Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruoka on nyt kallistunut!!!

Vierailija
10.02.2022 |

Ihan lyhyen ajan sisällä monen tuotteen litra- tai kilohinta on noussut 10-15 senttiä.

Onko kukaan muu laittanut merkille samaa?

Eipä tuet tai palkat nouset yhtään niin kalliiksi käy eläminen opiskelijalla ja pientuloisella. :(

Kommentit (79)

Vierailija
21/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Kannattaa tarkistaa kilohinnat. Prismassa puolikas kaali maksaa enemmän kuin kokonainen. Hullua mutta totta.

Kotimaista kaalipala pakattu 2,19€/kg

Keräkaali (Suomi) 1,09€/kg

Vierailija
22/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Et hirveästi tai seurata uutisia? Tuotteesta riippuen sato-ongelmia, noussutt energian hintaa, kasvaneet kuljetuskustannukset, välillisesti raaka-aineiden hinnan nousu tuottajien ja ruokateollisuuden hankinnoissa vaikuttavat hintoihin.

Tälle on annettu alanuolia, hmm, näköjään eivät ymmärrä, kuinka kaikki toimivat. Tuotantokustannukset jne nousevat, totta kai se viimeinen lenkki, eli kuluttaja maksaa.

Moni menee linjalla "Miten voi kahvikuppi maksaa vitosen, kun kaupasta saa sillä hinnalla koko paketin?" ajattelussaan. Ihmiset helpolla sivuuttavat kaikki oheiskustannukset, mitä liikentoiminnassa on. Raaka-aineiden kallistuminen on nostanut monen tuotteen hintaa, mikä osaltaa vaikuttaa vaikka ruokakaupassa tehtäviin remontteihin ja korjauksiin. Kattaakseen yrityksensä kulut kauppias joutuu nostamaan hintojaan.  Liian moni kuluttaja miettiin vain hintaa, minkä ruokakauppa maksaa jostain tuotteesta tuotteen valmistajalle/maahantuojalle/tukulle samalla sivuuttaen sen kaiken muun mistä ruokakaupalle tulee kustannuksia, jotta se tuote olisi hyllyssä kuluttajan ostettavissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Kannattaa tarkistaa kilohinnat. Prismassa puolikas kaali maksaa enemmän kuin kokonainen. Hullua mutta totta.

Kotimaista kaalipala pakattu 2,19€/kg

Keräkaali (Suomi) 1,09€/kg

Koska joku työntekijä leikkaa ja pakkaa sen puolikkaan. Kokonainen laitetaan esille sellaisenaan.

Vierailija
24/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä pelkästään ruoka ole kallistunut, katsotaanpas tilannetta nyt Suomessa:

-Sähkö maksaa aivan valtavasti jo ja on kaksi eri maksua, siirto ja käyttö joista toiseen ei voi edes koskea

-Polttoaina maksaa aivan järjettömästi, ennen oli vitsi että polttoaine maksaa 2 euroa / L !!!, eipä ole enää

-Vesi maksaa aivan järjettömästi kannattaa kohta ostaa pullovettä tulee halvemmaksi

-Ruoka ja asuminen maksaa ja kallistuu jatkuvasti, kahvipaketti kohta 6 euroa!!!

-Terveydenhoidosta maksetaan jo omastakin pussista tilanteesta riippuen

-Koronarahastus-hysteria (rahastukseen täysin keksitty) maksaa järjettömästi

-Ilmastonmuutos-rahastus-hysteria (samoin rahastukseen täysin keksitty) maksaa järjettömästi, tästä pakko sanoa että varsinkin medioissa on joka viikko kerrottu että kyllä pian on lauhaa kun tätä rahastusta pidetään yllä mutta todellisuudessahan yöpakkaset alkoivat jo Elokuussa mikä oli jo hyvin kylmä ja nyt on ollut kuukausikaupalla pakkasia ja silti medioissa muistetaan kertoa miten lauhaa on jottei rahastusta vain uhattaisi vaikka ulkona on todella kylmää mutta ei voi otsikoida että kylmyys jatkuu kuukaudesta toiseen koska pian tämä älytön rahastus on uhattuna...

-Muut maksut ja maksujen maksut

-Muut verot ja verojen verot

-ja kaikki valtion omaisuus on myyty enää ei ole kuin rauniot...

Ei jää mitään enää lapsille ja tuleville lapsille... tämä maa ei ole onnellisin vaan onnettomin maa...

Mikä sitten lääkkeeksi: Kaikki puolueet, hallitus, oppositio, eduskunta kerralla vaihtoon muuten nämä vain vaihtelevat paikkojaan muutaman vuoden välein ja rahastus jatkuu entiseen malliin...

Vierailija
25/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Kannattaa tarkistaa kilohinnat. Prismassa puolikas kaali maksaa enemmän kuin kokonainen. Hullua mutta totta.

Kotimaista kaalipala pakattu 2,19€/kg

Keräkaali (Suomi) 1,09€/kg

Koska joku työntekijä leikkaa ja pakkaa sen puolikkaan. Kokonainen laitetaan esille sellaisenaan.

Koska kone leikkaa ja pakkaa edullisesti, sinkkutalouksien kuluttajilta on helpompi repiä parempaa katetta.

Vierailija
26/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Koska kone leikkaa ja pakkaa edullisesti, sinkkutalouksien kuluttajilta on helpompi repiä parempaa katetta.

Joku sen kaali sinne koneeseen syöttää ja konekin jotain maksanut sekä hankittaessa että ylläpidettäessä.  

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Kannattaa tarkistaa kilohinnat. Prismassa puolikas kaali maksaa enemmän kuin kokonainen. Hullua mutta totta.

Kotimaista kaalipala pakattu 2,19€/kg

Keräkaali (Suomi) 1,09€/kg

Koska joku työntekijä leikkaa ja pakkaa sen puolikkaan. Kokonainen laitetaan esille sellaisenaan.

Ei kaupan työntekijät niitä leikkaa tai pakkaa. Yli kaksinkertainen hinta tuotantolinjalla leikatusta ja pakatusta kaalista on kohtuutonta rahastusta. Tämä tuote siis kyseessä: https://www.s-kaupat.fi/tuote/2000572100007

Jättäisivät noi pois valikoimasta jos arvostavat asiakkaitaan yhtään. Moni varmasti heittää rahansa hukkaan kun uskoo sokeasti puolikkaan tulevan halvemmaksi. Hieman korkeampi kilohinta olisi ymmärrettävä, mutta ei kaksinkertainen.

Vierailija
28/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jättäisivät noi pois valikoimasta jos arvostavat asiakkaitaan yhtään. Moni varmasti heittää rahansa hukkaan kun uskoo sokeasti puolikkaan tulevan halvemmaksi. Hieman korkeampi kilohinta olisi ymmärrettävä, mutta ei kaksinkertainen.

Et vertaa samaan aikaa ostettuja tuotteita. Kauppa ostanut kokonaisen kaalin yhtenä hetkenä ja pakkauksen kautta tullut kaali ostettu eri hetkenä pakkaamolle. Mikä sitten olisi kaalin oikea ostohinta, se kun taitaa vaihdella joka päivä satokauden edetessä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edullisissa tuotteissa on tosiaan hinnankorotukset ollut kovia. Ihan järjestään kaikki alle 3€ leivät, lihat yms. on noussuht 20-30c eli yli 10%. En ymmärrä mistä ruoan virallinen inflaatio Suomessa oikein lasketaan kun on muka jotain 3%.

Vierailija
30/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rainbow feta maksoi 2,95 ja jäi hyllyyn. On tuote, jota olen usein ostanut ja sähköiseltä kuitilta löytyi tieto, että oli aiemmin 2,35. Ihan järkyttävä korotus kerralla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

No kieltämättä itsellekin on tuollainen mielikuva syntynyt. Viime kauppareissulla huomasin, että valmis raastesalaatti, jota ole tavannut ostaa, maksoi vielä pari viikkoa sitten 3,95. Nyt paketin hinta oli- peräti 4,75! Prosentuaalisesti aikamoinen nousu. Taidan alkaa itse raastaa kasvikseni. 

 

Joku on kyllä ollut pielessä jo aiemmin, jos olet ollut valmis maksamaan raastetusta salaatista 3,95€

Samaa mieltä, mutta toisaalta me emme tiedä pakkauskokoa.

Vierailija
32/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Kannattaa tarkistaa kilohinnat. Prismassa puolikas kaali maksaa enemmän kuin kokonainen. Hullua mutta totta.

Kotimaista kaalipala pakattu 2,19€/kg

Keräkaali (Suomi) 1,09€/kg

Koska joku työntekijä leikkaa ja pakkaa sen puolikkaan. Kokonainen laitetaan esille sellaisenaan.

Kova on työn hinta, jos maksaa saman kuin kaikki muut kaalin kasvatus- ja kuljetuskulut yhteensä. Mahtaa olla puolittajalla huippuliksa, missähän niitä töitä olisi tarjolla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Ohis, olen 169/43, mistä mä laihdutan? Meillä laihoillakin on nälkä.

Tuolla painolla sinulla on anoreksia tai näet nälkää. Tuolla painolla et ole enää edes pystyssä, joten uskokoon ken tahtoo.

Vierailija
34/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Jättäisivät noi pois valikoimasta jos arvostavat asiakkaitaan yhtään. Moni varmasti heittää rahansa hukkaan kun uskoo sokeasti puolikkaan tulevan halvemmaksi. Hieman korkeampi kilohinta olisi ymmärrettävä, mutta ei kaksinkertainen.

Et vertaa samaan aikaa ostettuja tuotteita. Kauppa ostanut kokonaisen kaalin yhtenä hetkenä ja pakkauksen kautta tullut kaali ostettu eri hetkenä pakkaamolle. Mikä sitten olisi kaalin oikea ostohinta, se kun taitaa vaihdella joka päivä satokauden edetessä. 

Näissä hinnoissa ei ole tapahtunut mitään muutosta viimeisen parin kuukauden aikana. Tiedän, koska olen ostanut kaalia koko talven ajan melkein viikottain.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kova on työn hinta, jos maksaa saman kuin kaikki muut kaalin kasvatus- ja kuljetuskulut yhteensä. Mahtaa olla puolittajalla huippuliksa, missähän niitä töitä olisi tarjolla?

Ota huomioon, että jokaiselle lisäkululle lasketaan myös oma lisänsä. Lisäksi moni kuluttaja ottaa mieluummin sen pienemmän pakkauksen, joka kokonaisuutena halvempi kuin se kilohinnaltaan halvempi isompi vaihtoehto.

Vierailija
36/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kova on työn hinta, jos maksaa saman kuin kaikki muut kaalin kasvatus- ja kuljetuskulut yhteensä. Mahtaa olla puolittajalla huippuliksa, missähän niitä töitä olisi tarjolla?

Ota huomioon, että jokaiselle lisäkululle lasketaan myös oma lisänsä. Lisäksi moni kuluttaja ottaa mieluummin sen pienemmän pakkauksen, joka kokonaisuutena halvempi kuin se kilohinnaltaan halvempi isompi vaihtoehto.

Miten se on halvempi? 1 kg pakattu puolikas kaali 2,19€ kilohinnalla maksaa 2,19€. 2 kg kokonainen kaali 1,09€ kilohinnalla maksaa 2,18€. Kokonainen on siis joka tapauksessa halvempi. Ei ne puolikkaat ole mitään pienempää lajiketta kuitenkaan.

Vierailija
37/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen joskus raaskinut hakea tuosta lähihuoltamolta täytetyn sämpylän, hinta 3.50. Kallis sekin. Eilen päätin hakea aamukahvin kanssa taas. Huh, hinta olikin jo 4e. Lopetan toki noi vähätkin ostelut mutta moni muukin tuote on noussut muutaman kymmen senttiä. Se tekee paljon ostoskorissa.

Vierailija
38/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kova on työn hinta, jos maksaa saman kuin kaikki muut kaalin kasvatus- ja kuljetuskulut yhteensä. Mahtaa olla puolittajalla huippuliksa, missähän niitä töitä olisi tarjolla?

Ota huomioon, että jokaiselle lisäkululle lasketaan myös oma lisänsä. Lisäksi moni kuluttaja ottaa mieluummin sen pienemmän pakkauksen, joka kokonaisuutena halvempi kuin se kilohinnaltaan halvempi isompi vaihtoehto.

Miten se on halvempi? 1 kg pakattu puolikas kaali 2,19€ kilohinnalla maksaa 2,19€. 2 kg kokonainen kaali 1,09€ kilohinnalla maksaa 2,18€. Kokonainen on siis joka tapauksessa halvempi. Ei ne puolikkaat ole mitään pienempää lajiketta kuitenkaan.

Tuntematta S-ryhmän hinnoittelua, niin hinnoittelupäätökset voidaan tehdä tuotekohtaisesti siinä hetkessä, kun tuotteen hintaa tehdään. Pakosti eivät ole vertailleet eri vaihtoehtojen hintoja. Tuotteen myynnistä riippuen sen hintaan kiinnitetään enemmän huomiota tai homma hoituu aika automaationa.

Vierailija
39/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Viedään siis makaroonia nälänhätämaihin niin kaikki alkavat siellä lihoa! Eiku..

18 mammaa on sitä mieltä että makaroonia syömällä ei laihdu ja lihakset muuttuvat läskiksi :D

Vierailija
40/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko tämä valtion salajuoni saada köyhät hiljaa ja hitaasti kyykkyyn?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yhdeksän