Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onnistuuko avoimessa opiskelu työn ohella?

Vierailija
23.03.2015 |

Minun pitäisi syksyn 2015 ja vuoden 2016 aikana saada suoritetuksi aineopinnot (35 op) ja toisesta aineesta perusopinnot (25 op). Yhteensä siis 60 op. Opintopistemäärä vastaa keskimäärin vuoden täyspäiväistä opiskelua. Minulla on virka-aikaan tehtävä työ, ei mitään harrastuksia ja viikonloput vapaita. Onnistuuko? Vai jätänkö suosiolla jommankumman pois?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnistuu. Voisitkohan olla välillä opintovapaalla?

Vierailija
2/7 |
23.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.03.2015 klo 10:16"]

Onnistuu. Voisitkohan olla välillä opintovapaalla?

[/quote]

En voi olla opintovapaalla. Olen yrittäjä, enkä voi tehdä työtä osa-aikaisesti. Minulla on ammattikorkeakoulututkinto ja olen opiskellut avoimessa aiemminkin, mutta kurssin sieltä ja toisen täältä, yhdestä aineesta perusopinnot kolmen vuoden aikana. Toisin sanoen hyvin maltillisella vauhdilla. Mietin, vedänkö itseni ihan piippuun noiden perus- ja aineopintojen kanssa, vai kannattaisiko ottaa vain toinen.

Opiskelen, jotta pääsisin töihin. Olen niin sanottu pakkoyrittäjä tällä hetkellä ja haluaisin töihin.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika paljolta tuntuu. Riippuu:
- onko sulla kuinka paljon tietämystä kurssien pohjalle ennestään.
- vaativatko kurssit kuinkapaljon läsnäoloa 

- kuinkapitäkä matka sulla on töihin ja kurssipaikoille
- onko sulla perhettä/lemmikkiä

Kaikesta selviää jos on vain tarpeeksi tahtoa ja riittää että kurssista pääseee läpi. 

Vierailija
4/7 |
23.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaippa tuo hieman riippuu opiskeltavista aineista ja sinun pohjatiedoista aiheisiin. Itse olen opiskellut avoimessa työnohessa ja ihan kivasti onnistui.

Vierailija
5/7 |
23.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu täysin siitä millaisia opintoja ovat. Olen kohta suorittanut työn ohessa avoimessa opetettavan aineen opinnot ja aikaa on mennyt noin kaksi vuotta. Ongelmia on tuottanut joillain kursseilla läsnäolovelvollisuus, lisäksi muutama hyvin työläs kurssi on sattunut samaan aikaan kun töissä on ollut kiirettä. Kyllä tuo ihan mahdollinen on suorittaa jos aikataulut eivät aiheuta ongelmia, mutta aika rankkaa voi olla välillä.

Vierailija
6/7 |
23.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avoimen opinnon on suunniteltu pääsääntöisesti nimenomaan työn ohessa tai muuten sivutoimisesti suoritettaviksi. Ainoa ongelma voi tulla pakollista läsnäoloa vaativista päällekkäisyyksistä, mutta niistäkin voit selvitä korvaavilla tehtävillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ottaisi noin paljon opintoja yhdellä kertaa. Itse suoritin 25 op kokonaisuuden hoitovapaalla, ja tein opinnot pääasiassa vauvan nukkuessa. Muutoin olin lapsen kanssa päivisin ja isojen lasten harrastuskuljettajana iltaisin. Eli todellakin tein opintoja ehkä 5 tuntia viikossa. Muutama lauantai- ja iltaluento kuului kursseihin, sen ajan mieheni/isovanhemmat hoiti lapsia.

Itse olen opiskellut paljon ja töissä kirjoitellut raportteja tms., mutta silti ajoittain opinnot vaativat paljon aikaa. Muutamat nettikurssit vaativat lähes päivittäistä keskustelua, kommentointia, kirjallisuuden lukemista ja olivat aika työntäytteisiä. Mutta toisinaan oli melko kevyttä ja helppoakin. 

Jos kurssit limittyvät sopivasti, niin ei ole ongelma suorittaa molempia. Mutta mielummin yksi kokonaisuus suoritettuna kuin kaksi osittain. Eli keskity ensin yhteen kokonaisuuteen ja jos voimia ja intoa riittää, niin sen toisen kokonaisuuden opintoja voi ottaa yksitellenkin lisänä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi seitsemän