Palstalääkäreitä paikalla?? Mikä oikein vaivaa..oireeni..
- väsymys, vetämätön tunne aamuisin
- huimaus ajoittain
- joskus vaikea saada asioita alkuun
- mielialavaihtelut silloin tällöin.
Kommentit (23)
Sellaista lääkäriä ei löydykään, joka tuon perusteella sanoisi yhtään mitään. Voi olla masennus, syöpä ja kaikkea näiden väliltä.
Labrakokeisiin nyt aluksi ja siitä se sitten lähtee...
Lorvikatarri. Osta kuntoasalikortti tai rupea käymään tunnin iltakävelyllä päivittäin. Käy uimahallissa viikonloppuisin. Nuku ja syö säännöllisesti, ei liikaa kumpaakaan.
Todennäköisin selitys on ihan se, että meillä kaikilla on noita samoja oireita useammin tai harvemmin, enemmän tai vähemmän.
Jos ne on vaikeita, niin masennus on todennäköisin selitys. Mutta voihan se olla mitä tahansa diabeteksestä kilpirauhasen vajaatoimintaa ja syöpään.
T ihan oikea lekuri kesken aamukiertia
Masennus.
Liiku huomattavasti enemmän. Auttaa paremmin, kuin höpölääkkeet.
Vietät liikaa aikaa tietokoneella tai puhelimella, niskat jumissa ja nukut huonosti.
Eli vähennä aikaa netissä, älä mene sinne ollenkaan yhdeksän jälkeen. Ulkoile joka päivä vähintään tunti esim reipasta kävelyä. Pyörittele hartioita
Tule viikon päästä kertomaan oliko neuvoista hyötyä
Ap, oireet voivat viitata joko kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön (skitsofrenia) tai aivokasvaimeen. Joka tapauksessa sinuna menisin heti ambulanssilla päivystykseen.
*kesken aamukiertoa*
Myhhyh. Joo, lääkäreillä onkin tapana kesken kierron naputella kännykkää ja AV-palstailla :D :D Kuulostat lähäriltä, joka on aamupersujen keskellä klo 09 kaffilla kaikkien kuuden työkaverin kanssa, käytävällä huutaa kello kun jollakin on pissahätä ja kukaan ei viitsi vastata, kun on se ansaittu tauko.
Verensokerin kävisin ainakin mittauttamassa ensin. Tuo vetämättömyys aamulla voi olla ihan hypoglykemiaa, korjaantuu elämäntapa muutoksilla.
Tuntuu vastustin näissä tapauksissa ettö mieluummin jopa otettais joku dramaattinen aivokasvain-diagnoosi kuin elämäntavoilla selitettävissä oleva. Jälkimmäisessä tapauksessahan se on itsestä kiinni eikä muut voi parantaa.
Sun pitäis Pettää useemmin. Toimii!
Mulla vastaavat oireet johtuvat alhaisesta verenpaineesta ja pms oireista.
[quote author="Vierailija" time="06.08.2015 klo 09:19"]
Verensokerin kävisin ainakin mittauttamassa ensin. Tuo vetämättömyys aamulla voi olla ihan hypoglykemiaa, korjaantuu elämäntapa muutoksilla. Tuntuu vastustin näissä tapauksissa ettö mieluummin jopa otettais joku dramaattinen aivokasvain-diagnoosi kuin elämäntavoilla selitettävissä oleva. Jälkimmäisessä tapauksessahan se on itsestä kiinni eikä muut voi parantaa.
[/quote]
...hypoglykemiaa, oletko tosissasi?? Perusteletko vähän?
[quote author="Vierailija" time="06.08.2015 klo 09:15"]*kesken aamukiertoa*
Myhhyh. Joo, lääkäreillä onkin tapana kesken kierron naputella kännykkää ja AV-palstailla :D :D Kuulostat lähäriltä, joka on aamupersujen keskellä klo 09 kaffilla kaikkien kuuden työkaverin kanssa, käytävällä huutaa kello kun jollakin on pissahätä ja kukaan ei viitsi vastata, kun on se ansaittu tauko.
[/quote]
Näin se kuitenkin oli. Ei ollut oman osaston kierto, vaan kirugisen osaston jonka konsulttina olen. Sitten ne rupes häärämään jotain muuta ja mä istahdin käytävälle tuoliin odottelemaan pitkästyneenä.
[quote author="Vierailija" time="06.08.2015 klo 09:01"]Lorvikatarri. Osta kuntoasalikortti tai rupea käymään tunnin iltakävelyllä päivittäin. Käy uimahallissa viikonloppuisin. Nuku ja syö säännöllisesti, ei liikaa kumpaakaan.
[/quote]
Samaa diagnosoisin.
[quote author="Vierailija" time="06.08.2015 klo 09:02"]Onko kotona hometta?
[/quote]
Ihana! Home on suomalainen vastaus kaikkiin terveysongelmiin, etenkin niihin korvien välissä oleviin...
[quote author="Vierailija" time="06.08.2015 klo 09:17"]Kilpirauhasen vajaatoiminta
[/quote]
Yawn. Tämäkin kestovastaus.
Keuhkokuumekin on törkeän tylsä diagnoosi, mutta niin mä vain sen hoidan kun sellaiseen törmään enkä diagnosoi jotain hienompaa vain koska on kulunut diagnoosi.
Kuulostaa C-vitamiinin puutokselta. Ala syömään vitamiinilisää.