on niitä muitakin kauppoja kuin Prisma ja Lidl
Kommentit (13)
Joo on. Esimerkiksi Siwa missä saa maksaa muovipussista lähtien ylihintaa.
Joo ja sitten on Gigantti ja Bauhaus.
[quote author="Vierailija" time="20.01.2015 klo 14:39"]
Joo on. Esimerkiksi Siwa missä saa maksaa muovipussista lähtien ylihintaa.
[/quote]
Älä nyt! Siwa tsemppasi ja kehitteli Pinssit! Koitti valjastaa myös bloggarit mainostamaan xD Ei auta pinssit eikä hullu nakkimies mainoksissa ei... eikä banaani nainen.
Onko ihan outoa että jollekin joku muu kriteeri kuin hinta on tärkein?
Minä käyn 'Poimi ja maksa' -kaupassa
Niin on. Tykkään käydä aasialaisissa marketeissa sekä Helsingissä että Tampereella. Samoin molempien näiden kaupunkien halleissa. Ruohonjuurestakin ostan usein, ja Tampereella myös Runsauden sarvesta. Saan ensiluokkaista tavaraa ja hyvän mielen, kun en pidä yllä megamyymälöitä. Ja kesällä sitten toreille!
[quote author="Vierailija" time="20.01.2015 klo 14:42"]
M-market!
[/quote]
Kotikaupungissani paikallinen M-kauppa on niin emäsikakallis, että sitä ei uskoisi. Ilmankos se on lyhyen ajan sisällä lopettanut yhden myymälänsä ja myynyt toisen Keskolle.
Juu, on muitakin. K-market ja sale esim, täällä kun ei muita olekaan ku noi kaks :D
No en käy minäkään. Johtuen siitä ettei meillä maalla ole kumpaakaan, kylläkin.
[quote author="Vierailija" time="20.01.2015 klo 14:42"][quote author="Vierailija" time="20.01.2015 klo 14:39"]
Joo on. Esimerkiksi Siwa missä saa maksaa muovipussista lähtien ylihintaa.
[/quote]
Älä nyt! Siwa tsemppasi ja kehitteli Pinssit! Koitti valjastaa myös bloggarit mainostamaan xD Ei auta pinssit eikä hullu nakkimies mainoksissa ei... eikä banaani nainen.
[/quote]
Surkeat pinssit. Tavallinen ruoanostaja hyötyy niistä paljon vähemmän kuin ykkösbonuksesta. Jos Lähikauppa-ketju olisi pysynyt halpisketjuna, niillä menisi nyt hyvin. Myytiin aikanaan ulkomaisille sijoittajille ja siitähän se hintojen nousu alkoi.
Suomen kallein K-supermarket on tuossa ihan kulmilla... Joo, ei tule paljon käytyä siellä. S-marketkin on parempi kuin Prisma, jossa on perinteisesti ollut alueen huonoin hevi-osasto.
[quote author="Vierailija" time="20.01.2015 klo 14:30"]
Itse en käy noista kummassakaan
[/quote]
Jaahas, K-kauppias heräs taas. Alkaako kurat lämmittään puntissa? Te näytätte tippuvan auttamattomasti kelkasta ja kilpailu jää Lidlin ja Prisman väliseksi. Yrittäkää edes!