Lue keskustelun säännöt.
Miten oppia kutomaan sukkia ja päähineitä ja muita?
08.07.2015 |
Kouluajoista on jo aikaa. En osaa kutoa mitään enää. Onko siitä mitään hyötyä jos osaa kutoa? Haaveilen että tekisin sukkia jouluksi ja muutenkin. Onko langat kalliita?
Kommentit (4)
Youtubesta löytyy ohjeita! Helpompi mun ainakin seurata videota kuin lukea ohjeita. Lankoja olen tilannut englannista loveknitting.comista. olikohan se niin että jos n 30 eurolla tilaat niin saat postikuluitta. Tulliakaan ei tule kun langat lähetetään EU:sta
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kurkkaapa, josko täältä löytyisi:
http://punomo.fi/teeitse/959/tekniikat/neulonta/neuleohjeita
Tässä on perussukan tarkka ohje suomeksi
http://teeitse.punomo.fi/cat/neulonta/asusteita_vaatteita/sukkaohje.html
Onneksesi käsityöt ovat muotia, joten kokemattomille löytyy paljon seikkaperäisiä ohjeita esimerkiksi kirjastosta, niin kirjoista kuin lehdistä. Lankoja saa halvallakin, mutta ne ovat yleensä 100% akryylia, eikä sellaisiin kannata tuhlata aikaa ja rahaa. Novitan langatkin ovat siinä ja siinä, kyllä ne nyt sukkina menevät mutta ei välttämättä muuhun tarkoitukseen. Sukkiin hyvä koostumus on 70-80% villaa ja loput akryylia.