Helsinkiläiset: Onko verottaja jo lähestynyt teitä?
Esitäytetyllä veroilmoituksella siis.
Mulla on sellainen tilanne että odotan verottajalta kyseistä postia kuolinpesän osakkaana. En vain tiedä, tuleeko kuolleen isäni veropaperit mulle suoraan vai esim. lesken kotiin. Isäni taas on eläessään asunut vuosikaudet palvelutalossa, eri osoitteessa siis kuin leski. Leski taas on tosi nihkeä luovuttamaan mulle mitään kuolinpesän tietoja. Onneksi mulla on edes kuolinpesän tilille täydet käyttöoikeudet. Olisi vain kiva saada tietää mahdollisista palautuksista ja jos niitä on tulossa niin tietää pitää kuolinpesän tiliä vielä hengissä joulukuulle saakka.
Kommentit (5)
Puolisentoista viikkoa sitten jo tuli. Asun Helsingissä ja sukunimi alkaa M:llä.
Taidan soittaa verovirastoon. Hitto että on hankalaa kun ei saa leskeltä mitään tietoja ja asiakirjoja liittyen kuolinpesän hoitoon. Ja hän ei edes ole kuolinpesän osakas ollenkaan. -ap
meille tuli tänään, 00640 helsinki.
Jaetaanko noi järjestyksessä sukunimen vai postinumeron perusteella?
Ei siinä taida olla oikein mitään logiikkaa. Mielestäni on muuten ihan älytöntä, ettei näitä tietoja pysty vieläkään katsomaan suoraan netistä vaan pitää odottaa jotain helvetin paperilappua. Pitäisi kilahtaa kotiin viimeistään tämän kuun lopussa.