Miten olette selittäneet pienille lapsillenne, miksi jotkut ihmiset on niin suunnattoman lihavia?
Siis en nyt tarkoita muutamien kilojen ylipainoa vaan suunnatonta ylipainoa.
Kommentit (16)
Toiset pitkiä, toiset lyhyitä, toiset lihavia ja toiset laihoja.
suvaitsevia lapsia.
Ei se ole lihavuuden syy, että syö paljon. Joillakin se on geeneistä, voi johtua jostain lääkkeestä tai on joku sairaus.
Ota huomioon että lapsi ei ollenkaan vielä " tiedä" , että lihavuus on jotain negatiivista.
stella80:
Ei se ole lihavuuden syy, että syö paljon. .
kerron, että tulee lihavaksi, jos syö liikaa ranskalaisia, sipsejä ja karkkeja. Että siksi pitää syödä myös vihanneksia, jottei liho.... Ja mies lisää, että siksi pitää myös urheilla.
Ei ihan pienet vielä ymmärrä liikasyömisen mekanismeja, joten ihan turha selitellä liikaa.
Oma pienoikaiseni totesi kerran bussissa (4-vuotiaana) kun oikein lihava mies nousi bussiin, että " tuo on vissiin semmoinen painonnostaja" :-)
Itse olen 10-lapsisesta perheestä. Ja puolet meistä on suorastaan luuta ja nahkaa, saa syödä vaikka mitä eikä näy missään. Kun sitten toiset sisarukset eivät saa syödä edes siivua perunarieskaa, niin kiloja tulee pelkästä herkun näkemisestä.
Itse kärsin laihuudestani ja mielestäni lihavat ihmiset ovat kauniita. Olen kyllästynyt mässäilyyn. Paino ei nouse vaikka päällään seisoisi. Että se siitä.
Vierailija:
Kun sitten toiset sisarukset eivät saa syödä edes siivua perunarieskaa, niin kiloja tulee pelkästä herkun näkemisestä.
aina ollaan puhuttu että ihmisiä on erilaisia,
kaikki ovat yhtä hyviä!
eli vielä ei ole muksut kummaksuneet lihavia,
tai edes katsoneet perään...
lapset 4 ja 6v...
En myöskään selittele, miksi joku on laiha, vaaleahiuksinen, tummahiuksinen, lyhyt tai pitkä.
Ihmisiä nyt vaan on erilaisia, ja erittäin hyvä niin. Se on ainoa, mitä olen lapselleni ko. aihetta liipaten opettanut.
Niin ja tietenkin se, että kenestäkään ei saa, eikä voi ulkomuodon/ ulkonäön perusteella tietää/päätellä yhtään mitään.
Lapsellinen aloitus.
ja varoitella lihomisesta. Siinä kylvetään syömishäiriöiden siemen.
Paljon fiksumpaa olisi kertoa terveellisestä ja epäterveellisestä syömisestä tyyliin miksi kannattaa syödä terveellisesti (voi paremmin, jaksaa paremmin jne) kuin varoitella lihomisesta.
mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että se helposti lihovakin on lihonut vain, koska on syönyt enemmän kuin kuluttaa.
En ole myöskään selittänyt, miksi jotkut ovat tyhmiä.
Ihmiset ovat erilaisia, sillä selvä. Sen olen sanonut, etteivät ihmiset yleensä halua, että heidän ulkonäköään tai älykkyyttään tms. kommentoidaan kielteisesti. Kehua saa ja kohteliaisuuksia on kivakin jakaa, mutta toisia ihmisiä ei saa arvostella. Meidän lapsistamme kukaan ei siis osoittele sormella ja huuda, että katso, kuinka lihava mies tai naura sitä, että joku ei koulussa osannut vastata johonkin kysymykseen. Painonnostaja-kommentti olisi kyllä neljävuotiaalta voinut tullakin, hän kun pitäisi sitä kohteliaisuutena.
eikä lapset ole kyllä kyselleetkään. Ollaan asuttu USA:ssa, joten silmä vissiin tottunut meillä ja heillä.
Nimittäin nuo kilojensa kanssa kamppeilevat syövät pelkkää kanin ruokaa. Ja eivät pääse meidän laiheliinien kanssa samalle viivalle.
Se että on laiha ei tarkoita, että pitäisi syödä epäterveellisesti. Sydän- ja verisuonitauteihin sairastuu myöskin laihat ihmiset.
Tutkijoiden selitys laihojen ja lihavien ihmisten aineenvaihduntaan löytyy geeneistä ja ympäristöolosuhteista. Ihmisen olessa luonnon armoilla oli tultava toimeen niukin eväin. Nämä esi-isien perilliset ovat siis tämän päivän lihavia. He näkivät nälkää ja taistelivat olemassolostaan. Nyt ruokaa on yllinkyllin, mutta elimistö selviytyisi niukemalla ravinnolla
Laihat ihmiset polveutuvat taas esi-isistä joilla ravintoa oli riittävästi ja ylitarpeen. Elimistö sopeutui ja lihaavuutta ei esiintynyt.
ettette ole selittäneet mitenkään. Avatkaa siitä ihka oma ketjunne.
Lapselle on luonnollista että on pitkiä ja lyhyitä, tummia ja vaaleita, lihavia ja laihoja.
Jos selittää pitäisi niin sanoisin varmaan että täti/setä on syönyt paljon.