Koulun ohrapuuron ohje?
Tuossa oli yhdessä ketjussa juttua lasten lempikouluruoista ja mainittiin, että sekä Hesassa että Mansessa suosikkina oli ohrapuuro. Tuossa on varmaan alueellisia vaihteluita, mutta olisiko palstalla jotain koulun keittäjää joka osaisi kertoa miten tuota vaikkapa teidän koulussanne tehdään?
Kommentit (16)
Tein tänään, koska viime viikolla poika sanoi syöneensä ohrapuuroa koulussa ja tykänneensä siitä. Yleensä ei syö juuri mitään, joten päätin tarttua tähän.
Laitoin 1,5 litraa rasvatonta maitoa, 1 tl suolaa ja 3 dl rikottuja ohrasuurimoita 1h 15min uuniin. Päivällinen klo 17, tuomio tulee sen jälkeen.
Ohran kryynit keitetään kypsäksi vedessä. lisätään ruokakermaa ja haudutetaan vielä sopivan puuromaiseksi, suola lisätään. Tarkkoja määriä en pysty sanomaan kun teen aina mututuntumalla.
Tässä:
3,400
KG
Ohrasuurimo, rikottu
2,600
L
Kasvirasvasekoite 15%
3,000
L
Rasvaton maito, vähälaktoosinen
19,000
L
Vesi
Laita rikotut ohrasuurimot voideltuun GN-vuokaan, lisää kasvirasvasekoite, rasvaton maito ja vesi. Kypsennä puuro höyrypaistolla 160°C:n lämpötilassa 1 tunti 30 minuuttia ja lopuksi 20 minuuttia kiertoilmatoiminnolla. 100 annoksen ohjeesta tulee 4 kpl 1/1 100 mm GN-vuokaa.
100 litraa täysmaitoa
15 litraa rikottuja ohrasuurimoita
800 g suolaa
Kuumenna maito sekoittavassa padassa.
Lisää suurimot.
Keitä kypsäksi, noin 1,5 h.
Lisää suola.
Tarkista maku.
Jaa jakelu- ja tarjoiluastioihin.
En ole tehnyt koskaan ohrasuurimopuuroa kotona, mutta kouluissa 1980-1995 se oli lempiruokaani. Ja se mehukeitto. Lapseni ovat nyt lukiossa ja heidänkin mielestä koulun puuro on tosi hyvää.
Ostin viimeviikolla Saarioisten ohrapuuron ja se oli järkyttävä pettymys! Se ei ollut edes valkoista niinkuin koulun puurot oli ja on edelleenkin. Lisäksi se oli tosi suolaista. Voi itku!
Osaako joku sanoa, miten tuo toimisi kauramaidon kanssa? Oma lapseni on normaaliruokavalioinen, minä taas en, mutta tykkäsin koulussa ohrapuurosta, ja lapseni tykkää myös.
Koulun puuron salaisuus on pitkä haudutusaika, se hautuu suuressa padassa 2-3 tuntia ja kauemminkin. En saa kotonakaan niin hyvää puuroa tehtyä.
En muista ulkoa reseptiä, mutta meillä tulee täysmaitoa ja rikottuja ohrasuurimoita ja suolaa. Aineet laitetaan suureen pataan ja maustetaan lopuksi suolalla.
GN-astiat ovat ammattikeittiöiden käyttämiä, kansainvälisesti mitoitettuja vuokia. Kotiuunissa ei voi höyrypaistaa, koska niissä ei ole sellaista ominaisuutta. Puuron voi laittaa kotiuunissa ihan tavalliseen tyyliin. Tai sitten kattilassa, jossa on helppo lisätä maitoa, jos puuro alkaa näyttää liian paksulta.
Kauramaidosta tulee hyvää puuroa, mutta nehän ovat makuasioita, mistä kasvijuomasta tulee paras. Mukaan voi lorauttaa jopa kaurakermaa, jotta tulee paksumpi koostumus.
T. keittäjä
Kasvirasvakermakkeita...niinpä tietysti.
Mä teen uunissa: 4dl suurimoita, 2dl vettä, 1l maitoa, suolaa ja reilu kimpale voita. Laitetaan 220 asteiseksi lämmitettyyn puu-uuniin illalla ja otetaan aamulla pois. Alkuun voi käydä sekoittamassa pari kertaa ja nukkumaanmennessä nakata kannen päälle.
Miten koulun puurosta saadaan niin valkoista? Ostin esikypsytettyjä, rikottuja ohrasuurimoita ja tein puuron täysmaitoon. Puuron väri on lähinnä vaaleanruskea eikä makukaan hivele suuta. Koulun puuro oli ihanaa, valkoista ja pehmeää ja todella hyvää. Mistä se väri tulee?
GN
tarkoittaa
GalvaNoitu
eli galvanoitu vuoka pitää olla. Muuten ei onnistu
Kuulostaa jotenkin tosi isoilta nuo määrät.
Vierailija kirjoitti:
Miten koulun puurosta saadaan niin valkoista? Ostin esikypsytettyjä, rikottuja ohrasuurimoita ja tein puuron täysmaitoon. Puuron väri on lähinnä vaaleanruskea eikä makukaan hivele suuta. Koulun puuro oli ihanaa, valkoista ja pehmeää ja todella hyvää. Mistä se väri tulee?
Koulun puuroihin laitetaan sitä ruokakermaa. Se tekee siitä valkoista ja pehmeää.
[quote author="Vierailija" time="23.03.2015 klo 11:12"]
Tässä:
3,400 KG Ohrasuurimo, rikottu 2,600 L Kasvirasvasekoite 15% 3,000 L Rasvaton maito, vähälaktoosinen 19,000 L Vesi
Laita rikotut ohrasuurimot voideltuun GN-vuokaan, lisää kasvirasvasekoite, rasvaton maito ja vesi. Kypsennä puuro höyrypaistolla 160°C:n lämpötilassa 1 tunti 30 minuuttia ja lopuksi 20 minuuttia kiertoilmatoiminnolla. 100 annoksen ohjeesta tulee 4 kpl 1/1 100 mm GN-vuokaa.
[/quote]
Mikä on GN-vuoka ja miten tavallisessa uunissa voi höyrypaistaa?