Venäjällä on koko Suomen rajan mitalta tukikohtia valmiina. Kaikki rakennettu viimevuosien aikana.
Kommentit (14)
Nythän ne on kohta onnistuneet ostamaan kaikki maapläntit rajan tuntumassa kun suomalaiset ei tajua yhtään mitään.
Sinisilmäisyys valitettavasti on näkynyt viime vuosina selvästi täällä Suomessa. Venäläisomisteiset maat ja tärkeät kohteet on pakkolunastettava välittömästi Suomen valtiolle. Mieluiten jo eilen.
Suomen pitäisi aloittaa välittömästi oman rajansa linnoittaminen ja miinoittaminen. Tämä ei käy hetkessä ja se vaatii erittäin paljon miehiä ja naisia, joten kohta alkaa olemaan kyllä laajojen ylimääräisten kertausharjoitusten aika. Suomi ei voi luottaa EU:n tai USA:n tai muiden maiden apuun viime kädessä.
Nyt siellä olisi tyhjää, ehdotan että avaamme rssälle uuden rintaman linjalla Pietari-Murmansk.
Vierailija kirjoitti:
Mistä kuulit?
Olen nähnyt ne omin silmin Venäjän-Karjalan puolella...
Itärajan linnoitustyöt ja miinoittaminen on aloitettava välittömästi!
Vierailija kirjoitti:
Nyt siellä olisi tyhjää, ehdotan että avaamme rssälle uuden rintaman linjalla Pietari-Murmansk.
Kuolan nieminaa olis kyllä kieltämättä hieno lisä Suomelle alueena. Samalla sinne voisi tuoda Norjalaisia, Ruotsalaisia, Englantilaisia, Kanadalaisia ja Amerikkalaisia. Toimikaa!
Lappeenranta venäläiset kauppiaat ja lörtsyt.
Venäjä on valmistautunut jo vuosia siihen, että Suomi liittyy Natoon. Ei mitään uutta.
Kuolan niemimaa lössää mereen se on ennustettu jo kauan sitten maaaineen perusteella.Ihan sama kuin Pietari uppoaa kun vesi nousee ei sille mitään voi kun luonto liikkuu.Mutta molemmat on saastunut tosi pahasti. Kontulassa on venäläinen parturi kertoi miten paskasta Pietarissa on.Jakomäestä venäläiset vie sinne on vienyt vuosikymmenet lähinnä jätettä ja varastettua sekä leipäjonon homeleipää.Niillä on eri näköiset lusikat koska ne on varastettuja eri paikoista.
On totta.jotain on aiheesta uutisoitukkin. Tähän kun liittää venäläisten maakaupat, sen viimeaikaisen suomen ylilennon, gotlannin tapahtumat, venäläisten lisääntyneen ampumarataharjoittelun, putinin puheet venäjän imperiumista ja natoon liittymis uhkailut, (miettikääpä, miksi ei ole liitytty...ei voida) ei ole vaikea arvata, kuka on seuraava,kun ukraina on hoideltu. Suomi ja ruotsi. Suomi kokonaisuudessaan,ruotsi ehkä osittain, gotlanti nyt ainakin.
Mutta tätäkään ei saa ääneen sanoa, heti aletaan huutamaan ja ölisemään igorista ja pietarin trollista. Ei tämä sama porukka uskonut, kun puhuin,että ukrainaan hyökätään taatusti. Eikä usko nytkään, kun sanon, että suomi ei ikinä tule liittymään -ja voi olla, ettei tässä tilanteessa huolitakkaan- natoon.
Venäläiset ajattelee ampua itselleen rajalta väylän mistä tulee mutta ainakin junaraiteet on tutkittava nyt.
Mistä kuulit?