Käytkö suihkussa salilla/ jumpan jälkeen vai vasta kotona?
Aloittelija kysyy. Salilla suihkuttelu ei tunnu luontevalta, kotiin ajaminen hikisenä ei sen enempää.
Miten sinä teet ja miksi?
Kommentit (53)
Hyppään aina autoon ja ajan kotiin. En jaksa ottaa puhtaita vaatteita salille mukaan ja muutenkin on aina kiire kotiin.
Vasta kotona. Käyn pyörällä jumpassa ja talvella kävellen/bussilla. Onneksi ei ole pitkä matka.
Joskus todella harvoin käyn jumpalla ennen töitä jolloin on pakko käydä salilla suihkussa.
Kotiin! Asun salin vieressä enkä todellakaan jaksa kantaa suihkukamoja... Sitäpaitsi mulle ei ole luontevaa olla vieraiden kanssa alasti.
Millin mitenkin. Aika usein jään saunaan, toisinaan tulen kotiin ihan salikuteissa.
Lady linellä kävin aina suihkussa. Siellä oli mukavat ja viihtyisät suihkutilat. Nykyisessä "äijien salilla" suihku on vain läpinäkyvä suihkukoppi vessatilassa, joten en käy siellä suihkussa
Kotona käyn. Asun ihan mun salin vieressä niin paljon mieluummin meen suoraan kotiin.
Riippuu miten bussit kulkee. Ohjaan jumppia läheisessä kaupungissa ja bussit kulkevat 1-2 tunnin välein, joten välillä saan juosta jumpan jälkeen bussiin, välillä jään saunomaan salille ja odottelemaan sitä 2 tunnin päästä lähtevää bussia.
Kotona, en kehtaa näyttää posliiniani yleisissä tiloissa.
Kotona. Suihkut on ajastettu stoppaamaan kymmenen sekunnin välein tai jotain, joten kurja huuhdella pitkiä hiuksia tai edes suihkutella muuten, kun vedentulo pysähtyy jatkuvasti.
Aina salilla. En voi kuvitella laittavansa hikisenä vaatteita päälle, sitten nekin menisi pesuun! Haluan olla raikas ja puhdas salilta lähteissä.
Kotona. Asutaan niin pienessä kaupungissa, että salille hurauttaa 5 minuutissa. Mikään ongelma ei ole istua vähän hikisenä tätä aikaa autossa. Pahin hiki ehtii kuitenkin jo hälvetä kun venyttelen/rullailen treenin jälkeen yleensä jonkin aikaa. Vedän urheilutakin vain päälle ja toiset lenkkarit jalkaan. Takki menee pesuun tarpeen mukaan, ylimääräistä pyykkiä ei näin synny.
Kotona. Pyyhin vaan pahimmat kosteuspyyhkeellä ennen lähtöä.
Vedän alasti leukoja kotona ja käyn suihkussa kotona alasti.
T. käytännön mies
Kiitos vastauksista. Voin siis lähteä hikisenä kotiin herättämättä sen enempää huomiota.
-ap
Salilla tietenkin. Parasta jos sattuu joku muukin samaan aikaa suihkuun voin esitellä treenattujalihaksia ja sanoa, katso kuinka tiukka mä olen. Okei, tykkään pullistella ja saada huomiota.
Yleensä salilla huuhdon kasvot vedellä ja kaulaa, niskaa ja rintojenväliä kostealla paperilla tai pyyhkeellä. Jos siltä tuntuu, pesen kainalot, mutta harvemmin tuntuu.
Kotona. Kuljen pyörällä ja hikoilen vauhdista ja matkasta riippumatta, joten helpompi käydä kerralla kotona suihkussa kuin käydä kahdesti pesulla vartin pyöräilyn takia.
Ihan kotiin ajelen talvipakkasellakin vaik läpimärkä. En vaihtele vaatteita. Pipo päähän ja menoksi.