Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaiettu säästövinkki: Laihduta!

Vierailija
06.03.2022 |

Iso osa suomalaisista on ylipainoisia. Kaiken lisäksi lihavuus on yleisempää pienituloisten joukossa, siis juuri niiden, joille säästäväinen rahankäyttö on eniten tarpeen. Siksi pidänkin hämmästyttävänä, miksi laihduttaminen mainitaan niin harvoin kun puhutaan keinoista säästää rahaa.

Laihtumisen hyödyistä pääsee nauttimaan heti pienentyneiden ruokakulujen muodossa, koska kevyempi kroppa kuluttaa vähemmän energiaa. Pitkällä tähtäimellä säästöä kertyy myös terveydenhuoltomenoissa, koska lihavuus altistaa tunnetusti monille sairauksille.

Mistä johtuu, että laihduttamisesta ollaan niin hiljaa, vaikka sen hyödyt on ilmeiset?

Kommentit (102)

Vierailija
101/102 |
06.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Terveellinen ruoka mitä pitäis syödä jos haluat laihduttaa on paljon kalliimpaa kuin vehnähöttö. Esim tänään kaupassa katsoin niin kurkku maksoi melkein 6 euroa kilo ja lihapiirakka 2.60e kilo. Mietipä kummalla saa mahan täyteen.

Et oo tosissas? Ei kukaan ahmi mahan täydeltä 6€/kg kurkkua. Sehän on vettä suurimmaksi osaksi, eikä mikään terveellisen ruokavalion kulmakivi. :D

Tavallisesta perunasta (0,70€/kg) ja porkkanasta (1€/kg) saa hyviä, halpoja ja terveellisiä lisukkeita ruokaan. Kylkeen vaikka kanankoipia (2€/kg) tai jauhelihaa ym. Kalaakin on varaa syödä pari kertaa viikossa, koska siinä lautasella on sitten MUUTAKIN kuin sitä kalaa.

Itse tehty ruoka vaatii viitseliäisyyttä. Se on helpompi vaan heittää lihapiirakka mikroon. Siitä se on kiinni, ei rahasta.

Sulla voi olla varaa kalaan, mutta kaikilla ei.

Eikä porkkanatkaan ole noin halpoja missään.

Olen eri, mutta esimerkiksi paikallisessa Prismassa lohi 7,90e/kg.

Viikolla tein jauhelihakeittoa, ainekset maksoi n. 5e ja sisälsi 400g naudan jauhelihaa ja pakasteesta valmiit perunakeittoainekset. Mausteet oli kotona jo valmiina. Lisänä oli ruisleipää ja juustoa.

Vierailija
102/102 |
06.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Terveellinen ruoka mitä pitäis syödä jos haluat laihduttaa on paljon kalliimpaa kuin vehnähöttö. Esim tänään kaupassa katsoin niin kurkku maksoi melkein 6 euroa kilo ja lihapiirakka 2.60e kilo. Mietipä kummalla saa mahan täyteen.

Et oo tosissas? Ei kukaan ahmi mahan täydeltä 6€/kg kurkkua. Sehän on vettä suurimmaksi osaksi, eikä mikään terveellisen ruokavalion kulmakivi. :D

Tavallisesta perunasta (0,70€/kg) ja porkkanasta (1€/kg) saa hyviä, halpoja ja terveellisiä lisukkeita ruokaan. Kylkeen vaikka kanankoipia (2€/kg) tai jauhelihaa ym. Kalaakin on varaa syödä pari kertaa viikossa, koska siinä lautasella on sitten MUUTAKIN kuin sitä kalaa.

Itse tehty ruoka vaatii viitseliäisyyttä. Se on helpompi vaan heittää lihapiirakka mikroon. Siitä se on kiinni, ei rahasta.

Sulla voi olla varaa kalaan, mutta kaikilla ei.

Eikä porkkanatkaan ole noin halpoja missään.

Olen eri, mutta esimerkiksi paikallisessa Prismassa lohi 7,90e/kg.

Viikolla tein jauhelihakeittoa, ainekset maksoi n. 5e ja sisälsi 400g naudan jauhelihaa ja pakasteesta valmiit perunakeittoainekset. Mausteet oli kotona jo valmiina. Lisänä oli ruisleipää ja juustoa.

hyvä se on kokata halvalla kun puolet ruuista löytyy jo kotoa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kuusi