Mies ei ymmärrä väsymystäni eikä toivoa saada olla yksin.
Alan olla melko toivoton. Välillä väittää ymmärtävänsä ja "parantaa" tapansa kuulemma, mutta ei se oli ku puhetta vaan kaikki. :/
Kommentit (40)
Olen väsynyt kodinhoidon ja lastenhoidon yksin tekemiseen, siihen, että kaikki minun vastuulla. Ja väsynyt siihen, että yksi lapsista pitkäaikais sairas. Väsynyt siihen, että saan toteuttaa omaa harrastusta (lenkkeily, juoksu) vasta kun mies suostuu illalla tulemaan sisälle/kotiin ja lapset jo nukkumassa. Olen väsynyt siihen, että jatkuvasti joku vaatii minulta jotain. Ellei lapset niin sitten mies. Mutta, lapsiin en ole väsynyt enkä kadu heitä!
Haluaisin alkuun nyt olla edes yhden päivän yksin, se tekisi paljon.!
Onko sinun miehesi joku vajakki kun ei muka ymmärrä puhetta?
Kyllä se ymmärtää mutta se ei vaan piittaa!
Joten nyt pidät puolesi etkä enää anele vaan ilmoitat että miehesi hoitaa kodin ja lapset vaikka ti ja to-illat ja PISTE. Olet pois kotoa poissa omissa jutuissasi oli se sitten lenkkeilyä tai ystävien kanssa kaffittelua tai ihan mitä haluat. Mies pitää kodin kasassa, ruokkii ja hoitaa lapset ja laittaa ne nukkumaan.
Ja tästä pidät kiinni!
Kerro tämä miehellesi jo tänään kun saat lapset nukkumaan ja miehen sisälle...istuta se keittiön pöydän ääreen ja sano että nyt tämä on loppu ja nyt alkoi uusi elämä :)
Ei vaan jaksaisi alkaa riiteleen miehen kanssa. :( Mutta muu ei ilmeisesti auta, en tätäkään tule jaksamaan enään kovin pitkään.
ap
Kerro suoraan tunteistasi. Saisitteko lastenhoitoon apua, että voisitte käydä kahdestaan joskus jossain? Piristää molempia :-)
Koti on myös miehen ja lapset ovat myös miehen eli nyt hänen on kasvettava oikeaksi isäksi ja kannettava vastuunsa kotihommista ja lapsista. EI puheita vaan tekoja! Tehkää viikkosuunnitelma jossa isän omat illat x2, äidin omat illat x2 ja loput perheen yhteisiä iltoja. Älä suostu enää isän vastuunpakoiluun.
On välillä käyty kahdestaan jossakin joka ihan mukavaa, mutta haluaisin välillä lähteä yksin johonkin. Koska jos lähdetään kahdestaan, minun pitää aina ottaa sitten myös mies huomioon.
ap
Mikä riita siitä tulee jos sanot suoraan mitä haluat ja ettet enää jaksa tätä rumbaa. Älä syytä miestä mistään vaan sano että otat tästä lähtien viikossa 2 iltaa vapaaksi ja mies hoitaa OMAT lapsensa. Sanot miehelle että turha huutaa tai riidellä koska nyt vain tehdään näin sillä laapset ovat miehenkin.
Jos mies suuttuu ja ei suostu niin eiköhän se liitto ole siinä jos omat lapset ei nappaa. Ota ero ja lapset vuoroviikoin isälle. Saat aina viikon omaa aikaa.
Mistä näitä liian kilttejä naisia riittää jotka uupuu arjen keskellä kun mies ei vaivaudu yhtään olemaan lastensa kanssa. Ei ole pakko riidellä mutta jos ilman riitaa ei tule muutosta niin sitten on riideltävä. Lakkaa olemasta kynnysmatto mihin mies pyyhkii jalkansa.
Ensijärkytyksen jälkeen moni mies voi olla tyytyväinenkin kun vaimosta löytyykin yhtäkkiä munaa puolustaa omia toiveita ja osaa vaatia eikä aina matele ja anele. Kunnioitus ansaitaan!
Täytyy vaan toivoa, että mies ei nyt ihan heti tulisi kotiin. Just sain lapset nukkumaan, tai isoin vielä valvoo mutta sängyssä. Saisi edes hetken olla rauhassa. olkoon tiskin ja pyykit, päivä se on huomennakin.
ap
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 20:22"]
Kerro suoraan tunteistasi. Saisitteko lastenhoitoon apua, että voisitte käydä kahdestaan joskus jossain? Piristää molempia :-)
[/quote]
Jos haluaa olla yksin itsensä ja ajatustensa kanssa välillä, niin miksi pitää lähteä yhdessä jonnekin? Tätä neuvoa en ole koskaan tajunnut. Kun lapset olivat pieniä, meinasin tulla hulluksi, kun en saanut olla yksin. Mies oli siihen aikaan vielä niin tollo, että ajatteli lasten mentyä nukkumaan, että olen aivan innoissani, kun saan viettää hänen kanssaan jokaisen minuutin.
Meilläkin meni aikaa, ennen kuin mies tajusi, että haluan todellakin olla välillä yksin, ihan yksin, ilman, että se meinaa sitä, etten rakastaisi miestäni.
Nykyään vuokraan mökin aina pariksi päiväksi ja häivyn sinne ajatusteni kanssa.
Ap, miksi suostut tuohon? Miksi laitat ne pyykit ja tiskit? Oikeasti? Mitä miehesi tekee sinulle, jos lakkaat laittamasta pyykkejä ja tiskejä ja sanot hänelle, että hänenkin on osallistuttava?
minkä ikäiset lapset ja kuinka monta lasta teillä on, Oletko kokopäivätöissä vai kotona lasten kanssa?
Olen sillä asenteella, että kotityöt kuuluu pääsääntöisesti minulle, koska olen kotona päivät lasten kanssa ja mies töissä. Ja minä tykkään tehdä kotitöitä jos saan tehdä niitä rauhassa ja siihen on voimia. Ja minulta ne käy paljon luontevammin.
Mutta toivoisin, että mies osallistuisi illalla enemmän lasten hoitoon. En oikeen itsekään tiedä miksi suostun, ehkä sitä on jo niin toivoton ja väsynyt tähän tilanteeseen. Kaikki alkaa olla ihan sama. Ja tiedän, että siitä tulisi riitaa jos alkaisin pari kertaa viikossa tehdä yksin jotain niin että mies laittaisi lapset nukkumaan. Eroa olen miettinyt nykyään liiankin usein.
ap
Niin ei niitä kotihommia ole pakko tehdä nyt eikä varsinkaan yksin. Jos jotain kotihommia vielä tänään haluat tehdä niin teette ne yhdessä miehen kanssa tai sitten mies hoitaa ja sinä menet vaikka suihkuun.
Jos et tule kuulluksi parisuhteessa etkä pärjää miehellesi henkisesti niin olet tehnyt lapsen väärän miehen kanssa ja sinun on nyt lakattava olemasta liian kiltti kotipiika!
Minä juuri vähän aikaa sitten ilmoitin miehelleni että huomenna kun olemme molemmat kotona niin pestään ikkunat kun on hyvä ilma. En siis kysy että voitaisikos pestä tai autatko minua vaan ilmoitan kylmästi asian. Ja hommat hoituu...mies oli vaan että jaaaaaa huomennako...joooo. Jos olisin kysynyt että pestääkö ikkunat niin mies olisi sanonut että ei pestä.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 20:53"]Olen sillä asenteella, että kotityöt kuuluu pääsääntöisesti minulle, koska olen kotona päivät lasten kanssa ja mies töissä. Ja minä tykkään tehdä kotitöitä jos saan tehdä niitä rauhassa ja siihen on voimia. Ja minulta ne käy paljon luontevammin.
Mutta toivoisin, että mies osallistuisi illalla enemmän lasten hoitoon. En oikeen itsekään tiedä miksi suostun, ehkä sitä on jo niin toivoton ja väsynyt tähän tilanteeseen. Kaikki alkaa olla ihan sama. Ja tiedän, että siitä tulisi riitaa jos alkaisin pari kertaa viikossa tehdä yksin jotain niin että mies laittaisi lapset nukkumaan. Eroa olen miettinyt nykyään liiankin usein.
ap
[/quote]
Oi voi. Kuulostat ihan kaveriltani. Valittaa useamman kerran viikossa kun joutuu tekemään lähes kaiken yksin, ja mies kyllä saa käydä salilla useampana iltana mutta hän jos menee yksin johonkin niin mies suuttuu, on kyllä lasten kanssa mutta mököttää. Ja siksi ei juuri käy missään kun ei JAKSA RIIDELLÄ. Aargh! Olen pari kertaa "ravistellut" häntä siitä, että niin kauan kun suostuu tuohon niin tilanne on tuo. Jos mies suuttuu niin suuttukoot! Kyllä se jossain välissä huomaa että kiukuttelu on turhaa- lapsikin sen jossain vaiheessa tajuaa!
Joo tiedän, että teen hallaa itselleni vaan tällä asialla. Halu vaan johonkin purkaa, ei ole ketään kenelle puhua.
ap
Itseasiassa ymmärrän tilanteesi. En omasta kokemuksesta vaan hyvän ystävän. Hänellä ja miehellä "vain" yksi pieni lapsi. Miehen on JOKA PÄIVÄ pakko päästä jonnekin, kavereille, harrastuksiin, yhdelle lähipubiin. Ei kiinnosta vaikka ystäväni on yrittänyt sanoa, että hänkin haluaa vapaa aikaa, nähdä kavereita ja hommata vaikka harrastus. Mies ei tee kotitöitä, ei mitään. Ystäväni on pari kertaa vaan ilmoittanut, että lähtee NYT yksin jonnekkin ja jättänyt miehen lapsen kanssa kaksin. Tämän mies kostaa olemalla itse seuraavana päivänä vielä kauemmin pois. Rasittava, välinpitämätön ja raivostuttava mies, jo ihan näin sivullisenkin silmin. Jos toinen ei HALUA edes ymmärtää niin itse en ainakaan keksi vinkiksi enää antaa kuin ERON, saatpahan lapset edes silloin tällöin isälleen.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 21:01"]Joo tiedän, että teen hallaa itselleni vaan tällä asialla. Halu vaan johonkin purkaa, ei ole ketään kenelle puhua.
ap
[/quote]
No kuis ois vaikka se mies??
Mistä olet väsynyt? Kuinka pitkään haluat olla yksin ja kuinka usein?