Koululaisten kouluun otettavista välipaloista, todella rasittavaa
meillä 3 lasta koulussa, ja koulusta tuli viesti jos koulua on lapsella klo 14 tai myöhempään, lapsi voi ottaa eväät mukaan kouluun. Syömme ne klo 13 välitunnilla, no eilen en muistanut laittaa. Niin oli jo tänään kysely eikö lapsenne "maria " syökään enää välipalaa koulussa. Eihän se tarkoita että joka päivä niitä eväitä tarvii sinne rahdata. Lapsikin on sanonut että ei halua aina.
Mitä te laitatte mukaan, ? Vinkkejä, on nimittäin aika moista keksiä vaihtelevaa välipalaa
Kommentit (22)
voileipäkeksiä
digestive keksiä( kokojyvävehnää
myslipatukoita( lidlin edullisimmat, jyväs hyvälläkin ok)
tuoremehu trippejä ( lidlin tetrat edullisimmat)
Kyllä sillä jaksoi. Eikö nykyään enää koulussa anneta edes näkkäriä?
Kylla kasvava lapsi tarvitsee valipalaa noin pitkina koulupaivina!
Me ollaan tehty niinkin etta opettaja katsoo etta lapsemme syo myos sen valipalansa!
Hedelma tai Jogurtti on aina hyva....ei mitaan sokerista!
Ei kai sen niin kovin vaihtelevaa tarvitse olla - kotona syödään sitten paremmin. Banaani, mandariini, omena... välipalakeksejä, karjalanpiirakka... ja sitten pillimehu tai pulloon juomaa.
Ihanaa, että tällaista harrastetaan nykyisin. Meillä ei todellakaan koulussa tarjottu eikä syöty mitään välipaloja. Yläasteella joskus haettiin itse kaupasta jotain, mutta yleensä se oli sitten karkkia... Ja vatsa kurni kun piti kolmeen - neljään istua...
Muuttakaa vakavaraiseen isoon kaupunkiin sieltä tuppukylästä
ihmeessä voi antaa välipalaksi jotain jugurttia jos ne sapuskat on päivän jossain repussa odottamassa, menee pilalle, samoin hedlmät jos talvella jotutuu kuljetteleen.
silloin kun ei syödä kouluruokaa vaan lähdetään vaikka koko päivän retkelle?
Paussi-keksejä
Elovena- välipala keksejä
Hedelmiä
Myslipatukka tai joku muu energiapatukka
ja joku juoma pillimehu tms.
En ymmärrä että joku ehdottaa jogurttia, kuka kumma söisi huoneenlämpöistä jogurttia ja siinä on pilaantumisriski olemassa joten unohtakaa jo moiset ehdotukset.
missä kunnassa lapsille tarjotaan ilmainen välipala?
voileipäkeksiä
digestive keksiä( kokojyvävehnää
myslipatukoita( lidlin edullisimmat, jyväs hyvälläkin ok)
tuoremehu trippejä ( lidlin tetrat edullisimmat)
EI MITÄÄN RAVINTOARVOA!
Pelkästään rasvaa, sokeria ja lisäineita
eiko suomessa ole lounaskasseja?
taalla enkuissa on lunchboxit lapsille niin pysyvat jogurtit viileana kokopaivan!
ja jogurtti ei sokerista jos tekee maustamattomasta ja laittaa esim.mansikoita sekaan?
ja pieneen purkkiin.
Paussi-keksejä
Elovena- välipala keksejä
Hedelmiä
Myslipatukka tai joku muu energiapatukkaja joku juoma pillimehu tms.
En ymmärrä että joku ehdottaa jogurttia, kuka kumma söisi huoneenlämpöistä jogurttia ja siinä on pilaantumisriski olemassa joten unohtakaa jo moiset ehdotukset.
SAMAT SANAT KUIN EDELLISELLEKKIN. nÄISSÄ KEKSEISSÄ, PATUKOISSA, PILLIMEHUISSA EI OLE MITÄÄN RAVINTOARVOA. NE SISÄLTÄVÄT AINOASTAAN PELKKÄÄ LISÄAINETTA, HUONOLAATUISTA RASVAA JA SOKERIA.
ei liene ongelma kenelläkään, jos syö joskus jonkun jogurtin. Se on niin hapanta, että pystyykö joku sitä litratolkulla litkimään? Te,joille se jogurtti on niin suuri ongelma, eikö teidän lapset syö koskaan mitään karkkeja, jäätelöä, mehuja, limsaa, pullaa, keksiä, sipsejä tai muita herkkuja.
laitan eväslaatikkoon kylmäkallen mukaan niin säilyvyys 100%
karkkeja, jäätelöä, mehuja, limsaa, pullaa, keksiä, sipsejä tai muita herkkuja.
Nimität HERKUIKSI sipsejä sun muita. :(
Voi yök!!
Jugurtit voi laittaa tähän samaan listaan. Kaikki epäterveellistä. Täynnä lisäaineita ja vailla mitään ravintoarvoa.
laitan eväslaatikkoon kylmäkallen mukaan niin säilyvyys 100%
Hoitakaa kouluihinne maksullinen välipala!
Energiapatukoita käyttää diabeetikot jopa päivittäin ne ei ole mitään paskaa.
Yritin keksiä jotain mitä ei tarvitse kylmässä säilyttää.
Miksi lapsen kannettavaksi laittaisin jotain jääblokkeja, pitkinä päivinä repussa on painoa jo riittämiin.
Kyse on silloin tällöin syötävistä pienistä välipaloista ja kenenkään elämä ei kaadu johonkin keksiin.
Ruoat saa näyttämään huonoilta riippuen keneltä kysyy. Joku terveyshysteerikko ottaa aina pultit.
Olen karppaaja ja tiedän mitä on terveellinen ravinto. On mahdollista tehdä ne perheen ateriat ravintorikkaiksi. Aamupala ja päivällinen sekä iltapala - me panostetaan niihin. Eväsjuomaksi voi valita tuoremehutetran josko se kävisi paremmin tai juoda hanasta vettä.
Kirsikkatomaatteja
baby porkkanoita
/porkkana suikaleita
kukkakaalia suikaleina
lanttua suikaleina (Dippikastike pieneen purkkiin. Kevyt kermaviili ja mausteita)
Hedelmä
Marjakeitot
Pannari (esim.mustikka)
meillä on koulussa neljä lasta, ja vielä ei ole tullut tuollaista viestiä, saattaa jollekin hyvinkin tulla. Meidän ainakin yhdellä lapsella on ruokailu koulussa 10.15, joten kyllähän sitä jo nälkä on jos koulua on kolmeenkin. Itse olen laittanut evääksi hedelmiä, mehua, voileipiä, pasteijoita, myslipatukan, mitä milloinkin.