Joku ostaa seitsemän henkiselle perheelle 300€/kk ruokaa
Eikö tällaiset perheet ota koskaan lapsia mukaan kauppaan ja anna heidän ostaa mitään herkkuja? Tässäkin perheessä vanhin lapsi oli 14-vuotias.
Kommentit (129)
Käyttäjä11484 kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Käyttäjä11484 kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Paljonkos kattilallinen perunoita tai makaronia maksaa?
Totta, ei kaikki ruoka ole kallista.
Ite kun Jouluruoka jo rupesi tunkeen suupielistä ulos laitoin kattilan tulelle. 5 dl kaurapuuroa, tulee 8 kupillista valmiiksi jääkaappiin. Otin ja pilkoin keräkaalen ja taas kattilaan, sipulia, valkosipulia, 2 porkkanaa, 300g jauhelihaa + 1/2 pekonia paiston/ samaan kattilaan. Helvetillinen määrä mutta kaalikeitto vaan on niin hyvää, total 10 lautasellista. 3 henkee syö viikon eikä maksa kuin 5e? Sivusta jotain leipää pakkasesta ja juustoa. Koetan muutenkin yhden viikon per kk syödä vain kasvista kun tuntuu niin mukavasti keventävän vatsaa.
No, kukaan ei elä lautasellisella kaalikeittoa päivää… Lisää siihen aamupala, välipalat, iltapala ja hedelmöt sekä juomat. Tai sitten vaan mätetään sitä kotiekoista pullaleipää naama täyteen, jotta vatsa täyttyy… Tosi ravitsevaa
Voe kun kommentaattorit lukisi kommentoivansa viestin ja edes hetki hiljaa. Minähän esitin yhden viikon Joulusta palautumistavan jota itse noudatamme. Nyt meille tarjoillaan että suolat on jo loppu, kaikki kuivatavara on syöty kaapeista ja aikainen lapsi hoippuu keripukin kourissa ja hampaat jo irtoo? Eiköhän sieltä jotain muutakin jotkut muut voi nakella sen mainitun leivän ja juuston lisukkeeksi. Tosin ei meillä.
Juomat? Uskoisin että useimmat suomalaiset juovat lähinnä vettä, eikait kukaan juo kolaa tahi limuja/mehuja? Tosin itsekin näitä luomu suomalaisia marjamehuja kerta kuussa maistellaan. Tyrni/karpalo, kamalaa ja niin hyvää -))!
Niin voi kun se kirjoittajanedes kirjoittaisi jotain järkevää…
” Helvetillinen määrä mutta kaalikeitto vaan on niin hyvää, total 10 lautasellista. 3 henkee syö viikon”
Annan kun lasken puolestasi. Kun 3 henkeä syö kukin - toivottavasti - yhden lautasellisen kaalikeittoa päivässä, tarvitaan kolmelle ihmisille 21 lautasellista kaalikeittoa.
Siitä kun lasketaan tuo käyttämäsi jauhelihan määrä 300g 21 lauselliseen, niin hurjat 14 grammaa per lautasellinen.
Ja tällö pitäisi aikuisten pikeasti elää?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
7 henkeä, 300e/kk. tarkoittaa että yhden perheenjäsenen ruoat saa maksaa 1,4e päivässä.
Aamupala,
Välipala
Päivällinen
Välipala
Lounas
IltapalaAamulla kotitekoista leipää ja vettä? Vai millanen on päivittäin ruokavalio? Hedelmätkin tulee aika kalliiksi nopeasti 7 henkisessä,perheessä vai onko nekin korvattu kotitekoisella leivällä? Leivän päällisenä yl’huuli ja sunnuntai saa ihan margariinia? Juomat? Vettä hanasta?
Aamupalaksi voi keittää puuroa. Hedelmien asemasta juureksia ja raasteita. Porkkanaraaste on edullisempaa kuin tuoreet salaatit. Omenat ja appelsiinit on usein edullisia. Vesi on vallan mainio ruokajuoma. Jopa suositeltava sellainen. Mehut sun muut ei tee ruokavaliosta terveellisempaa. Ei todellakaan.
Välipalaksi porkkaraasteetta? Omenat ja appelsiinit 7 henkisessä perheessä tulee aika äkkiä kalliiksi. Yks pussi päivässä molempia.
Ja mitä se aamupuuron kanssa, ettei vatsa huuda hoosiannaa hetken päästä? Ja sitä vettä juomaksi?
Hedelmät on kalliita. Parhaillaan appelsiinit Prismassa 1,39kg ja kiloon menee 4 eli lähes 2 kg perheen yhteen hedelmäannokseen. 2 hengen koko ruokabudjetti! 4 pientä kotimaista omenaa 1,85 > 7 kpl n 3.20 - tuo on jo 3 hengen ruokabudjetti!
Porkkana ei pidä nälkää kuin hetken.
Keskikokoinen appelsiini painaa noin 140 grammaa. Kilo riittää seitsemälle hengelle, jokainen saa appelsiinin.
Peruna ja porkkana täyttää vatsan oikein hyvin. Nälkä pysyy poissa kun syö vatsansa täyteen. Porkkanalaatikkoa syömällä moni saa itsensä ähkyyn jouluna.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
7 henkeä, 300e/kk. tarkoittaa että yhden perheenjäsenen ruoat saa maksaa 1,4e päivässä.
Aamupala,
Välipala
Päivällinen
Välipala
Lounas
IltapalaAamulla kotitekoista leipää ja vettä? Vai millanen on päivittäin ruokavalio? Hedelmätkin tulee aika kalliiksi nopeasti 7 henkisessä,perheessä vai onko nekin korvattu kotitekoisella leivällä? Leivän päällisenä yl’huuli ja sunnuntai saa ihan margariinia? Juomat? Vettä hanasta?
Aamupalaksi voi keittää puuroa. Hedelmien asemasta juureksia ja raasteita. Porkkanaraaste on edullisempaa kuin tuoreet salaatit. Omenat ja appelsiinit on usein edullisia. Vesi on vallan mainio ruokajuoma. Jopa suositeltava sellainen. Mehut sun muut ei tee ruokavaliosta terveellisempaa. Ei todellakaan.
Välipalaksi porkkaraasteetta? Omenat ja appelsiinit 7 henkisessä perheessä tulee aika äkkiä kalliiksi. Yks pussi päivässä molempia.
Ja mitä se aamupuuron kanssa, ettei vatsa huuda hoosiannaa hetken päästä? Ja sitä vettä juomaksi?
Hedelmät on kalliita. Parhaillaan appelsiinit Prismassa 1,39kg ja kiloon menee 4 eli lähes 2 kg perheen yhteen hedelmäannokseen. 2 hengen koko ruokabudjetti! 4 pientä kotimaista omenaa 1,85 > 7 kpl n 3.20 - tuo on jo 3 hengen ruokabudjetti!
Porkkana ei pidä nälkää kuin hetken.
Keskikokoinen appelsiini painaa noin 140 grammaa. Kilo riittää seitsemälle hengelle, jokainen saa appelsiinin.
Peruna ja porkkana täyttää vatsan oikein hyvin. Nälkä pysyy poissa kun syö vatsansa täyteen. Porkkanalaatikkoa syömällä moni saa itsensä ähkyyn jouluna.
Ja siinä porkkanalaatikossa on muutakin pelkkää porkkanaa ja tuskin oli ainot, mitä jouluna söi.
Yhdellä appelsiinillako jokainen elää sen päivän välipalat? Vai perunaa ja porkkanaa taskut täyteen?
Tähän saakka ehdotettu siis:
aamupala: puuroa ja vettä
välipala: porkkararaastetta (helppouden vuoksi siis porkkanoita) ja vettä
lounas: ilmeisesti jotain perunaa ja jotain muuta? ja juomaksi vettä
välipala: appelsiini ja vettä
päivällinen: vissiin jotain riisiä tai makaroonia ja muuta ja vettä
illallinen: itseleivottua leipää? ja vettä
Voin sanoa, että tuolla ei pitkään tule elämään… Ainakaan kasvava lapset.
Kyllä tuo on mahdollista, mutta vaatii todella paljon vaivannäköä, aikaa ja osaamista. Päiväbudjetti on 10€/pvä, mikä on mielestäni ihan kohtalainen.
Ai niin, joku kysyi, mistä tuo joku oli, jossain viestissä oli, että jossain facebook-ryhmässä. Lienee totta.
Mutta budjetti ei ole 1,4€ per henki per päivä, vaan kymppi päivässä perheelle. Se tarkoittaa sitä, että ei tarvitse laskea yhden hengen ostoksia, vaan koko perheen.
Tottakai tuo sisältää jo muutenkin hankittua ruokaa kuin vain kaupasta ostettua, ja sellaista lähes tulkoon jokaisessa perheessä elämä on. Kaikissa perheissä, joissa on kouluakäyviä lapsia, osa ruuasta tulee kouluruuasta. Ei se siis ole mitään huijaamista, vaan realismia. Jos lapset ovat päivähoidossa, osa ruuasta tulee päivähoidossa - päivähoito kylläkin maksaa lähes kaikkialla jonkin verran. Naapuri antaa pussillisen omenia, mummi ostaa lapsille hampurilaiset kesälomareissussa.
Tuo 300 euron kuukausibudjetti vaatii kurinalaisuutta (jota minulla ei ole) ja mielikuvitusta (jota kyllä löytyy, mutta vähän viistoa). Se EI vaadi ravintoköyhää ruokaa, tai yksipuolista ruokavaliota. Ja tuo vaatii myös sitä, että on tilaa säilyttää ruokaa, ja esimerkiksi iso pakastin, tai kolme.
Se vaatii todella pitkäjänteistä suunnittelua, ja elämistä sen suunnitelman mukaan. Se vaatii myös sitä, että itseasiassa kuukausibudjetti on alle tuon 300€, jotta yllätyksiin on varaa. Se yllätys voi olla vaikka se, että tänään Prismassa oli joulukinkinkut 1,99€/kg ja punajuuri- ja lanttupussit 0,59€/2kg. Se, että pystyy käyttämään rahaa sen parikymppiä ylimääräistä säästää sitten myöhemmin mahdollisesti useita kymppejä. Tokmannilla oli ennen joulua perunat 0,20€/5kg säkki, paahtoleivät myös 20snt/kpl ja joululeivät 50snt/kpl. Kyllä, ostin noita kaikkia mainitsemiani esimerkkejä.
En tähtää tuohon 300€/kk, se olisi tosi hienoa, jos siihen pystyisi. Tähtään siihen, että viikon ruokakauppakulut olisivat alle 200€, ja siihen päälle tulee sitten lemmikkien herkut. Ja puhun ruokakauppakuluista, se sisältää siis vessapaperit, pesuaineet, deodorantit, linnunruuat (talvella), satunnaiset kuulokkeet lapsille, tiskiharjat, herkut, juhlahärpäkkeet (ilmapallot vapuksi, tipukoristeita pääsiäiseksi, tonttulakkitarpeet jouluksi yms). Ruuan osuus on siis yllättävän pieni, 100-150€/vko, eli 400-600€/kk. Tai pieni ja pieni, vähän tai paljon.
Vierailija kirjoitti:
Tähän saakka ehdotettu siis:
aamupala: puuroa ja vettä
välipala: porkkararaastetta (helppouden vuoksi siis porkkanoita) ja vettä
lounas: ilmeisesti jotain perunaa ja jotain muuta? ja juomaksi vettä
välipala: appelsiini ja vettä
päivällinen: vissiin jotain riisiä tai makaroonia ja muuta ja vettä
illallinen: itseleivottua leipää? ja vettäVoin sanoa, että tuolla ei pitkään tule elämään… Ainakaan kasvava lapset.
Nuohan on vain esimerkkejä mahdollisista raaka-aineista. Ruokakaupoissa on hyllyt notkollaan edullisia ruokatarvikkeita. Viljat, kanamunat, pavut, linssit, juurekset. Valikoimaa on vaikka millä mitalla. Ei tartte syödä pelkkää leipää ja porkkanoita - tietenkään.
Hernekeittoa tekee 10 € sellaisen padallisen, ettei varmasti saa yksi perhe sitä päivässä syötyä!
Ai nyt oli jo tehty päivän ruokalistaa?
Ok, haaste vastaanotettu ;-D
Yksinkertaisuuden vuoksi oletan, että kaikki syövät samoja ruokia.
Aamupalat:
Veteen keitettyä puuroa ja pakastimesta marjoja (niitä ilmaisia itsekerättyjä mustikoita, herukoita, vadelmia...) tai omenasosetta (niistä ilmaisista naapurin omenoista).
1 annos=40g kuivia hiutaleita, kahdesta kilon paketista saa viikon puurot 7 hengelle. Marjat ilmaisia, omenahilloon kuluu sokeria, puuroon suolaa. Sanotaan, että aamiaiset maksavat 2€/vko. 9€/kk, kuukaudessa noin 4,5 viikkoa.
Ok, pelkkä puuroaamiainen on niukka. Otetaan mukaan kananmunia, vaikka keitetty muna per perheenjäsen. Xtra 15kpl/1,85€, tuosta tulee about euro per viikko lisää, eli 14€/kk aamupalat.
Välipalaksi omena, appelsiini tms. euron/kg hedelmä, keskimääräinen paino noin 150-170g; kilo per päivä koko perheelle. Viikossa 7 euroa, kuukaudessa menee jo 10% budjetista pelkkiin hedelmiin (31,50€) - siksi kannattaakin ottaa vastaan kaikki ilmaiset tarjoilut.
Perunoita noin 300g/hlö per päivä, tai makaroonia 100g per nokka. Tai ehkä riisiä - vaihtelua pitää olla. Edullisimmillaan euro/pvä/koko perhe, 30€/kk. Pitää huomioida, että osa perheestä syö vähintään lounaan "ilmaiseksi" koulussa tai päivähoidossa.
Iltapalaksi vaikkapa pannukakkua, sämpylöitä tms, jos ei käydä leipäjonossa, niin ostetaan -50% tarjousleipiä. Iltapalojen kustannus noin euro/perhe/pvä, 30€/kk.
Tähän mennessä on mennyt reilu satanen, eli varsinaisiin ruokiin on jäljellä vajaa kaksisataa. Tällä budjetilla ruokajuomana ei voi olla maito, ellei sitä saa ruokajonosta ilmaiseksi. Juomana on siis vesi tai perinteinen marjamehu, mielellään vielä mummilta ilmaiseksi.
Ruuat ihan perusruokia: makaroonilaatikkoa, kaalilaatikkoa, keittoja, perunaa ja kastiketta, pastaa ja tomaattikastiketta, risottoja (suomalaiseen tyyliin, ei valkoviinillä ja tryffelillä), itsetehtyä pitsaa hillityllä juustomäärällä, kiusauksia ja niin edelleen. Aterioihin voi käyttää 150€/kk, se tekee vitosen päivä (sen lisäksi oli siis varattu se euro per päivä hiilihydraattilisäkkeeseen, ne potut/pastat/riisit)
Kasvislisäkkeenä sitä kaikkien haukkumaa porkkanaa tai lanttua, keräkaalia, omenaa, kasvimaalta retiisejä, omia tomaatteja jne. Kasvisten keskihinnan tulee olla euro/kg, kuukausikustannuksena se 30€.
Jäljelle jää muutama kymppi, joka kannattaa jakaa mausteisiin, yrtteihin, herkkuihin (popkorn on hyvä, edullinen ja helposti valmistettava). Suolat, sokerit, voit, ruokaöljyt, kaikki ne , jotka kuluvat kuiva-aineskaapista ruuanlaiton ja muun syömisen yhteydessä.
Eli kyllä tuolla kolmellasadalla saa perheen ruokittua, suht' tervellisestikin (ruokaympyrän tai lautasmallin mukaisesti), mutta todella kurinalaisesti, tarttuen kaikkiin tarjouksiin ja punalaputettuihin mahdollisuuksiin ja hyödyntäen kaikki ilmaiseksi saatava, leivistä luumuihin ja perunoista punaherukoihin. Ja sitten sienestämään. Tai no, täytyy odotella heinäkuulle asti, että ruuaksi asti löytyy sieniä, jos ei itse kasvata niitä kellarissa tai jossain. Mutta tällainen budjetti kyllä sisältää myös sen oletuksen, että kerran viikossa ruokana on sieniruoka itsekerätyistä ilmaisista sienistä, ja sientä käytetään myös muuten ruuissa mausteena ja lisänä. Kuten nokkosia ja muita villiyrttejäkin, ja tietenkin unohtamatta teeaineksia. Kahvia ja kaakaota ei juoda, ei omalla kustannuksella.
” Mutta budjetti ei ole 1,4€ per henki per päivä, vaan kymppi päivässä perheelle. Se tarkoittaa sitä, että ei tarvitse laskea yhden hengen ostoksia, vaan koko perheen.”
Se on ihan sama laskeeko 1,4 vai 10e per päivä, kun ei ne omenat ja appelsiinit kato, miten laskut lasketaan.
10e/pv 7 henkeä ei kovin kummosta ruokaa syö.
Ja kun hamstraat jostain joulutarkouksista ruokaa pakkaseen, niin laske niille myös se sähkön hinta, kun varastoit niitä kotona. Toisekseen tällaiset poismyynnit on kuin pisara meressä vuotuisissa menoissa, koska vastaavia myyntiä ei kaupoissa ole kuin vasta seuraavana jouluna.
”Kasvislisäkkeenä sitä kaikkien haukkumaa porkkanaa tai lanttua, keräkaalia, omenaa, kasvimaalta retiisejä, omia tomaatteja jne. Kasvisten keskihinnan tulee olla euro/kg, kuukausikustannuksena se 30€.”
Ok, eli lasken, että mullakin menee paljon vähemmän ruokaan kuussa rahaa, koska 5 lasta syö koulussa päivän ateriat ja joskus kesällä kasvattamani tomaatit jossain maapläntillä yms… Taitaa tulla vielä viikonlopun ruoan anoppilassa ilmaiseksi ja ja isän kalastamat kalat.
Kappas, yhtäkkiä mulla ei olekaan mitään menoja, kun joka viikko köyn hakemassa vielä ruokasäkit hurstin jonosta ja kaikki muut avustukset.
Elän 20e/kk =)
Vierailija kirjoitti:
Meillä 6 henkilöä perheessä ja ruokaan menee 300-400e/kk.
Herkuista tulin sen verran sanomaan, että isommat lapset saavat omiin herkkuostoksiinsa 3e viikossa. Sillä saa karkkipussin tai sipsiä. Pienemmät ei herkkuja edes tarvitse, eikä aikuisetkaan. Limppareita ym ei ostella.
Käydään kuitenkin sukulaisilla kylässä viikottain ja ainakin mummoloissa joku keksirasia nostetaan aina pöydälle. Nykyään ongelma on se, että lapset saa helposti jo liikaa herkkuja, kuin että jäisivät ilman.
Meillä myös 6 henkeä ja ruokalasku/kauppalasku 1000€/kk. Täytyy sanoa, että lapset syövät kotona ja kouluun /tarhaan pitää ottaa omat aamupalaeväät mukaan. Pienin saa tarhassa lounaan. Itsekin syödään kotona, joten ei ole mitään työpaikkalounaita laskemassa ruokalaskua. Silti ihmettelen, miten te saatte ruokalaskun niin alhaiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä 6 henkilöä perheessä ja ruokaan menee 300-400e/kk.
Herkuista tulin sen verran sanomaan, että isommat lapset saavat omiin herkkuostoksiinsa 3e viikossa. Sillä saa karkkipussin tai sipsiä. Pienemmät ei herkkuja edes tarvitse, eikä aikuisetkaan. Limppareita ym ei ostella.
Käydään kuitenkin sukulaisilla kylässä viikottain ja ainakin mummoloissa joku keksirasia nostetaan aina pöydälle. Nykyään ongelma on se, että lapset saa helposti jo liikaa herkkuja, kuin että jäisivät ilman.
Meillä myös 6 henkeä ja ruokalasku/kauppalasku 1000€/kk. Täytyy sanoa, että lapset syövät kotona ja kouluun /tarhaan pitää ottaa omat aamupalaeväät mukaan. Pienin saa tarhassa lounaan. Itsekin syödään kotona, joten ei ole mitään työpaikkalounaita laskemassa ruokalaskua. Silti ihmettelen, miten te saatte ruokalaskun niin alhaiseksi.
Tuttuni jakoi juuri jokunen aika heidän kuusihenkisen perheen ruokaostokset ( kaikki lapset jo koululaisia, kaksi vanhinta urheilevia teinipoikia) ,vanhemmat etätöissä.
Hän kertoi heillä ruokaan kuluvan 700-800 euroa / kk. Marjat poimivat itse. Tuttuni oli tuossa ruokaostoksessaan ostanut heidän sen viikon ruuat 155 euroa ja kertoi, että viikon lihojen hinta olisi ollut n. 40-50 euroa enemmän jos ei olisi ostanut laputettuja tuotteita.
sanna saa tuon verran jo verorahoilla aamupaloja kotiinkuljetettuna
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä 6 henkilöä perheessä ja ruokaan menee 300-400e/kk.
Herkuista tulin sen verran sanomaan, että isommat lapset saavat omiin herkkuostoksiinsa 3e viikossa. Sillä saa karkkipussin tai sipsiä. Pienemmät ei herkkuja edes tarvitse, eikä aikuisetkaan. Limppareita ym ei ostella.
Käydään kuitenkin sukulaisilla kylässä viikottain ja ainakin mummoloissa joku keksirasia nostetaan aina pöydälle. Nykyään ongelma on se, että lapset saa helposti jo liikaa herkkuja, kuin että jäisivät ilman.
Meillä myös 6 henkeä ja ruokalasku/kauppalasku 1000€/kk. Täytyy sanoa, että lapset syövät kotona ja kouluun /tarhaan pitää ottaa omat aamupalaeväät mukaan. Pienin saa tarhassa lounaan. Itsekin syödään kotona, joten ei ole mitään työpaikkalounaita laskemassa ruokalaskua. Silti ihmettelen, miten te saatte ruokalaskun niin alhaiseksi.
Tuttuni jakoi juuri jokunen aika heidän kuusihenkisen perheen ruokaostokset ( kaikki lapset jo koululaisia, kaksi vanhinta urheilevia teinipoikia) ,vanhemmat etätöissä.
Hän kertoi heillä ruokaan kuluvan 700-800 euroa / kk. Marjat poimivat itse. Tuttuni oli tuossa ruokaostoksessaan ostanut heidän sen viikon ruuat 155 euroa ja kertoi, että viikon lihojen hinta olisi ollut n. 40-50 euroa enemmän jos ei olisi ostanut laputettuja tuotteita.
Kiitos vastauksestasi! Mietin juuri, kuinkakohan vertailukelpoinen meidän excel-taulukko sittenkään on, koska laskemme myös kaikki shampoot, pesuaineet, maskit, vessapaperit, mitä siis nyt tulee myös ruuan mukana ostettua. Tämä oma tilastointi viimeisen viiden vuoden aikana kuitenkin todistaa sen, että kaikki on kallistunut… huoh.
Kaurapuuroa, mannavelliä ja näkkileipää. Näillä eräs isä täytti kärrinsä 2 pojan kanssa. Säälitti lapset.
Mun lapset eivät ole ns. herkkujen perään koska en niihin heitä ole totuttanut. Ei jatkuvasti tarvitse mussuttaa jotakin eikä varsinkaan mitään " herkkuja" jotka ovat yleensä kemikaalisia sekoituksia jotka aiheuttavat riippuvuutta.
Kyllä mä uskon, että ruuat saa 300 eurolla 7-henkiselle perheelle. Vaatii vaan sen, että hyödyntää tehokkaasti s-ryhmän ilta-alen, resq ruokakasseja, tehtaanmyymälöitä, lidlin hävikki hevi-laatikot ym. Eli pakko olla todella hintatietoinen ja myös tehdä paljon itse. Ei saa olla erikoisruokavalioita eikä nirsoilijoita. Koululaisethan syö koulussa, heille riittää siis yksi lämmin ateria kotona arkisin.
En väitä, että itse pystyisin tuohon, mutta kyllä jotkut pystyy ja nostan siitä hattua. Muutenkin olen sitä mieltä, että monet syö ihan liikaa, vähempikin ruokamäärä riittää. Harvoin näissä perheissä, missä budjetti oikeasti pieni, on myöskään ylipaino-ongelmaa.
Vierailija kirjoitti:
” Mutta budjetti ei ole 1,4€ per henki per päivä, vaan kymppi päivässä perheelle. Se tarkoittaa sitä, että ei tarvitse laskea yhden hengen ostoksia, vaan koko perheen.”
Se on ihan sama laskeeko 1,4 vai 10e per päivä, kun ei ne omenat ja appelsiinit kato, miten laskut lasketaan.
10e/pv 7 henkeä ei kovin kummosta ruokaa syö.
Ja kun hamstraat jostain joulutarkouksista ruokaa pakkaseen, niin laske niille myös se sähkön hinta, kun varastoit niitä kotona. Toisekseen tällaiset poismyynnit on kuin pisara meressä vuotuisissa menoissa, koska vastaavia myyntiä ei kaupoissa ole kuin vasta seuraavana jouluna.
Niin. Tavallaan olet oikeassa, tavallaan et. Jos budjetin laskee sen 1,40€/pvä/henki, se on rajoittavaa. Yhden ihmisen ruoka pitää saada tuolla hinnalla, ei onnistu. Jos budjetti onkin 10€/pvä koko perheelle, niin sillä saa ostettua jo lihaa, kalaa, kanaa, hiilihydraatteja, vihanneksia...
Jos sinulla on käytössäsi 30 euroa koko kuuksi, niin on todella eri asia, voitko käyttää joinain päivinä vaikka 2,5€ ja joinain päivinä 30 senttiä, vai pitääkö joka päivä käyttää se euro. Ja vain se euro.
Ei, joulunjälkeentarjouksia ei ole kuin joulun jälkeen. On kuitenkin pääsiäisenjälkeentarjouksia, juhannuksejälkeentarjouksia, sisäänvetotarjouksia. On kahden euron hävikkivihanneslaatikoita, on tokmannin poistotuotteet. On punalaputettuja ruokia, erikoisalennuksia. K-supermarketissa on syksyisin kaalit edullisia, 0,69€/kg tänä syksynä. Ihan kotioloissa säilyvät useamman viikon tai pari kk.
Pakastin on joka tapauksessa päällä, siellä on ne kesällä ja syksyllä kerätyt marjat ja sienet, joita ei ole kuivattu tai säilötty kellariin. Edullisinta olisi säilöä kaikki kellariin tai kuivattuna. Myös lihan voi säilöä suolaan.
Itse kun en asu kaupan vieressä, joudun laskemaan ruuanhankinnassa myös polttoainekustannukset. Nykyisillä hinnoilla kannattaa ostaa kerralla paljon ja säilyttää niitä pakastimessa, vaikka sähkönhinnan laskee mukaan.
Jos se budjetti on sen kolmesataa kuussa, niin ne pisarat meressä ovat oleellisia.
Missäs tää ap.n joku muuten oli ?