ero vai luvalliset "vieraat"
Meillä on suhteessa muitakin ongelmia kuin seksi, joita mies ei ole valmis kauheasti puimaan, lähinnä ongelmat on joko täysin minun syytä tai minun päässäni.
No niiden ongelmien seurauksena, en pidä miestäni ollenkaan haluttavana, hän on vastenmielinen. Hänen mielestään kaikki olisi hyvin, jos seksiä/läheisyyttä olisi enemmän. Mietin eroa, mutta kun on lapsia, olisiko parempi sopia, että kumpikin voi hakea läheisyyttä muualta. Voisin ehkä sietää tätä tilannetta, jos ei tarvitsisi seksiä harrastaa, tosin tiedä sitten kuinka kauaa.
Mietin myös että tämä voisi olla pehmeä lasku eroon.
Onko kokemuksia, vapaista suhteista.
Kommentit (8)
Tuon kyllä totta, ero minulla on mielessä.
Huoh, mitenkähän miehen saisi ensin työstämään eroa, siis mielessään, koska luulen että kun otan puheeksi eron, hän ei keskustele asiasta vaan alkaa kauhea riita, mitä seuraa se että mies haluaa minun nyt heti lähtevän(ilman lapsia) asunnosta, tai että hän sitten vie lapset mennessään. Eli turha lapsille toivoa, mahdollisimman helppoa eroa.
Tuo vapaa suhde ajatus taitaa minulla olla toive ajattelua, että sitten mies pystyisi eroamaan, rauhassa ja suunnitellusti, eli sovittaisiin ensin asumisjärjestelyt, tavaroiden jaot, lapsille kertomisen + lasten muut asiat, ennen konkreettisia liikkeitä.
ap
Turhaan sinä pelkäät niitä riitoja. Kyllä niistä asioista pystyy sopimaan sit myöhemmin rauhallisemmissa merkeissä. Ei siun kannata mitään tollasia virityksiä tehdä, ei niistä seuraa mitään hyvää.
Minkälaisia tai minkä suuruisia ne muut ongelmat ovat? Eikös yleensä ongelmat heijastu hyvinkin nopeasti seksiin. Oletteko tehneet kaikkenne avioliittonne pelastamiseksi? Ei kai siinä muu auta kuin erota, jos mitään ei ole tehtävissä enää. Luulen, että "avoin" suhde tuossa tilanteessa vain tekisi elämästänne vain todella todella ahdistavan. Kyllä lapsetkin sen aistisi. Jotenkin epätoivoinen ajatus.
Muut ongelmat, kulminoituu siihen että kaiken pitää mennä miehen tahdon mukaan. Huutaa minulle, huutaa vanhemmalle lapselle(5v), ei osaa rauhassa kertoa omia mielipiteitään, vaan alkaa raivoamaan. Ei hoida lapsia kun olemme molemmat paikalla, vaan hänellä on aina sellaista tekemistä mitä ei saa häiritä, minun pitäisi valvoa lapsia etteivät häiritse häntä. Toisin sanoen, mies makaa sohvalla lapset kulkee tv:n edessä, minun pitäisi pitää lapset muualla, että hän saisa joskus edes yhden ohjelman rauhassa katsoa(ei ole yksi ohjelma, joka ikinen päivä...) Kun vastaan että teen ruokaa en nyt ehdi, koita itse saada lapset muualle leikkimään, Mies siihen: Pitääkö sitä ruokaa nyt tehdä. tai miksi pitää niin erikoista tehdä(hänen mielestään pitäisi aina vain mikroruokaa ettei vaan ruuanlaitosta olisi vaivaa ja en tee mitään erikoista vaan ihan perus ruokaa)
Omaa aikaa minulla on vain lasten nukkuessa, tai kun lähden pois kotoa, mutta sekin täytyy olla kunnolla sovittu, ja minun pitää suunnilleen valmistaa lapset tähän( vaihtaa vaippa, syöttää etukäteen, ettei vain miehen tarvi montaa asiaa samaan aikaan tehdä). No kokeilin muutama viikko sitten sitä että lähden vain, puhuin syödessä jo että voisin käydä lenkillä, syömisen jälkeen mies menee koneelle, no alan vaihtaa lenkki vaatteita, mitään vastaan väittämisiä ei ole tullut. Sitten nuorempi lapsi tajuaa kun häärin eteisessä , että olen lähdössä hän tulee sitten syliin itkemään, vien lapsen olo huoneeseen annan miehelle, sanoen; lähden nyt sinne lenkille, voitko rauhoitella "Essiä" , mies aloittaa: täytyykö sun nyt just mennä, hän ei nyt pysty katsomaan/hoitamaan lapsia kun hänen pitäisi maksaa laskuja. Laskujen maksamisesta ei ollut puhe aikaisemmin, eikä niitä juuri sillä hetkellä tarvi maksaa, joten lähdin sinne lenkille. Mies soitteli 4 kertaa 20 min lenkin aikana. Puhelut oli raivoamista, syyttelyä, koitin pysyä tyynenä. minä en selviä näiden kanssa, josset tule heti tänne , minä lähden ja jäten lapset yksin kotiin, vastasin että et voi jättää heitteille lapsia, .. mä en kestä. Minä soitan lastensuojeluun, etten selviä, siihen vastasin että no sittenhän soitat. ja hän keksi aina jotain, siis oli tosi kiva lenkki ja aioin tehdä pitemmän , mutta en voinut jättää lapsia sinne kuuntelemaan miehen kiukutteluja. No kun tulin kotiin, mies jatkaa marinaansa kuinka ei kahviakaan pystynyt juomaan, vaan oli kupissa jäähtynyt. Että sellaista.
Lähdet nyt ihan helvetin nopeasti tuollaisen miehen luota. Saat omaa aikaakin, kun lapset on isällään, jos hän nyt edes silloin niitä pystyy hoitamaan ja pakkohan hänen on.
Jos et voi lenkkiä tehdä ilman että aikuinen mies, lasten isä soittelee perään tohn tahtiin, niin jätä puhelin kotiin seuraavalla kerralla ja ole ainakin pari tuntia siellä lenkillä.
Ja tosiaan, juokse kokonaan pois tuommoisen luota, lasten kanssa toki.
Koska seksi ei ole teidän ainoa ongelma, ero seuraa joka tapauksessa. Voi olla, että se tulisi vähemmällä tuskalla, jos eroaisitte suoraan.
vapaat suhteet tomivat vain silloin, jos kaikki on pariskunnan välillä absoluuttisen hienosti. eli äärimmäisen harvoin.