Mitä eroa kassimallisella ja ei kassimallisella matkasängyllä?
Mitä ero kassimallisella ja ei kassimallisella matkasängyllä? Osaako joku sanoa että mikä matkasänky merkki olisi parhain? Siis lähinnä tukevin, helppo koota ym?
Kommentit (3)
Meillä on ollut sellainen juuri " mummolakäytössä" . Taittuu kahtia litteäksi, noin 10cm paksuksi, jolloin se on helppo kuljettaa esim. auton takana siten, että pakkaa muut kamat päälle ja helppo säilyttää esim. sängyn alla. Nopea koota, käännetään vaan auki ja " naksautetaan" . Hotelleissa on myös aina näitä malleja.
Kaikkihan nämä ovat makuasioita. mutta itselläni kävi näin. Olin menossa ostamaan vakaasti ja ehdottamasti kassimallista sänkyä koska meni pieneen tilaan ja oli mielestäni uudenaikaisempi. Lastentarvikeliikkeessä kun aikani kokoilin, keikuttelin ja pitelin patjat, niin käsiin jäi ehdottamasti " lättymalli" . Oli mielestäni tukevampi ja meni ihan riittävän pieneen tilaan auton tavaratilan pohjalle. Lisäksi patja oli kunnollinen ilman lisäpehmustuksia.
ei kassimallinen on sellainen vaan keskeltä taittuva, aika paljon tilaa vievä.
sopii minusta parhaiten esim. mummola käyttöön jne. niin ettei tarvitse autossa kuskata. kassimalli menee nimensä mukaisesti kassiin, siis aika pieneen, sopii matkoille mukaan. ei kassimalliset on usein tukevarakenteisempia, käytetään mm. päivähoidossa.