Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruoka on nyt kallistunut!!!

Vierailija
10.02.2022 |

Ihan lyhyen ajan sisällä monen tuotteen litra- tai kilohinta on noussut 10-15 senttiä.

Onko kukaan muu laittanut merkille samaa?

Eipä tuet tai palkat nouset yhtään niin kalliiksi käy eläminen opiskelijalla ja pientuloisella. :(

Kommentit (79)

Vierailija
41/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija
42/79 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eikä pelkästään ruoka ole kallistunut, katsotaanpas tilannetta nyt Suomessa:

-Sähkö maksaa aivan valtavasti jo ja on kaksi eri maksua, siirto ja käyttö joista toiseen ei voi edes koskea

-Polttoaina maksaa aivan järjettömästi, ennen oli vitsi että polttoaine maksaa 2 euroa / L !!!, eipä ole enää

-Vesi maksaa aivan järjettömästi kannattaa kohta ostaa pullovettä tulee halvemmaksi

-Ruoka ja asuminen maksaa ja kallistuu jatkuvasti, kahvipaketti kohta 6 euroa!!!

-Terveydenhoidosta maksetaan jo omastakin pussista tilanteesta riippuen

-Koronarahastus-hysteria (rahastukseen täysin keksitty) maksaa järjettömästi

-Ilmastonmuutos-rahastus-hysteria (samoin rahastukseen täysin keksitty) maksaa järjettömästi, tästä pakko sanoa että varsinkin medioissa on joka viikko kerrottu että kyllä pian on lauhaa kun tätä rahastusta pidetään yllä mutta todellisuudessahan yöpakkaset alkoivat jo Elokuussa mikä oli jo hyvin kylmä ja nyt on ollut kuukausikaupalla pakkasia ja silti medioissa muistetaan kertoa miten lauhaa on jottei rahastusta vain uhattaisi vaikka ulkona on todella kylmää mutta ei voi otsikoida että kylmyys jatkuu kuukaudesta toiseen koska pian tämä älytön rahastus on uhattuna...

-Muut maksut ja maksujen maksut

-Muut verot ja verojen verot

-ja kaikki valtion omaisuus on myyty enää ei ole kuin rauniot...

Ei jää mitään enää lapsille ja tuleville lapsille... tämä maa ei ole onnellisin vaan onnettomin maa...

Mikä sitten lääkkeeksi: Kaikki puolueet, hallitus, oppositio, eduskunta kerralla vaihtoon muuten nämä vain vaihtelevat paikkojaan muutaman vuoden välein ja rahastus jatkuu entiseen malliin...

Erittäin hyviä pointteja, erityisesti tuo pakkasten piilottelu. Tosiasia on, että tällä järjettömällä polttoaineiden (turve ja kivihiili) alasajolla ollaan nesteessä. Puuhake ei riitä lämmittämään Suomea, se tarvitsee tukipolttoaineen, joka turpeen ja kivihiilen loppuessa tulee olemaan polttoöljy. Lisäksi kotimainen puuhake ei riitä alkuunkaan, sitä tuodaan jo nyt järjetön määrä ulkomailta (erityisesti Venäjältä). Tänä talvena turvetta on tarvittu ja paljon. Ens talvena poltetaan varmaan puistonpenkkejä sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Koska kone leikkaa ja pakkaa edullisesti, sinkkutalouksien kuluttajilta on helpompi repiä parempaa katetta.

Joku sen kaali sinne koneeseen syöttää ja konekin jotain maksanut sekä hankittaessa että ylläpidettäessä.  

Kyseessä on aivan sama kone joka käsittelee myös irtokaalit. Missähän vaiheessa tämä hankinta kuolettuu kun kyseinen hintaero on ollut Suomessa viimeiset 20 vuotta.

Vierailija
44/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

No kieltämättä itsellekin on tuollainen mielikuva syntynyt. Viime kauppareissulla huomasin, että valmis raastesalaatti, jota ole tavannut ostaa, maksoi vielä pari viikkoa sitten 3,95. Nyt paketin hinta oli- peräti 4,75! Prosentuaalisesti aikamoinen nousu. Taidan alkaa itse raastaa kasvikseni. 

 

Joku on kyllä ollut pielessä jo aiemmin, jos olet ollut valmis maksamaan raastetusta salaatista 3,95€

Samaa mieltä, mutta toisaalta me emme tiedä pakkauskokoa.

Emme toki tiedä, mutta todennäköisesti jotain 200-350g välillä.

Vierailija
45/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kova on työn hinta, jos maksaa saman kuin kaikki muut kaalin kasvatus- ja kuljetuskulut yhteensä. Mahtaa olla puolittajalla huippuliksa, missähän niitä töitä olisi tarjolla?

Ota huomioon, että jokaiselle lisäkululle lasketaan myös oma lisänsä. Lisäksi moni kuluttaja ottaa mieluummin sen pienemmän pakkauksen, joka kokonaisuutena halvempi kuin se kilohinnaltaan halvempi isompi vaihtoehto.

Miten se on halvempi? 1 kg pakattu puolikas kaali 2,19€ kilohinnalla maksaa 2,19€. 2 kg kokonainen kaali 1,09€ kilohinnalla maksaa 2,18€. Kokonainen on siis joka tapauksessa halvempi. Ei ne puolikkaat ole mitään pienempää lajiketta kuitenkaan.

Tuntematta S-ryhmän hinnoittelua, niin hinnoittelupäätökset voidaan tehdä tuotekohtaisesti siinä hetkessä, kun tuotteen hintaa tehdään. Pakosti eivät ole vertailleet eri vaihtoehtojen hintoja. Tuotteen myynnistä riippuen sen hintaan kiinnitetään enemmän huomiota tai homma hoituu aika automaationa.

Hinnoittelulla ja valikoimatyöllä kuluttajan ostokäyttäytymistä juuri ohjataankin. Siihen käytetään todella paljon aikaa. 

Vierailija
46/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minun mielestä tuet ja palkat pitäisi seurata hintojen nousua

Eihän tässä kohta riitä raha bensaan ja ravintoon

Meillä vaihtui juuri liitto ja iltalisä pieneni merkittävästi eli käytännössä palkka tippui noin 100-200e/kk valmiiksi pienestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mitäs äänestitte punavihreitä. Lisää seuraa vaan. Ilmasto pelastuu näennäisesti kun kansa verotetaan kuiviin.

Sähkön hinta on noussut muissakin maissa. Raaka-aineiden kuten metallit ja kahvi hinnat ovat nousseet muissakin maissa. Polttoaineen hinta noussut muissakin maissa. Kerrotko vaikka kolme tekoa, mitä nykyhallitus on tehnyt mikä nostanut ruuan hintaa?

Vierailija
48/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Jos oikeasti osaa vertailla hintoja, ostaa PERUNOITA, eikä mitään makaroneja! vai söisikö joku viikosta toiseen ranskanleivästä tehtyä "ruokaa"? Makaronit ovat samaa höttövehnää, vähän vain eri muotoon puristettuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ainakaan maanviljelijöitä ei voi kaupan hintojen noususta syyttää, kaupat (Kesko, S) ei ole maksaneet tuotteista senttiäkään enempää tänä vuonna, vaikka kaupat ehkä sen mielikuvan antaa Tuottajalle kiitos-kampanjoilla yms.

Vierailija
50/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi inflaatio vihdoin lähti käyntiin, se hoitaa asuntolainan kivuttomasti pois. Palkat nousevat enemmän kuin hinnat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi maajussit eivät perusta omia kauppojaan, joissa myisivät tuotteensa suoraan kuluttajille? Tukkuhinta kertaa 3, kaikki olisi pelkkää voittoa, eihän vähittäismyynnistä aiheudu mitään myyntikuluja!

Vierailija
52/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Ihmetyttää tän tyyliset kommentit. Joillekin on ilmeisesti ihan ok että ruoan hinta nousee kautta linjan mutta palkat ei?! Mitä muuta tällaisista kommenteista voisi ajatella? T. Ei ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hinnoittelulla ja valikoimatyöllä kuluttajan ostokäyttäytymistä juuri ohjataankin. Siihen käytetään todella paljon aikaa. 

Kun tuotteita on tuhansia, niin ajankäyttö vähenee merkittävästi. Kun vielä tuoretuotteissa ostohinnat voivat elää tiheään, niin varmasti S-ryhmälläkin automatiikkaa taustalla. Tuotteille tehty jossain kohtaa hinnoittelurakenne, mikä ostohinnan muuttuessa päivittyy automaattisesti. Miten paljon sitten vertailevat tuoteryhmän sisällä eri vaihtoehtoja, niin riippunee tekijästä. Aina välillä näkee esim. tapauksia jossa kaupan oma merkki onkin kalliimpi kuin brändituote. Omassa vakikaupassa esimerkiksi Valion punaleimainen on halvempi kuin Pirkka-punaleimainen. Luultavasti Pirkan ostohinta ei ole muuttunut, mutta Valion on tippunut jolloin jäänyt huomaamatta syntynyt tilanne. 

Vierailija
54/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onneksi inflaatio vihdoin lähti käyntiin, se hoitaa asuntolainan kivuttomasti pois. Palkat nousevat enemmän kuin hinnat.

Älä kuvittelekaan! Korot kyllä nousee, ja paljon! Ei palkat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miksi maajussit eivät perusta omia kauppojaan, joissa myisivät tuotteensa suoraan kuluttajille? Tukkuhinta kertaa 3, kaikki olisi pelkkää voittoa, eihän vähittäismyynnistä aiheudu mitään myyntikuluja!

Tilat se vähittäiskauppakin tarvitsee ja ruuan säilytysratkaisuja. Moni kuluttaja tykkää samalla reissulla ostaa markettisushia tai pullon tuorepuristettua omenamehua. Nykyään osa odottaa voivansa ladata sähköautoa kaupan pihassa. Halutaan etukortteja, automaattikassoja, pullonpalautuksia, palvelutiskiä jne. Kaiken tekemisen kulut lyödään kaikille tuotteille. Yksinkertaistat liikaa, jos mietit tuotteen x maksavan kaupalle jotain. Tuon x:n päälle saa laittaa 5-10% ja sillä hinnalla pitäisi myydä.

Vierailija
56/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja miettikää miten kalliiksi ruoka keliaakikoille tulee! Gluteeniton leipäpussi, jossa on 4 pientä leipää maksaa 4 euroa!

Enää kun ei saa sitä avustustakaan.

Jauhokin on normaaleja jauhoja kalliimpaa. Ei ole helppoa :(

Vierailija
57/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syö vähemmän niin laihdut.

Jos rahat on tiukilla niin pakko syödä makaronia, ei sillä laihdu lihakset vaan muuttuu läskiksi. Puolikas kaali oli lähemmäs 3e lähikaupassa, 400g kuivaa makaronia alle 30cnt.

Jos oikeasti osaa vertailla hintoja, ostaa PERUNOITA, eikä mitään makaroneja! vai söisikö joku viikosta toiseen ranskanleivästä tehtyä "ruokaa"? Makaronit ovat samaa höttövehnää, vähän vain eri muotoon puristettuna.

Perunat on olleet jo pitkään tosi huonoja. Yritetty siis on. Ja nyt oli uutisissa, että satokin on kohta syöty muutenkin.

Vierailija
58/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Päättäjät on sitten ihmeissään miksi maaseudut autioituu ja kulutus vähenee kun asukkaiden pitää priorisoida mitä haluaa ostaa ja mitä ei. Bensan käytössä voi säästää muttei ruuassa. Ratkaisu on muuttaminen kaupungin keskustaan tai työpaikan lähelle niin ettei tarvitse autoa ja joutuu syömään vain edullisinta mitä kaupasta saa .

Tai ryhtyä elämäntapaintiaaniksi ja tuottaa oma ruokansa. Ei tule kalliiksi kun ostaa pelkästään suolaa.

Vierailija
59/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä myös Bjarne Kallis on leipääntynyt.

Vierailija
60/79 |
11.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ja miettikää miten kalliiksi ruoka keliaakikoille tulee! Gluteeniton leipäpussi, jossa on 4 pientä leipää maksaa 4 euroa!

Enää kun ei saa sitä avustustakaan.

Jauhokin on normaaleja jauhoja kalliimpaa. Ei ole helppoa :(

Olen aina ihmetellyt sitä minkä takia keliaakion pitää syödä leipää. Syökää luontaisesti gluteenittomia ruokia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kahdeksan