Tammituhinat!
Heips vaan kaikille tuhisijoille :) !
Alkuun mahtavat ONNITTELUT Rantikselle!!!
Kaikki menee hyvin!
Minä kävin tänään NKL " tarkistuttamassa" paikkoja,
aamulla alkoi kova kipu alamasussa, vihloi ja supisti ja kaikkea.
Vauvalla oli kaikki hyvin, kohtu ok. raskaus sujuu hienosti.
Epäili kiinnikkeitä tai sitten mulla on myoma tmv munasarjoissa... !!!!
Jos oireeet jatkuu/pahenee, sitten kirurgi tutkii ja leikataan jos jotain löytyy. Odottellaan siis.
Vauveli oli n 21-23 cm pitkä (perä-pää) ja painoa n 580g.
Ja mun pojalla ei olekaan pippeliä!!! Tyttö siis tulossa!
Tuli ihan surullinen olo, olen jutellut masulle ja puhunut pojasta...
Tyttökin ihana, mulla kaksi poikaa ennestään.
Kertoilkaa kuulumisianne!
angut ja nöpö 23+3
Kommentit (79)
Mahtavaa, mahtavaa!!!! Toivon todella että matkalainen pysyy tällä kertaa mukana loppuun asti. Olen käynyt teitä välillä siellä toisella puolella lukemassa! Yritän kait välillä palauttaa itseäni maan pinnalle... Olen paikoitellen totaalisesti unohtanut kaikki raskautta edeltävät ongelmat. On tämä niin ihanaa aikaa tämä raskaus. Tämän soisi kaikille ihmisille.
Onnea siis Rantahiekka vielä kerran plussaamisesta!
Mulla maha senkun vain paisuu (varmaan muillakin). 91cm lasissa. Nyt sen todella tuntee nahoissaan. Potkutkin osuvat välillä jo tehokkaammin ja hieman arkoihin paikkoihin... Taitaa kaverillakin jatkuva voimistelu tuottaa tulosta... :-)
Toivottavasti Kurnau olet jo toipunut vuodosta. Se kyllä taatusti säikäyttää. Onkohan syy jo selvinnyt?
Angut: Toivottavasti kipusi hellittävät¿
Kävin viime viikolla neuvolassa. Painokin oli nyt sitten noussut oikein kunnolla. Melkein +600g/viikko. Tätä edellisellä neuvolakäynnillä jäätiin kylläkin miinuksen puolelle. Yhteensä painoa on tullut n. 4-5 kg riippuen siitä mikä lasketaan alkupainoksi.
Muuten kaikki arvot olivat hyvin kohdallaan. Verenpaine oli kyllä hieman alhainen 62/100, mutta ei se mitenkään häiritse.
Onko kaikki jo hommanneet syntymättömän lapsen vakuutuksen? Meillä lähtee paperit postiin tänään. Se taisi olla 3 kk ennen laskettua aikaa, kun sitä pitää anoa. Muuten sen saa vasta 2 kk lapsen syntymän jälkeen.
Toivo76 kyseli sängyistä. Me saamme käyttöömme minun vanhan (33v.) rottinkisen Annansilmän Viivi-sängyn. Siihen pitäisi vaan tekaista somistukset. Väreistä ei kyllä vielä tiedä¿ Olemme ajatelleet laittaa lapsen mahdollisimman varhaisessa vaiheessa nukkumaan omaan huoneeseensa. Kuinka se sitten käytännössä toteutuu, onkin ihan asia erikseen. Tapetit ajattelimme pitää sellaisenaan. Alunperinkin laitoimme sellaiset, jotka sopivat myös lapsille. Muuta somistusta olemme ajatelleet laitella sitten pikkuhiljaa, kun sukupuolikin selviää¿
Viimeksi neuvolasta saadut sairaalapaperit täytettäväksi ovat saaneet meillä kovat nimikeskustelut aikaan... On sekin vaikea ja iso päätös, sitten... nythän voi tietty laittaa siihen minkä vaan nimen. Vaikka tietysti haluaisi nimen jo olevan lähellä oikeaa...
Mukavaa lokakuuta kaikille! Tammikuu lähestyy kovaa vauhtia...
Miiruskainen rv25+3
Ihan ensimmäiseksi hirveesti onnea rantahiekalle,voi kuinka ihanaa oli lukea uudesta raskaudestasi.Tarrasukkia lähettelen, että vaavi pysyis matkassa mukana loppuun saakka.
Parina viimeisenä nla käynnillä, vaavit ovat olleet molemmat poikkitilassa.A vauvalla on ahtaat oltavat ja B vauva köllöttelee kun kroisos, tilaa on enemmän kuin tarpeeksi.Masussa käy sellainenkin melske välillä,potkuja satelee sieltä sun täältä.Usein öisin herään siihen, kun meno on kovaa,toivottavasti ei enteile tulevaa rytmiä.....
Painoa tullut rv.26 mennessä n.5kg silti suosittelivat sokerirasituskokeeseen parin viikon päästä.(edellisessä raskaudessa rask.diab.)Dopperilla kuunnellessa sydänääniä lyönnit on ihan erilaiset ja kuuloiset, toisella 130-140 ja toisella 140-160.en tiedä tarkoittaako tyttöä ja poikaa vai mitä.Viikon päästä olisi taas ä.poli käynti ja toivottavasti sitten selviää sukupuolet.saisi viimein alata laittaan ja hommaamaan vaatteet ym. sitä mukaa.Päätettiin sitten olla ottamatta pakkauksia,pitäis vain viedä kelaan hakemukset tässä lähipäivinä.
Hätäkastetta varten nimet on vielä keksimättä,tytöille olis aika varmat mutta poijille ei tietoakaan.Viikko vielä aikaa, eiköhän ne siihen mennessä löydy.
Niin ja se piti vielä mainita, että napa on pullahtaa ja ei.edellisissä odotuksissa sitä ei koskaan tapahtunut.Aika julmettu maha jo tässä vaiheessa,mitä se sitten on loppuaikana kiva nähdä.Mun tulee jo nyt ikävä tätä mahaa, koska tämä on viimeinen kerta, kun saan kokea raskauden.Meidän perhe on täysi tämän jälkeen.10 ivf passeineen siihen meni että tähän päästiin.
Nyt täytyy lopetella ja hyviä voineteja kaikille.
rv 26+4 eemeli&iida
Tosiaan, hiljaista on ollut palstalla, jotenkin on menossa niin odottava vaihe, ettei paljon uusia kokemuksia ole ollut ainakaan mulla vaihdettavaksi. Vauva kasvaa ja samalla maha (nyt 97cm), ja liikkeet tuntuvat todella selkeästi nyt ympäri vuorokauden.
Pesänrakennusvaihe antaa vielä odottaa, mieheni suvun vanha rottinkikori on tosin jo makkarin nurkkaan tuotu odottamaan, jotta saadaan sinne varastoitua pian tulevan äitiyspakkauksen sisältö. asumme pikkukaksiossa (46m2) eikä tarkoituksena ole muuttaa ekaan vuoteen mihinkään. Vauva nukkuu siis tiiviisti kyljessämme. Olisi kiva tosin somistaa kotia hieman uusilla tapeteilla ja verhoilla ennen vauvan tuloa. Että jotain uutta tunnelmaa tulisi vauvan lisäksi taloon.
Meillä on kaikki isot ostokset vielä tekemättä, mutta yllätykseksemme olemme saaneet kavereilta tavaroita turvakaukalosta babysitteriin, imetystyynystä kantoliinaan. Elikkäs oikeastaan vaan rattaat jää hankittavaksi, kun pinnasänkykin tulee lainaksi sukulaisilta.
Mie laittelin jo äitiysrahahakemukset menemään. Tajuttiin vasta nyt miehen kans, että sen kannattaakin jäädä vanhempainvapaalle, koska tekee muutenkin tutkijana töitä omalla apurahallaan ja vapaalla aikataululla. Sen tuloilla saadaan viisinkertainen vanhempainraha muhun verrattuna. Ite oon opiskelija, joten en tarvi virallista vapaata ollakseni poissa koulunpenkiltä seuraavat kevät- ja syyslukukaudet.
Pitää tosin käydä Kelalla vielä selvittämässä paremmin nuo kuviot.
Me ei oteta vauvalle erillistä vakuutusta ollenkaan. Mieheni on lääkäri, joten yksityislääkäri on omasta takaa, ja meidän kaupungissa ei juuri edes ole yksityislääkäripalveluja tarjolla. Ne on yllättävän kalliita noi vakuutukset, eikä uskota saavamme omia takaisin niiden kautta.
Selkä- ja kylkikivut ovat tulleet aamuisiksi vaivoiksi. Pitäis varmaan alkaa vahvistaa sen alueen lihaksia hieman ja parantaa muutenkin ryhtiä. Pelottaa, että menen ihan raihnaiseksi seuraavien kuukausien aikana kun maha entisestään kasvaa ja paino lisääntyy. Oon lihonnut 8kg tähän mennessä, tuntuu että kaikki mitä suustaan pistää alas, jää elimistöön. En oo saanut vielä minkäänlaista painoarviota vauvasta, maha menee hieman ylikäyrällä sf-mitoissa. Ensi viikolla on lääkäri-neuvola, ehkä siellä sanotaan jotain näistä asioista.
Eipäs tässä muuta, energistä odotusta toivottelen kaikille (itsellä se vaihe jäi kokematta, väsyttää ihan koko ajan... :0)
Terveisin Aliina ja Nuppu 24+6
27 viikkoa tuli tänään täyteen ja edessä oleva synnytys alkaa pikkuhiljaa tuntua ei-enää-niin-kaukaiselta asialta...
Vauvaa potkii vimmatusti, joskus selälläni telkkua katsellessa unohdun tuijottelemaan mahaa ennemmin kuin tv:tä :) näyttää niin jännältä kun se hytkyy puolelta toiselle.
Painoa on tähän mennessä tullut n. 7kg, vatsan ympärys tasan 1m... Olen koettanut lenkkeillä päivittäin ja käydä jumpassa, kun en tällä hetkellä töitäkään tee, ettei tässä nyt ihan pääse lössähtämään.
Itse emme vauvalle ole tässä vaiheessa vielä muuta ostaneet kuin vaunut ja vaippoja varastoon. Tuttavilta ym. on saatu ihan mukavasti vaatteita ja turvakaukalo myös. Tuntuu aika vaikealta miettiä mitä tarvitsee vielä hankkia ettei tule osteltua mitään tarpeetonta...
Huone on vauvalle olemassa mutta siihen ei olla vielä mitään sen tarkempia suunnitelmia tehty, eiköhän vauva majaile meidän huoneessa kuitenkin jonkin aikaa...
Siinäpä meidän kuulumiset tältä erää. Vielä on matkaa edessä mutta mieli on sateisesta lokakuun alusta huolimatta hyvä kun on tähän vaiheeseen jo päässyt! :)
Moonchild rv 27+0
Lämpimät Onnittelut Rantahiekalle! Tottahan toki sinut täällä muistetaan! Olisi mukavaa lukea lisääkin kuulumisiasi joten käythän välillä kertomassa meille miten raskautesi etenee! Hengessä ollaan mukana!
Olen myös tällä viikolla sairaslomalla selkä- ja lannekipujen vuoksi. Asiaa ei ollenkaan helpota seisomatyö jota teen pääsääntöisesti yksin. Tuntuu hurjalta miten selkäkipujen kanssa pärjää jatkossa jos ja kun ne tästä vielä muuttavat kovemmiksi. Vinkkinä kaikille selkäkivuista kärsiville; kannattaa kokeilla tukivyötä. Minulla on käytössä Anitan Babybelt -- vyö pitää vain uskaltaa laittaa riittävän tiukalle jotta se tukee tarpeeksi. Neuvolan fysioterapiassa painotettiin myös lantionpohjanlihasten, syvien vatsalihasten ja selkälihasten merkitystä. Ja nimenomaan tässä järjestyksessä. Itse koitan jumpata nyt näitä lihaksia säännöllisesti.
Kurnau: Viestisi säikäytti pahemman kerran. Toivottavasti kaikki on sinulla ja pikkuisella nyt kunnossa?! Tulethan kertomaan missä mennään!
4-D ultraan ollaan menossa kahden viikon kuluttua. Itse haluan ultraan ennenkaikkea sen vuoksi että nähdään napanuoran, istukan ym.tilanne sekä mahdolliset kehityshäiriöt. Toivottavasti päästäisiin sinne asti ilman suurempia ongelmia. Ja vielä pitkälle siitä eteenpäin.
Hankinnoista... Taidan olla ainoa joka ei vielä tässä vaiheessa uskalla edetä ajatusta pidemmälle. Lopulliset hankinnat jäävät varmasti aivan loppumetreille mutta jotain " periaatepäätöksiä" alkaa sentään olla valmiina. Sänky tulisi olemaan varmaankin Brion moon lux, kärryistä vahvimpana on tällä hetkellä Quinny-speed XS -yhditelmä jossa on yhteensopivuus maxi-cosi turvakaukalon kanssa. Tosin mietimme edelleen onko Quinny järkevin hankinta talvikeleillä. Hyvännäköinen
se ainakin olisi ;).
Vaatteita ja muita tarvikkeita saisimme varmaan tutuilta tarvittaessa mutta myönnän olevani siinä mielessä turhamainen että mieluusti laittaisin kauan kaivatulle vauvalleni vain uutta ja parasta. Myös väriasioissa olen tosi tarkka (kuten aina). Katsotaan sitten mitä lompakko todellisuudessa kestää. Vauva-aika on kuitenkin niin lyhyt että olisi ihan hyvä ottaa myös käytettyä (ja ihan hyväkuntoista) tavaraa vastaan.
Vakuusta ollaan juuri katselemassa. Varmaankin otetaan syntymättömän lapsen vakuutus mutta mietitään vielä eri vaihtoehtojen välillä.
Missäpäin Suomea asustelette? Synnytyssairaaloista voi jonkin verran päätellä mutta tarkemmin? Itse asustelen mieheni kanssa Helsingissä ahtaasti (44m2) kuten näillä " leveyspiireillä" on tapana :).
Hyviä vointeja kaikille!
@mour 23+0
Moikkelis kaikille!
Verenvuodon syy selvisi seuraavalla viikolla 4D-ultrassa: raskauden aiheuttamat limakalvomuutokset ja heti näkyi joku arpi tähystyksessä eli ei mitään vaarallista. Kohdunkaula edelleen 3 cm, kiinni ja napakka. Hyvä, kun jumppatunteja joudun sijaistamaan, tällä ja viime viikolla 10 h viikossa...
Hemoglobiini pysyy alhaalla raudasta huolimatta ja sen tuntee liikkuessa, väsyy tosi nopeasti.
Niin, suosittelen kyllä sitä 4 d-ultraa, oli aivan mahtavaa nähdä tuleva vauva livenä. Sillä oli kaikki periaatteessa ok, mutta pikkuaivojen takana löytyi liikaa nestettä? Voi olla kystakin. Aivot ja muu kehitys normaalit eli vammaisuutta se ei ainakaan ennusta. Joudun siitä lisätutkimuksiin perjantaina TYKSiin. Toivottavasti kaikki on kuitenkin hyvin, en oikeasti millään jaksaisi taas jotain vastoinkäymisiä, niitä kun on tälle raskaudelle tullut jo ihan tarpeeksi :(
Olen hukuttanut tämän turhautumisen vastoinkäymisiin tekemällä töitä 12 h päivässä ja olen jaksanut vaan silloin tällöin käydä kurkkaamassa mitä teille kuuluu. Nyt ajattelin pinnistellä ja kertoa kuulumiseni.
Muuten, olinko kertonut teille, että kumpi kirpusta tulee? Mähän näin ihan alkuraskaudessa unta, että meille tulee prinssi. No kyllä kirpulla oli sen kokoiset vehkeet, ettei jäänyt maallikollekaan epäselväksi, kumpi on tulossa. Jopa lääkäri naureskeli vehkeiden kokoa ;)
Pesänrakennusvietti on kova: vauvanvaatteita hankittu, rattaat tilattu Saksasta, yms. Koko taloa muutetaan ottamaan vauvaa vastaan, mm. keittiön kaapissa tilaa pilteille yms.
Rantahiekka: lämpimät onnittelut!
T. Kurnau rv 24+0, vatsanympärys 98,5 cm...
Mukava taas ollut lukea että kaikilla menee suht hyvin, vaikka toisia silloin tällöin peloitellaankin vuodoilla tms...
(.) Kävin gynellä taas tänään (rutiinikäynti). Valitettavasti omani on lomilla ja jouduin vieraalle sijaiselle. Valitettavasti sen takia, että hänellä oli niin surkea ultralaite tai ainakin surkea monitori. Pääasia kuitenkin, että molemmat vauvat olivat kasvaneet taas reippaaseen tahtiin. Olivat melkoisen hätäisellä mittauksella kummatkin n 700 grammaisia ja kuulemma viikkoihin nähden aivan tarpeeksi isoja. A on pää alaspäin ja B istuu, molemmat liikkuvat ultran mukaan aivan mahdottomasti, vaikka B' n liikkeitä en oikein tunne. Kohdunkaulaa oli vielä 3,5cm jäljellä ja tiukasti kiinni. Näytti siis erittäin hyvältä :-). Nahka alkaa vaan jo tässä vaiheessa olla tosi kireä ja mahan ympärys on n 97cm. Painoa oli lääkärin vaa' alla 66 eli 9kg on tullut lisää :-/. Pelkään pahasti, että toinen mokoma tulee vielä päälle.
Semmoisia kuulumisia täältä keski-euroopasta, voikaa hyvin ja pitäkää huolta tuhisijoistanne!
t.muksuja2 rv24+1
Olo alkaa olla " mahtava" !! :)
Nöpö istuu peppu tiivisti alaspäin! ja jotenkin puskee itseään ylöspäin.. venyttelee...
Yölliset mylläykset aikamoisia, jotain se pieni rakentelee masussa, aina puol kolmesta viiteen joudun " raksalle" !
Viime yönä oli hiljaisempaa, olisko kääntynyt eri asentoon?
Mihinkään ei siis äiti ole tytyväinen, jos liikkuu, niin liikkuu liikaa ja jos ei niin paniikki iskee..Muita samanlaisia?
Mun viime sunnuntaiset kivut on ohi. Lääkäri ei osannut oikein sanoa mistä kyse. Mutta toivotaan että kivut on todellakin ohi.
uusi vaiva tietysti heti päällä; mua närästää koko ajan ja kovasti.
Saako sitä syödä jotain närästyslääkettä? Rennie?
Mies on niin ihana, se kattelee kaupoissa pikku mekkoja!!!
Ultrassa kun lääkäri ei nähnyt pojan pelivehkeitä... :)
Mies antaa mulle ohjeita kuinka tyttö puetaan jne. (liikkis)
Suht hyvää siis kuuluu, seuraava nla 18.10.
Mulla sokerirasitus 31.10. Oletteko muut käyneet/tilanneet ajan?
Joudun siihen varmuuden vuoksi, edellisessä rask. (14v sitten!) oli rask. aik. diabetes. Nyt pisu aina puhdas, painoa tullut 4 kg vasta, mutta mennään nyt kärvistelemään...
angut ja nöpö 24+1
Alkaa olla ensimmäinen talvilomapätkä takana ja ensi viikolla olisi edessä töihin paluu.
Vointi on ollut viime aikoina varsin hyvä.
Närästys vaan kävi niin kamalaksi, että soittelin alkuviikosta neuvolaan asian tiimoilta. Minulla epäiltiin ruokatorven tulehdusta ja siihen sainkin lääkekuurin. Kyllä on ollut mukavaa, kun on voinut aikalailla huoletta nyt syödä mitä vaan, se kamala korvennut on pysynyt täysin poissa, vaikka tuota kuuria olenkin syönyt vasta neljä päivää.
Maha alkaa olla jo ihan mukavan kokoinen ja se jonkin verran kuormittaa selkää, mutta toistaiseksi olen kuitenkin pärjäillyt.
Olen koittanut liikkua jonkin verran, lähinnä kävelyillä käynyt, mutta viime aikoina on kävely aiheuttanut enempi ja vähempi supistuksia ja hassua kyllä, selkäkään ei niin kävelystä välitä. Tuntuu kuitenkin siltä, että vähän on pakko yrittää liikkua, jotta ei jo valmiiksi huono kunto pääse nyt raskausaikana ihan täysin rapistumaan, koska silloin voi tulla ongelmia synnytyksen jälkeen.
Ensi viikolla olisi käynti Naikkarilla ja sitä seuraavalla viikolla sitten neuvolassa.
Viimeksi kun kävin neuvolassa, niin kaikki arvot oli ok ja painokaan ei ollut noussut, tosin luulen, että nyt parin viime viikon aikana painoa on vähän tullut lisaa, mutta ei suuremmalti. Voisin kuvitella, että kaiken kaikkiaan painoa on raskauden aikana tullut 2-2,5kg.
Sokerirasitustestin päivämäärää minulle ei ole vielä määrätty, mutta koska ylipainoa oli ennen raskautta, niin edessähän se on, halusi sitä tai ei. Viimeksi Naikkarilla lääkäri taisi puhua, että tuo rasitustesti olisi tiedossa rv 26:lla eli muutaman viikon päästä.
Monnax + vauvelit rv 23+2
Onpas kiva nähdä, että ketjumme on hieman piristymään päin kirjoittelujen suhteen. Eihän sen aina tarvitse olla niin hälyttävää uutista mitä viestissä kertoilee...
@mour: Me ollan ostettu juuri nuo Quinnyn speedi XS vaunut ja koppa ja vielä se MaxiCosin kaukalokin. Meidän tutuilla on sellaiset ja ovat kehuneet niitä maasta taivaisiin. Edelliset heillä oli Emmaljungan jotkut yhdistelmät. Heilläkin siis muutakin kokemusta. Näppäryys ja kompaktius ovat nimenomaan kuulemma parhainta antia vaunuissa. He ovat työnnelleet vaunuja Oulun korkeudella ja ilmakumirenkaiden ansiosta toimivat kuulemma loistavasti niin loskassa kuin lumellakin. Ja onhan ne hitsin hyvän näköiset vaunut... ;-)
Angut: Hyvä, että olet päässyt enimmistä vaivoistasi.
Mulle ei kyllä ole määrätty sitä sokerikaritustestiä ollenkaan.
Meillä on seuraava käynti 26.10. ja silloin tavataan myös lääkäri ja tutkitaan kohdunkaula etc. Tää on mulle sitten eka kerta neuvolalääkärillä. Eka kerta käytiin silloin viikolla 7 yksityisellä ja silloin viimeksi tartkastettiin sisukset...
On teillä kaksosia odottavilla kyllä varmaan aika tiukat paikat... Jotenkin tuntuu näin yhdenkin kanssa, että mahanahkat ovat kovilla.
Meidän pieni kököttelee edelleenkin jotankuinkin samoin päin vinossa. Pää minun oikeaa lonkkaa kohti ja pylly vasempia kylkiluita kohti. Varmaan hän siellä kyllä kääntyilee, mutta tuskin on ympäri mennyt. Pää on jotakuinkin alaspäin ollut koko ajan...
Kuulumisianne odotellen...
Miiruskainen rv 26+0 (beibe edelleen työnimeä vailla...)
Viikot kyllä menee ihan luvattoman nopeasti, vaikkakin tämä viikko hieman madellut kun olen kotona käpsehtinyt kipeän selkäni kanssa. Sain tk;n fysioterapeutilta sellasen lannevyön (kapea ja laitetaan mahan alle). Tosin nyt kun sitä on pari päivää kokeillut niin vaikuttaa kyllä liian pieneltä, toki sen napakka tulee ollakin, mutta tämä vyö varmasti turhan napakka kun alkaa ahistaan. Kattelin netistä, että mammaliikkeet myyvät sellasia mahan yli laitettavia tukivöitä. Onko teillä kokemuksia erilaisista vöistä? Mahani kun ei mikään valtava vielä ole, niin kivut johtunevat rakennemuutoksista alakehossa enemmänkin kuin lisääntyneestä painosta, jota on tullut vain n. 3 kg.
Muuten olo loistava ja mieli korkealla. Mullakin kaveri mahassa yhä jalat alaspäin... saapi nähdä kääntyykö lainkaan. Aika näyttää!
Ihanaa viikonloppua mammat!
Viime yönä olin pelkkää masua!!!
Ei mikään asento ollut hyvä, tuntui että vauveli tulee läpi... :)
Närästi ja sattui selkään jne. Näin unta, että multa ei tullut maitoa yhtään ja vauva vaan itki!
Pari viim. päivää vauva ollut aika hiljainen, olisiko kääntynyt niin että potkii selkään päin?
Liikkeet tuntuu muttei niin voimakkaasti.
Viikko sitten napero istua törötti peppu tiiviisti alaspäin!
Toivottavasti tajuaa ajoissa kääntyä oikein päin!
Nythän tulossa ne viikot jolloin kasvaa todella nopeasti.
Mulla on turvotusta jo heti aamusta. Sormuksista huomaa. Jotenkin paksun tuntoset sormet, kun puristaa käden nyrkkiin. Mites muilla?
Kuitenkin aika mennyt nopeasti. Kolme kk jäljellä!
Mies ei jaksais millään odottaa niin kauan :)
Ihan innoissaan ostelee kaikkea vauvalle ja suunnittelee.
Oli jopa kiinnostunut mun imetysliiveistä...niistä tulikin mieleen, joko olette ostaneet ja miten sen koon osaa ostaa oikean?
Mies huutelee mua lenkille kaveriksi (mies juoksee ja minä ankkana llyllerrän), Kirjotellaan!
angut ja nöpö 24+3
Mulla alkuraskauden pahoinvointia!!!
Oksettava olo ollut koko aamun!
Tuleeko tuo olo takasin loppuajaksi??? Päätäkin särkee vähän....
Nälkäkin on ,mutta alkaa etomaan, kun ajttelenkin ruokaa. Johan menee vaikeeks!
Vauveliini rakentaa kamalasti masussa jotain.
Eilen illalla mies jutteli masulle ja taputteli, pikkunen antoi tulla täysillä, potki oikein napakasti. Mies oli aivan ihmeissään! :)
Ihana seurata miehen touhuja. Aika vaan kuulemma matelee..
Kuulumisia äitiliinit ootellaan!!!
angut ja nöpö 24+ 4
Mulla on myös päiviä, jolloin on huono olo, vähän niin kuin alkuraskaudessa, ei kuitenkaan lähellekään niin rajua. Niitä päiviä ei kuitenkaan ole sen enempää kuin 1-2 viikossa, joten sen kestää.
Tänään aloitin sairasloman uudestaan. Mullahan oli niitä liitokipuja taas sellaisia, etten päässyt kävelemään. Ne rauhottuivat melkein kuukauden levolla. Kävin sitten pari viikkoa töissä ja nyt alkoivat sitten supistukset. Gyne oli sitä mieltä että tuplaraskausessa ei oteta mitään turhia riskejä eli adios työt ja nyt sitten ollaan kolme kk kotona. Ei se kyllä niin helppoa täällä kotonakaan ole kahden pikku vesselin kanssa, mutta jääväthän ainakin ne rankat työmatkat pois.
Mukavaa syksyn jatkoa kaikille!
t. muksuja2 ja rv24+6
Eilisiä äitiyspolin kuulumisia.Kaikki masussa hyvin ja vastasi hyvin viikkoja ja olivat kasvaneet tasaisesti A=970g ja B=990g A raivotarjonnassa ja B oli perätilassa, toki mahtuvat vielä hyvin liikkumaan ja vaihtamaan asentoa,meinasi että A pitää paikkansa, koska on niin alhaalla jo.Toista kk se sielä on jo ollut, kun neuvolassakin on ultrattu.Veikkasi toista tytöksi mut toinen piti jalat tiukasti yhdessä, ettei päässyt kurkkaamaan.Seuraava käynti 3 viikon kuluttua, josko sitten saataisiin varmuus.Pääsisin ostamaan tottapuvut ja muuta vaatetta, kun vielä jaksaa kulkea kaupoissa kierrellen ja kattellen.
Pe aamusta sitten siihen sokerirasitustestiin,toivottavasti olis kaikki siltäkin osin hyvin.Eilen lääkäri mainitsi että paino nousee kuten yksösraskaudessa,mikä on hyvä koska, lähtöpainoa oli muutenkin ylimääräistä.Nyt täytyy lopetella ja laittaa lapsille pottuja..
Voikaa hyvin!
eemeli ja iida rv.26+6
Rankka käynti Naikkarilla... henkisesti.
Mä olen jo jonkin viikon tuntenut vauvojen liikkeitä päivittäin, mutta aikalailla toispuoleisesti eli lähinnä oikealla puolella. Alkuun en tosta toispuolisuudestaa huolestunut, mutta nyt viime aikoina olen ruvennut miettimään, että onkohan molemmilla kaikki hyvin.
Lääkärille kun kerroin toispuolisesta liikuskelusta, niin se sitten ultrasi oikein perusteellisesti ja mittasi jopa napavirtauksetkin molemmilta, vaikka sitä ei yleensä näillä viikoilla vielä tehdä.
Lääkäri ultrasi B vauvaa pitkään ja seurasi liikkeitä ja totesi, että se liikkuu vähemmän, kuin A vauva, vaikkakin liikkuminen vilkastui pitkän ultraamisen loppupuolella. B vauva oli myös painoarvion mukaan vähän pienempi (mutta vain vähän) kuin A. Ja koska mulla liikkeet on selkeästi tuntuneet vain toisella puolella mahaa, niin seuraava kontrolliaika saatiin kahden viikon päähän, vaikka se normaalisti olisi annettu vasta kuukauden päähän.
No, koska mä jo etukäteen olin pelännyt " tuomiota" , niin itkuhan multa kotimatkalla pääsi , vaikka lääkäri sanoikin, että kaikki näyttäisi olevan hyvin, kun B:n liikkuminenkin tosiaan vilkastui pidemmässä seurannassa. Tuo seuraava aika annettiin lähinnä siksi, että varmistetaan, että vauvat kasvaa samaa tahtia, ettei siinä ole mitään häikkää. Pienet kokoerothan ei kaksosilla ole mitenkään poikkeuksellisia.
Mä taidan olla vähän herkillä.
Tilanne siis on ihan ok, mutta kyllä se silti pelästyttää ja pistää huolestumaan.
Mutta siis... A vauva on raivotarjonnassa, mikä on hyvä, koska sillon on mahikset päästä synnyttämään alakautta. B vauva taasen istuskelee, selkä vasten mun vasenta kylkeä.
Painoarviot oli A:lla 658g ja B:llä 586g.
Me oltiin hylätty ajatus 4D-ultrasta, kun vauvojen sukupuoletkin on selvillä, mutta ehdin jo toissapäivänä puhua miehelle, että josko kuitenkin mentäisiin, saataisiin DVD ja muutenkin, joten nyt sitten soitin ja varasin ajan ensi viikon tiistaille. Maksaahan se, mutta mitäpä sitä ei mielenrauhasta maksaisi .
Mä oon vähän tällanen hössöttäjä ja turhasta huolehtija.
Se on muuten hassua, miten noi lääkärit on tuplaraskauden kyseessä ollessa valmiit kirjottamaan saikkua, vaikka ei mitään kauheen erikoista oliskaan, tuokin sairaalalääkäri kyseli moneen kertaan, että tunnenko mä vielä jaksavani töissä ja kun vakuutin jaksavaani, niin se sanoi, että arvioidaan sitä sitten taas parin viikon päästä uudestaan.
Monnax ja vauvat rv 24+1
VM.71; Ihana kuulla, että vauvelit voi hyvin.
Mukavan kokosia he ovat, ei mitään pieniä!!
Toinen siis tyttö...Olisiko poikakin?
Meilläkin tyttö tulossa ja olen nyt tottunut ajatukseen...odotin jotenkin poikaa niin sydämestäni!
Mekkoja kyttäilen kaupoissa ja pieniä sukkahousuja...ja... ja..
Mun nöpönen myllää ja jumppaa aina pari päivää ja nyt taas tänään tosi hiljaista. Pari kertaa on vaivautunut " neiti" potkaseen kun oikein tönin...
Kasvaako vai mitä möllötää? Onko välillä hiljaisia päiviä? kKuuluko asiaan?
Alan jo huolestua.
Masu on tosi ylhäällä, painaa sydänalaan. Vaikea istua ja välillä hengittääkkin.
Kävelyllä käydään joka ilta, tunnin verran menee. Ainakin happea saadaan ja unikin on levollisempaa.
Närästys jatkuu, varmaan loppuun saakka!
Alan tuijottaa telkkaria ja " juttelen" masulle!!
angut ja nöpö 24+6 (huomenna vaihtuu viikko!!!)
Mukavaa, että tämäkin palsta piristyy ja tosin mähän olen yksi niistä kadonneista ;)
Monnax: ymmärrän hyvin tunteesi. Meille 4d-ultra oli hyvä juttu, kaikki rakenteet käytiin tosi hyvin läpi ja lääkäri selitti kaiken koko ajan. Ja kuvakin oli niin selvä, että itsekin tajusi aina, missä mennään. No ehkei niitä aivojuttuja kuitenkaan...
Olin viime viikolla TYKSissä tarkistamssa, että onko Kirpun pikkuaivojen takaa tosiaan liikaa nestettä.Siinä oli lääkäriä jos toista ja tulivat siihen tulokseen, ettei raskauden keskeytykseen ole mitään syytä. SIIS HÄH! Olin aivan järkyttynyt koko viikonlopun tuon kommentin jälkeen, en todellakaan tiennyt, että siksi mua sinne laitettiin. Että kyllä lyödään oikein urakalla. Meinasivat, että olisi normaali variaatio ja koska pikkuaivot eivät ole litistyneet, niin mitään hätää ei ole. Tosin minut ultrattiin kahdella koneella, tavallinen, 2 d ja 3 d käytiin läpi. Eli ei ihan pässinselvä juttu kuitenkaan. Olo tuon jälkeen oli aika heikko: teki mieli itkeä, mutta en ole pystynyt itkemään :( Reagoin siihen nyt toisella tavalla, kolmatta päivää jo pieneessä kuumeessa eli ihan stressiperäistä oireilua mulle.
Menen neljän viikon päästä uudelleen TYKSiin, haluavat kontrolloida ja katsoa vielä aivokurkiaisen: nyt ei vielä näkynyt, koska vauva niin pieni. Veikkaan, että kaikki on varmasti hyvin, mutta vähän olen kieltämättä varuillani. Päätin kuitenkin elää normaalisti, eli vaatteita on osteskeltu reilustikin yms. pikku toimintaa.
Sitten vähän nolompaan juttuun: mulla on tullut jo monta viikkoa maitoa! Ja sen tulo vaan kiihtyy? Minua neuvottiin pumppaamaan rintaa, koska rinnanpääni on matalahkot. No toisena iltana kun pumppasin, niin maitoa tuli per rinta n. 6-7 mm??? Onneksi siskoni paras kaveri on imetystukihenkilö ja hän kysyi siltä, että kannattaako mun pumppailla. Vastaus oli ei, koska se voi käynnistää synnytyksen.
No maitoa tulee koko ajan, lakanat tuhrin, rintaliiveistä nyt puhumattakaan. Ja kaiken huippu oli tänään se, että kun heräsin päikkäreiltä, nukuin siis nakuna, niin silittelin kissojani ja hyristiin siinä kaikki kolme. JA MULLA ALKOI VALUMAAN MAITOA RINNASTA ????
EI oo totta... tiedän, että kissat merkkaavat mulle paljon, mutta noin paljon?? Ei voi muuta kuin nauraa ja hankkia ruskovillan liivinsuojukset, tuskin tämä maitoilu ainakaan loppumaan alkaa.
Onkos teillä samanmuotoisia " ongelmia" ?
Vatsa pyöristyy melkein päivä päivältä ja ruokahalua on monen edestä: ja sen kyllä alkaa huomaamaan; peppu+reidet alkaneet ikävästi leviämään. Vaa' alla en ole uskaltanut käydä, viimeksihän paino nousi n. 100 g/vk, nyt veikkaan, että ollaan siinä 800 g/vk... ja kolmisen kuukautta pitäisi vielä " sinnitellä" . Mulla on siis painoa tullut tähän menneessä varmaan jo 10 kg (tosin siitä 2-3 kg tuli estrogeenihoidosta PASin yhteydessä). Eli ehkä tarkaan ottaen puhtaasti raskauden myötä kiloja olisi nyt +7-8 kg. Masun ympärys menee jo yli 90 cm.
Jumppia vedän edelleenkin, mutta TYKSissä tuli kuntosali ja pumppikielto: olen tässä vuotanyt välillä hiukan verta ja johtui mekaanisesta hankauksesta kohdunkaulaan. Kaula edelleen napakka ja kiinni. Nyt kun olen ottanut vieläkin rauhallisemmin, ei vuotoa ole ollut.
Ai niin, kirppu oli jo pää alaspäin: mahtaneekohan pysyä loppuun asti?
Sokerirasitus on 3 viikon päästä, toivottavasti siitä ei tule kauhean huono olo.
Hyviä vointeja kaikille ja kirjoitellaan! Uskon tosin, että kirjoittelu vilkastuu, kun ei enää ole niin energinen eikä jaksa nousta sohvasta jokaisen mielenpiston jälkeen :)
t. kurnau rv 25+1
Olen minäkin vielä täällä enemmän käynyt vaan lueskelemassa kuulumisia, mut nyt ajattelin taas kirjoittaakin pitkästä aikaa.
Äitipolilla rv24 tehtiin ekaa kertaa painoarviot a)750g ja b)600g sanoi kyllä ettei saanut kaikkia kunnolla mitattua, että ero voi johtua mitta virheestä. Sain uuden ajan rv27+2. Muuten kaikki oli hyvin.
Minulla on Anita-merkkinen tukivyö ja se on kyllä hyvä helpottaa selkä ja liitoskipuja.
Sokerinrasituskokeessa olin maanantaina arvot seuraavaa:
Paasto 4,9 (4,8)
1h 10,2 (10)
2h 8,3 (8,7)
eli kaksi ekaa arvoa lievästi koholla.
Tänään hakemaan mittari ja kotiseurantaohjeet jatkot sitten seurannan tulosten mukaan.
Tuo koe itsessään ei ollut kamala kokemus, pitkästyttävä vaan.
Mulla on tihkunut maitoa jostain rv16 alkaen, lähinnä iltaisin ja yöllä. Liiveistäkin joskus huomaa, että on maitoa tullut. Liivin suojukset varmaan hyvä idea!
Ibiza + Himpula ja Vimpula 26+1
Hui kun aika vierii. Nyt jo lokakuulla menossa ja jälkellä siis enää marras, joulu ja osittain tamikuu -ihanaa! Tammituhinoissa keskustelu on ollu vähän hiljaista, itsekin nyt olen piitkästä aikaa olen kirjoittelemassa ja sekin varmasi siksi kun on hyvin aikaa näin sairaslomalla. Alaselkä vaivaa, liekö sitten liitoskipuja vai mitä, kehon rakenne muuttuu ja hermot ovat painuksissa. Jotenkin sitä on vaan ajatellut koko ajan, että sairaslomat raskaudesta johtuen tulis vasta myöhempänä, mutta näinhän sitä näköjään äkkiä tilanne muuttuu. Viime viikolla olin vielä ihan elämäni kunnossa ja nyt aikas romuna. No, toivon mukaan selkä kuntoutuu tästä vielä.
Vauvelin tarvikkeita, rattaita, kaukaloita yms. ei meille ole vielä haalittu, sillä ystävät ja sukulaiset ovat tässä isona apuna kun kierrätettävää välineistöä löytyy runsaasti. Toki on ihanaa ostaa jotain ihan omaakin. Tosin vielä ei tiedetä kumpi mausumatkaaja on, mutta kolmen viikon kuluttua se viimeistään selviää 4D ultrassa. Aivan ihanaa nähdä vauva sitten livenä!
Minkälaisia suunnitelmia teillä on vauvan ensisängystä? Meinaatteko nukuttaa siinä äitiyspakkauksen laatikossa, korissa, kehdossa?? Entä oletteko jo kovaa vauhtia tekemässä jo esikoisellenne huonetta (kalustus, tapetointi jne.)? Meillä vielä ajateltu niin (vaikka sormet hillittömästi syyhyää), että tapetoinnit ja huonejärjestelyt tulevat sitten myöhempänä. Ensin vaavi kuitenkin asustelee varmasti vuoden meidän makkarissa. Maltti on valttia, kai sitten.
Kirjoitelkaahaan tammimammat :-D
Toivo76 + vaavi rv23+3