Etävanhemmuus ja opiskelu, kelan pykäläviidakko
Tuntuu uskomattoman epäreilulta. Opintotuessa on huoltajakorotus, tuo 100€ on iso raha opiskelijalle. Kuitenkin, jos et ole huoltaja, tähän ei ole oikeutta. Meillä päädyttiin lähihuoltajan yksinhuoltajuuteen, kun pitkän välimatkan vuoksi esim nuorten pankkiasioinnista tuli lähes mahdottomuus. Tuo huoltajuus ei mitenkään vaikuta esim lasten vierailuihin meillä, ja siis kustannukset ovat tasan samat kuin jos tuo "huoltaja-ruksi" olisi sopimuksessa.
Kukahan viisas näitä kelan pykäliä sorvaa, ei se, että olet luovuttanut vastuun asioinneista lähivanhemmalle, tee yhtään vähemmän vanhempaa. Yhtä lailla minulta pyydetään rahaa vaikkapa uusiin kenkiin tai harrastukseen. Yhtä lailla maksan nuorten junamatkat toiseen suuntaan kun täällä käyvät.
Ei ole eka kerta, kun kelan toimesta on lannistettu olo. Ei yllättänyt, mutta harmittaa silti kun vain jonkun sanamuodon perusteella ollaan eriarvoisessa asemassa.