Eikö ketään muuta huolestuta nämä mielipiteet, joita ilmeisesti naiset antavat Mika&Sorella sopasta?
Se, että ihmisten mielestä se on täysin Sorellan vika, että Mika kouri ja riisui Sorellaa tämän nukkuessa. Järkyttävää!
Ei ihme, ettei suurin osa raiskausten/hyväksikäyttöjen uhreista uskalla viedä juttua poliisille, koska sehän on yleisen mielipiteen mukaan aina naisen vika, jos tulee raiskatuksi/hyväksikäytetyksi tai edes yrityksen kohteeksi.
Kommentit (61)
Tajuatko pointin?
JOtenkin näin: Vaikka naisen otsassa lukee että pane mua niin se ei silti oikeuta/velvoita näin tekemään, varsinkaan kun toinen on tiedottomassa tilassa!
Teidän mielestä siis raiskauskin on naisen oma vika jos nainen kulkee minihameessa? Niinkö? Hävettää meidän naisten puolesta teidän ajatuksen kulku!
Miten teillä on näin vääristynyt maailmankuva?
Eikä se hiplatuksikaan tuleminen mitään kivaa ole. Varsinkin kun heräät siihen!
joo.. Mika nyt vaan sattu olemaan sen verran humalas ettei huomannu sorellan nukkuvan.... Sorella kertoi myöhemmi itsekin olevansa sellainen että nopeasti nukahtaa syvään uneen, ilman viinaakin. Emmekä myöskään tule tietämään oisko Mika huomannut asian jossain kohtaa ja lopettanut. Eikö niin?????
Ei auta, vaikka miten selittelisi. Rikos mikä rikos.
vastuu teoistaan pitää ottaa, molempien. Ja sorella ei sinä iltana käyttäytynyt mitenkään fiksusti. Meillä lapset eivät katso ohjelmaa, koska ovat jo nukkumassa. Pyrin kasvattamaan lapseni niin, että pitävät seksiä parisuhteeseen kuuluvana, eivätkä ainakaan nolaa itseään julkisesti tyrkyttämällä itseään noin.
sanonutkaan, että seksiä saisi harrastaa sammuneen kanssa, Sorellan käytöksessä paheksutaan sitä, että teki itseään tykö koko illan ja sitten vielä meni miehen sänkyyn.
Kun Sorella ei reagoinut mitenkään, Mika alkoi riisumaan Sorellan housuja.
Kyllä siinä vaiheessa kun toinen ei reagoi olleenkaan, pitäisi tajuta ettei tämä ole enää mukana touhuissa.
että poliisi tutkii asiaa ja jos katsoo sen olevan yleisen syytteen alainen, niin se nostetaan, muuten asia jää soren päätettäväksi. Joten oikeus tapahtuu aikanaan. Se ei muuta sitä asiaa, että suurin osa ihmisistä paheksuu Sorellan aikaisempaa käytöstä, vaikka eivät hyväksyisikään Mikan touhuja.
En usko että olisi loppuun asti mennyt jos toinen ei olisi havahtunut.
Vierailija:
että poliisi tutkii asiaa ja jos katsoo sen olevan yleisen syytteen alainen, niin se nostetaan, muuten asia jää soren päätettäväksi. Joten oikeus tapahtuu aikanaan. Se ei muuta sitä asiaa, että suurin osa ihmisistä paheksuu Sorellan aikaisempaa käytöstä, vaikka eivät hyväksyisikään Mikan touhuja.
Mutta 15 vihjailee, että humalatila jotenkin lieventäisi Mikan syyllisyystaakkaa. Näin ei ole. Humalatila ei laske syyntakeisuutta millään lailla. Jos tapat jonkun humalassa, niin saat tuomion. Jos käytät jotain seksuaalisesti hyväksi humalassa, niin saat tuomion. Paskan vertaa ei ole merkitystä sillä, oliko uhri humalassa vai ei.
teet typeriä päätelmiä, jotka eivät pidä paikkaansa. Ja kun argumentit loppuvat alkaa nimittely=)
niin ei varmaan sympatiat kovin pitkälle riitä.
Se olis jo julkisesti mestattu siinä vaiheessa.
olisi mielenkiintoista tietää olisivatkohan nämä Mikaa-henkeen-ja-vereen-puolustajat suhtautuneet asiaan samalla tavalla? SIis joku ruma mies. TAI jos Mika tai joku muu mies yhtä lailla humalassa olisi pitänyt veistä Sorellan tai jonku muun naisen kurkulla, ja lopettanut BB:n käskystä siihen, laitettaisiinko sekin vain humalan piikkiin, että " tuskinpa olisi sitä loppuun asti vienyt" ....
Olen äärimmäisen järkyttynyt näistä viesteistä. EN edes viitsi lukea ko. BB-keskustelupalstaa kun tulee niin huono olo.
Tämä kaikki on näiden Mika-puolustelijoiden mielestä hyväksyttyä koska
MIKA
* on söpö
* on ollut ohjelmassa alusta asti
* itki
* oli seksinnälkäinen
* saa hoitaa hommat loppuun asti jos vaan joku on alkanut häntä pussaileen
JA koska
SORELLA
* tuli ohjelmaan myöhemmin
* on vanha
* itki
* pussasi Mikaa -> hänelle saa tehdä sen jälkeen mitä vaan
* sammui mutta oli mukana siihen asti joten sitä ei lasketa.
Se, että arvostelee soratsun käytöstä, ei tarkoita sitä, että pitäisi Mikan käytöstä fiksuna, elämä ei ole noin musta-valkoista.
Myös se, miten asia on käsitelty sisällä BB-talossa, jossa Mika sai asiaan liittyen paljon enemmän tukea kuin Sorella, joka kuitenkin oli se uhri.
BB-sivujen keskusteluissa mietitään kovasti, kuka teki tutkintapyynnön, mutta eikö raiskaus/hyväksikäyttö ole yleisen syyttäjän alainen nykyään, ei asianomistajarikos? Eli kuka tahansa normaali poliisi vaikka, joka on katsonut tapahtumia telkkarista voi tehdä sen tutkintapyynnön, eikä vain Sorella, niinkuin BB-keskusteluissa epäillään (hän oli pitkään päiväkirjahuoneessa silloin seuraavana päivänä).
Olen syvästi järkyttynyt, kuinka enemmistö BB-talossa ja mediassa tuntuu ajattelevan, että Sorellassa on syytä. Ei ole. Ihmisillä on oikeuksia ja yksi henkilökohtainen ja TÄRKEÄ on oikeus omaan kroppaansa.
Nainen (ja myös mies!!!) VOI siis KOSKA TAHANSA SANOA EI. Ja jos ei edes pysty puhumaan..... Sairasta, että Mika edes jatkoi puuhiaan kun toinen on taju kankaalla. Hyi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vierailija:
olisi mielenkiintoista tietää olisivatkohan nämä Mikaa-henkeen-ja-vereen-puolustajat suhtautuneet asiaan samalla tavalla? SIis joku ruma mies. TAI jos Mika tai joku muu mies yhtä lailla humalassa olisi pitänyt veistä Sorellan tai jonku muun naisen kurkulla, ja lopettanut BB:n käskystä siihen, laitettaisiinko sekin vain humalan piikkiin, että " tuskinpa olisi sitä loppuun asti vienyt" ....Olen äärimmäisen järkyttynyt näistä viesteistä. EN edes viitsi lukea ko. BB-keskustelupalstaa kun tulee niin huono olo.
Tämä kaikki on näiden Mika-puolustelijoiden mielestä hyväksyttyä koska
MIKA
* on söpö
* on ollut ohjelmassa alusta asti
* itki
* oli seksinnälkäinen
* saa hoitaa hommat loppuun asti jos vaan joku on alkanut häntä pussaileenJA koska
SORELLA
* tuli ohjelmaan myöhemmin
* on vanha
* itki
* pussasi Mikaa -> hänelle saa tehdä sen jälkeen mitä vaan
* sammui mutta oli mukana siihen asti joten sitä ei lasketa.
älä nyt tuhlaa energiaasi turhaan vihaan, se tekee vain hallaa Sinulle. Asia tutkitaan ja sitten tuomitaan, jos on aihetta.
Sorellahan pyysi Mikaa lopettamaan. Eikö hänellä ollut oikeutta muuttaa mieltään??