Kuinka moni teistä on käyttänyt työmatkalennoista kertyneitä lentopisteitä perhematkoihin?
Kommentit (58)
Yksityisellä ne käytetään uusiin työmatkoihin. Joo tiedän, ei kaikissa firmoissa.
Minulla on muutaman lentoyhtiön tasojäsenyys. Vuosittain tulee noin 100+ lentoa. Olen lentänyt joskus pisteillä lomalle. Tosin pisteiden lisäksi joutuu maksamaan aina osan aina rahalla. Lennot eivät ole ilmaisia kuten joku luulee. Ja tarjouksesta lentoja voi saada jopa halvemmalla kuin pistelentoja. Paras etu onkin tasoetu jolla saa etusijan paikkavarauksessa ja pääsee turvasta ohituskaistaa, sekä loungeen lepäämään lentojen välillä ja enemmän matkatavaraa. Kun työn puolesta joutuu matkustamaan on vapaa ajalla lentely on kuitenkin jäänyt. Välttelen jo työmatkusteluakin ellei ole ihan pakko. Taitaa pistesaldo olla tälläkin hetkellä jotain 300 000. Osa on jo vanhentunut käyttämättömänä. Olen myös käyttänyt hotellien majoituspisteitä ja autonvuokrapisteitä omiin tarkoituksiini. Ylipäätään työmatkailun suosio on romahtanut. Varsinkaan nuoria on vaikea saada lähtemään ulkomaan työmatkalle. Vientiyritysten pitää keksiä tulevaisuudessa muuta liiketoimintaa jolla korvataan matkustushaluttomuuden aiheuttamat tappiot.
Ainoastaan olen korottanut businesluokkaan.
Ei täällä ole kenelläkään mitään työmatkalentoja, ellei työmatkalennoksi lasketa kyhjöttämistä neljän kerrostalon yhteisellä hiekkalaatikolla kyhjöttämistä vuokrakasarmialueella.
Näin toimii Tytti ja muu kokoomusväki.
Vierailija kirjoitti:
Ei täällä ole kenelläkään mitään työmatkalentoja, ellei työmatkalennoksi lasketa kyhjöttämistä neljän kerrostalon yhteisellä hiekkalaatikolla kyhjöttämistä vuokrakasarmialueella.
Tunnet huonosti palstaa lukevat ja tänne kirjoittavat ihmiset. Luulen, että sinun elämäsi voi hyvinkin olla tuollaista mitä kuvailit.
Minä olen aina käyttänyt työmatkoista saadut pisteet omiin ja/ tai lasten lentoihin. Mutta en olekaan VTVn ylijohtaja, jonka roolinsa takia pitää olla extra-tarkka että tällaiset asiat menevät omalla kohdallaan oikein.
Ja olen siis yksityisellä puolella töissä. Työnantaja on antanut hiljaisen hyväksynnän tälle käytännölle. Kaikki niin tekevät, myös toimari.
Mikä on työmatkalento? Entä perhematka? Oletko joku ilmastofasisti itse?
Pisteitä kertyy niin vähän ja harvoin että ehtivät aina vanhentua ennenkuin tulee mieleen käyttää.
Eihän siinä ole mitään pahaa kunhan ilmoittaa saamansa edun myös verottajalle.
Normitöissä ollaan työssä se 7,5-8 tuntia ja 16 tuntia kotona perheen parissa, harrastuksissa, nukkumassa.
Työmatkalla ollaan 24 tuntia poissa kotoa. Koti, harrastukset ja toisinaan unetkin retuperällä.
Vaihtaisin heti lentopisteet kotonaoloon jos voisin.
Lennän ehkä pari työmatkaa kotimaassa ennen koronaa per vuosi
Ei pisteillä saa mitään- joten ne on jäänyt aina käyttämättä
Kuljen mieluummin junalla
Vierailija kirjoitti:
Eihän siinä ole mitään pahaa kunhan ilmoittaa saamansa edun myös verottajalle.
Mihin kohtaa veroilmoitusta merkitään kanta-asiakas pisteet?
"Lahjasta täytyy maksaa veroa, kun lahjan tai lahjojen arvo samalta lahjanantajalta kolmen vuoden aikana on 5 000 euroa tai enemmän."
vero.fi
Vierailija kirjoitti:
"Lahjasta täytyy maksaa veroa, kun lahjan tai lahjojen arvo samalta lahjanantajalta kolmen vuoden aikana on 5 000 euroa tai enemmän."
vero.fi
Pisteitä ei voi muuttaa rahaksi.
Yleensä olen käyttänyt pisteet omiin lomalentoihin, eipä niitä ikinä pysty työmatkoihinkaan käyttämään kun ne harvoin kelpaa jos pitäisi lentää tiettyyn paikkaan tiettynä aikana, usein vielä lyhyellä varoitusajalla. Enpä näe miten se on keneltäkään pois jos vaihtoehto olisi se että pisteet vanhenevat käyttämättöminä.
Olen käyttänyt ennen kuin se yrityksen matkustusohjeessa kiellettiin. Sen jälkeen vain työmatkailuun ja matkustuslukan korotuksiin.
Kanta-asiakaspisteitä kertyy työmatkoilla maailmalta lennoista, laivamatkoista, hotelleista, auto-vuokraamoista, ravintoloista, polttoaineista, ym. Bonusjärjestelmiä on maailmassa loputon määrä. Suomen valtiolla ei ole reursseja eikä laillista oikeutta valvoa suomalaisten kanta-asiakkuuksista kertyneitä bonuksia ja niiden käyttöä maailmanlaajuisesti. Jos Suomen valtion päällimmäiset ongelmat ovat tätä tasoa niin voi-voi.
Olen työni vuoksi joutunut matkustamaan paljon, joten minusta on ihan reilua käyttää lentopisteitä perheeni hyödyksi, mutta en näe siinä mitään väärää.
Ei lainkaan. Eri ihminen tilaa meillä matkat ja se lippu tulee vain sähköpostilla kännykkään.