OAJ on surkein ammattijärjestö
Kaikki opettajat sen tietää. Saa toki tähän myös perustella.
Kommentit (226)
Sieltä jopa arvostellaan jäsenistöä. Käsittämätöntä. Joo, eivät ole opettajat täydellisiä, mutta ei ole ammattijärjestön asia kritisoida jäsenmaksuja maksavia ihmisiä. Mikään muu järjestö ei toimi noin.
Samoin se etäkoulun manaaminen alkuvuodesta opettajien nimissä oli todella outoa. Suurin osa jäsenistöstä halusi lähiopetukseen. Nyt sitä on kuukausi takana, eikä maailma romahtanutkaan.
Onneksi siihen ei ole pakko kuulua. Silti saa samat edut ja haitat. Mutta säästyypähän rahaa.
Tehkää kuten minä, erosin siitä. Ei aja millään tavoin opettajien puolia. Mitään ei olla tehty asioiden eteen korona-aikana, mitään ei tehdä sen eteen, että jos kerran opettajan (jolla ei ole edes erityisopettajan pätevyyttä) pitää huolehtia muiden oppilaiden rinnalla myös integroiduista erityisen tuen oppilaista ja tähän kukkuraksi vielä kirsikkana vsop-oppilaat, jotka eivät opiskele edes saman vuosiluokan sisältöä. Haluaisin nähdä sen petteri-pedagogin, joka työstää em. ja pitää vielä kotona olevalle oppilaalle samaan aikaan etäopetusta.
Järjestön anti: otetaan kaikki Opettaja-lehti käteen ja luetaan joku voimaantumistarina ja halataan puita yhdessä.
Onhan niitä työtehtäviä koko ajan lisätty OAJ:n niihin mitenkään reagoimatta.
Pitäisi joka alalle perustaa uudet liitot näiden korruptiopesien tilalle. Herrat ostaneet liitot.
Syksyllä puheenjohtaja mussuttaa jotain diipadaapaa opettajan huonosta palkasta ja työn rasittavuudesta. Sitten katoaa vuodeksi kokonaan kuvasta. Mitään ei tapahdu.
Opettajat olleet lakossa 1984.
Viimeiset toistakymmentä vuotta, kun olen ollut opettajana, niin korotukset palkassa olleet näennäisiä yleisindeksin tasoa. 2v lisä poistettiin ja siirrettiin peruspalkkaan eli ensimmäisen korotuksen palkkaasi saat vasta 5v työkokemuksen jälkeen. Mikä saavutus tuo nyt muka oli, että yksi ikälisä poistettiin? Ikälisät ovat auttamattoman pieniä, aineenopettajalla 5v työkokemuksen jälkeen ensimmäinen ikälisä tarkoittaa 130 euron korotusta. Viiden vuoden jälkeen!
Varmaan ainoa ala, jossa ylitunneista maksetaan vähemmän kuin perustunneista. Ylitunnin hinta on 0,84 kertaa perustunti. Mitä järjeä? Itse opetan nyt kolmea ainetta, eikä ylitunti tarkoita muutenkaan samoja tuntisuunnitelmia, koska oppilailla on nykyään kaikkea muuta sälää koulussa niin paljon, että suunnitelmia joutuu koko ajan muuttamaan ja kirimään kiinni, ryhmät erilaisia, erityisopoilaita paljon ja tehostettua sitäkin enemmän. Samalla pitäisi jollekin yksittäiselle oppilaalle laatia vsop:n mukaista opetusta - tietenkin vailla mitäön korvausta.
On tullut wilmat, jotka vie aikaa. Työnanataja vaatii ”op. muualla” merkintöjä ja sitä sun tätä. erkintää, jotta jou¨ku saa jossain tilastoida ja patsastella parrasvaloissa. Projekteja väännetään rahoituksen takia tunnetaidoista lähtien ja keksitään koko ajan pyörää uudelleen ja uudelleen. Kun yhden projektin valtion rahoitus loppuu, alkaa toisen projektin työstäminen…
Mitä tekee oaj samaan aikaan?
Opettajien asiat ovat päin helvettiä. Palkat eivät nouse, työmäärä kohtuuton, tyytymättömyys ennen näkemättömän suurta. Mitä tekee OAJ? Suunnittelee ja valmistelee vuosityöaikaa opettajien miltei yksimielisestä vastustuksesta huolimatta. Ja OAJ:n puheenjohtaja elostelee jumalattoman suuren palkkansa kanssa.
Oikein ammattijärjestön irvikuva tämä OAJ. Paikallisjärjestöissä istuu porukkaa ja käy välillä Espanjassa lomailemassa jäsenmaksurahoilla.
Saa nähdä jäävätkö nämä koronan varjolla määrätyt lisätyöt ja -tehtävät voimaan kuinka pitkään vai iäksi. Mitään korvausta näistä lisätöistä ei ole maksettu. Miksei OAJ reagoi mitenkään?
Ainakaan amk-opettajien asiaa ei ole mielestäni ajettu mitenkään vankasti. Olen kokonaistyöajassa ja kaikille meille on työnnetty sinne työaikaan tehtäviä, jotka ennen kuuluivat esimerkiksi koulusihteereille.
Lähtituntien määrä opintojaksoa kohden on laskettu minimiin. Entisten kokonaisuuksien lisäksi juokset kokoon tuplat. Rehtorien kavereilla on sitten kivoja päällikkö- tai erikoisduuneja, joista ei vuoden varrella kuulla sen enempää kuin Luukkosesta.
Kaikki me opettajat koulutusasteesta riippumatta taidetaan kuitenkin olla samassa tilanteessa. Jotta saisin saman palkan kuin takavuosina joudun nykyään opettamaan kesäkursseilla. Jotta siinä saa jotkut kadehtia pitkiä lomia.
Kyllä OAJ sentään vielä on hoitanut virassa olevien asiat ok. Teikäläiset sentään ilmeisesti saa ylityölisiä. Meillä on täysin olemattomiakin liittoja. Kääntäjien liitto yms. Sitten matalapalkka-aloilla hyväksikäyttöön ihmisiä huolella. Palkat on alhaisempia mitä tuista saa. Muualta tulleet tekee työt halvalla. Kyllä teillä asiat on hyvin toistaiseksi. Pätkätyöläiset ja nollatuntilaiset on tämän maan todelliset värilliset. Eliitillä on virat ja työterveys kunnossa.
OAJ on tosiaan Suomenkin oloissa harvinaisen paska järjestö näin opettajan kannalta.
Varokaa rehtoreita jos työkkäri pakottaa liian ajoissa uusiin pätkähommiin ansiosidonnaisilta. Jos työhakemus ei miellytä niin neuvostokansalainen tekee mielivaltaisen ilmoituksen tykkäriin ja tuet pois. Olkaa varovaisia näinä aikoina kun kyykytys on kovaa ja työelämä huonontuu entisestään. Kukaan ei enää halua duuniin.
Super toinen , jäsenmaksut kyllä kelpaa.
OAJ on kiristysjärjestö. Luukkainen on jatkuvasti mediassa toitomassa yksipuolista propakandaa.
Kyllä Paperiliitto on surkeimmista surkein,
mennään lakkoon, että
tehtaat siirretään
ulkomaille.
Uudet liitot tarvitaan kirjoitti:
Kyllä OAJ sentään vielä on hoitanut virassa olevien asiat ok. Teikäläiset sentään ilmeisesti saa ylityölisiä. Meillä on täysin olemattomiakin liittoja. Kääntäjien liitto yms. Sitten matalapalkka-aloilla hyväksikäyttöön ihmisiä huolella. Palkat on alhaisempia mitä tuista saa. Muualta tulleet tekee työt halvalla. Kyllä teillä asiat on hyvin toistaiseksi. Pätkätyöläiset ja nollatuntilaiset on tämän maan todelliset värilliset. Eliitillä on virat ja työterveys kunnossa.
Olen ollut töissä muillakin aloilla kuin opetusala ja ylityöt korvataan joko vapaalla tai extraprosentilla, esim. 50% enemmän. Opettajilla tilanne on juuri päinvastainen, ylityistä saa pienemmän palkan kuin normitunnista. Siksi opettajan ei kannata tehdä paria tuntia enempää ylitöitä, koska seuraavien hinta on naurettavan pieni useamman jälkeen teet ilmaista työtä.
Kuuluin siihen vuoden opiskeluiden aikana, kunnes tajusin ettei siitä ole mitään hyötyä. Nyt olen saikulla ja valmistunut edelleenkään en kuulu siihen.
Riittänee, kun sanoo, ettei se pidä jäsentensä puolta.