikka tilanne ei parempaan suuntaan mennytkään varsinaisesti. Onneksi sota antoi hyvän tilanteen "unohtaa" ja agendan puskeminen voi pian jatkua. Tervetuloa uudet rajoitukset ja sosiaalinen pisteytysjärjestelmä.
Lockdown syyskuus ja pakkopiikki tai leirille lopullista ratkaisua varten.
Ennustiko mitään Ukrainan sodasta? Jatkuuko se vielä syksyllä?
Vierailija kirjoitti:
Lockdown syyskuus ja pakkopiikki tai leirille lopullista ratkaisua varten.
Mä haluun kesäleirille, enkä millekään syysleirille!
No tuleehan se taas, jos pistellään piikkejä taas...
STM on kuin Qanon. Voihan ne lämpimikseen jutella, mutta ihan kaikkee en vaan jaksa uskoa.
Meillä on kolme uhkaa: korona, korona ja korona.
Ei ainakaan enää niitä maskeja. Kiitos.
Menisivät vaikka Turkkiin saarnaamaan.
Nyt kun korona leviää todella paljon niin miksi uusia variantteja ei tule? Meille kaikki tohtorit ja asiantuntijat kertoivat että mitä enemmän korona leviää niin sitä enemmän variantteja tulee. Vai oliko tämä omikroni nyt sellainen ettei se muunnu ja se on tullu jäädäkseen tänne?
Jos se nyt oli lievä flunssa, ja virus vaan virologian mukaan laimenee, niin mikä se on ensi syksynä? Aivastus?
Vierailija kirjoitti:
Ketään ei kiinnosta korona.
ÄO pienempi kuin kengännumero?
Yrittävätkö nämä nyt keksi pyörää uudelleen ja esitellä uutena asiana sen, että hengitystieinfektiot ovat usein kausiluontoisia? Eivät virukset ikinä katoa mihinkään vaan jäävät kiertämään. Miksi meidän pitäisi siis joka syksy ja talvi laittaa elämä seis tällaisen takia?
Korona osoittautui huomattavasti vaarattomaksi kuin alunperin annettiin ymmärtää. On aika jatkaa tästä eteen päin ymmärtäen, että maailmanhistoriassa on aina kuollut ihmisiä erilaisiin tauteihin eikä korona ole tässä mikään poikkeus.
Odottelen edelleen sitä maaliskuun loppuun mennessä kaikille luvattua koronatartuntaa. Ei ole vieläkään näkynyt.
Minä olen seurannut paikkakuntani tartuntalukuja nämä pari vuotta ja taudin esiintymisessä on aina selkeä piikki kun uusi rokotekierros alkaa. Nyt oli myös kolmannen piikin kanssa sama, mutta sitä ei hakenut enää kuin puolet ja esiintymispiikin joka kymmenkertaisti tartuntojen määrän muutamassa päivässä ollaan tultu nyt siitä alas kolmisen viikkoa, rokotukset on täysin jämähtäneet sinne muutaman viikon takaiseen.
Ketään ei kiinnosta korona.