Apua, mikä JÄRKYTTÄVÄ tauti minuun iski kolme viikkoa sitten? Kuumetta 40,7 ja koronatestit negoja.
Koronarokotteet otettu. Alkoi joulukuun alussa kurkkukivulla ja sitten yhtäkkiä tuli outo olo - ja sitten mentiin yhdellä jysäyksellä yli 40 asteen kuumeeseen. Palelin ihan jörkyttävän paljon. Olo oli niin huono, että en voinut edes ajatella koronatestiin menemistä. En nimittäin päässyt sängystä ylös. Avokki käytti mua testissä.ja se oli nega. En ikinä ollut ollut läheskään niin sairas kuin mitä olin nuo viikot. Edes nukkuminen ei ollut mahdollista.
Menin reilussa viikossa tosi huonoksi ja avokki jäi etätöihin ja kantoi mua vessaan ja vielä toiseen koronatestiin. Yhden kerran pyörryin lattialle. Olo oli huono, todella huono, ihan kuin oksennus tulossa. Olisin varmasti kuollut nestehukkaan ja rakas avokkini ei olisi pakottanut minut juomaan.
Kahden viikon jälkeen kuume hellitti mutta yskä ei. Sain jälkitaudiksi keuhkoputkentulehduksen ja sitä parantelen edelleen jo toisen antibioottikuurin voimalla. Veto edelleen täysin pois ja painoa lähtenyt melkein 10 kiloa. Jos nousen ylös, meinaan pyörtyä ja tulee huono olo. Pää ihan usvassa. En pysty edes ajattelemaan töihin palaamista - pitää ensin kyetä istumaan yli 10 minuuttia.
Lääkäri sanoi että olisi ollut ihan selvä influenssa, mutta ei siis testattu.
Mitä veikkaatte? Joka tapauksessa aivan karmea tauti!! Jos oli influenssa, niin todella rajua tavaraa!!
Kommentit (89)
Influenssa varmaan. Se on raju tauti.
Influenssa varmaan. Voi olla kova tauti. Äiti oli joku vuosi sitten sairaalassa sen vuoksi. On ottanut kiltisti influenssarokotteet sen jälkeen ja pneumokokkirokotteenkin otti.
Hyvä että sulla on joku auttamassa. Yksin elävänä ihmisenä luen tällaisia kauhulla kun mietin miten selviäisin yksin.
A-influenssa ja RS-virus kiertävät myös nyt väestössä. Voi olla jompikumpi noista, tai sitten joku muu. Kyllä tauteja mahtuu maailmaan.
Minulla oli samanlaiset oireet, testi nega. Yllättäen kolme kotitestiä oli kaikki positiivisia. Rokotukset on saatu, joten "ei voi olla koronaa, koska rokote lieventää oireita".
Kuulostaa influenssalta. Kerran sairastin, luulin kuolevani, sen jälkeen olen ottanut rokotukset.
Ihan tavalliselta influenssalta vaikuttaa.
Jos olet saanut koronarokotteet, niin se on heikentänyt sinun vastustuskyvyn ja siksi tavallinen flunssa on sinulle vaarallinen.
Vierailija kirjoitti:
Jos olet saanut koronarokotteet, niin se on heikentänyt sinun vastustuskyvyn ja siksi tavallinen flunssa on sinulle vaarallinen.
Odotatko saavasi Putin-mitalin noilla saduillasi?
Vierailija kirjoitti:
Minulla oli samanlaiset oireet, testi nega. Yllättäen kolme kotitestiä oli kaikki positiivisia. Rokotukset on saatu, joten "ei voi olla koronaa, koska rokote lieventää oireita".
Voihan se olla että oli lieventänytkin?
Influenssahan tuo. Koronasta olisit selvinnyt heittämällä
Joo. Meilläkin oli tytön luokalla korona jollain luokkakaverilla. Meillä kaikilla joku nuha ja yskä, mutta testit negatiivisia. Ollaan oltu töissä ja kaupoissa ja käyty Jouluna vanhuksia katsomassa vanhainkodissa.
Vierailija kirjoitti:
Jos olet saanut koronarokotteet, niin se on heikentänyt sinun vastustuskyvyn ja siksi tavallinen flunssa on sinulle vaarallinen.
Tämä on muuten todistettu ja tutkittu. Ruotsistakin saatiin tutkmius tähän liittyen valmiiksi.
Juuri Vauva-sivuston on paras paikka saada oikea diagnoosi.
Jep, influenssa. Ensin virus, jälkitautina bakteeri, keuhkoputkentulehdus. Hyvä, että säästyit keuhkokuumeelta.
Oudoimpia oireita on se, kun iho on niin kipeä, että vaatteet sattuvat.
Etkö oikeasti tiennyt, millainen tauti influenssa on? Ja miksi epäilet lääkärin sanoja?
Influenssasta toipuminen otti itsellä noin 2 kk
Sepsis, josta paranit ilman hoitoa. Olet onnekas.