Miten vanhat on teillä laittaneet vielä kurahousuja jalkaansa?
Suojakelin mäenlaskupuuhissa huomasin, että meidän 8V lapsen luokkakaverilla oli ihan sellaiset tavalliset henkseliset Rukka-kurahousut jalassa kurarukkaset käsissä. Olin ajatellut, että ei noita rukka-tyyppisiä peruskuravaatteita enää kouluikäisille hankita, enkä ole edes ehdottanut sellaisia omalle lapselle, vaikka kyllähän tuolla pihalla kuraantuukin välillä ihan kunnolla.
Kommentit (21)
Kuravaatteet on meillä ollut vain päiväkotia varten. Käyttö on loppunut silloin kun päivähoitokin eli ekalle siirryttäessä.
Muutoin aina kosteussuojatut vaattet ja kengät riittäneet.
Plussakelillä pulkan/stigan/liukurin pinta on jatkuvasti ihan märkä ja kun siinä istutaan jatkuvasti, niin kurahousuthan on ihan hyvä olla suojana jalassa. En ymmärrä ap:n ihmettelyä.
Eskarissa on vielä käytetty, koululaisella ei enää.
No ihan tässä viikko sitten tuli vesisateessa sulalla pyörätiellä vastaan ihan aikuinen nainen pyörän kanssa ja hänellä oli päällänsä keltainen kurapuku. Hän olikin ainoa säänmukaisesti pukeutunut vastaantulija, kaikilla muilla ulkoilupuvut valuivat vettä hupuista lahkeisiin ja varmasti oli märkä ja kylmä olo. Ei lapsille pidä opettaa että kurapuku on joku pikkulasten juttu vaan sateelta suojaava asu jota käytetään aikuisenakin.
[quote author="Vierailija" time="31.12.2014 klo 10:01"]
Samoin meillä, tokaluokkalainen tyttö käyttää tarvittaessa ihan perinteisiä Rukan henkselikurahousuja.
Myös sadetakki ja kurarukkaset löytyy. Kurikset ja kurarukkaset olivat todella tarpeen eilen pihalla.
Mikään vedenpitävä tuulipuku ei ole meillä toiminut
[/quote]
Näin on. Ensinnäkin tuulipukujen puhdistaminen on hankalaa, eihän niitä voi huuhdella samanlailla puhtaaksi kuin kuriksia. Toisekseen vesi menee märissä olosuhteissa aina jossain vaiheessa läpi. Tämän olen huomannut myös itse vaikken kurassa itse ryvekään mutta kyllä vain märällä penkillä istuessa takamus kastui. Kun elokuussa päiväkodin luota kävellessä taivaalta tuli vettä kuin saavista kaatamalla niin kyllähän se kaatosade helposti vettähylkivän tuulipuvun läpi meni ja olin kuin uitettuna.
No mun 4,5- vuotias meinas jo nostaa metakan kun laitoin kurikset mummolareissulle mukaan muutama viikko sitten! Möykkäsi että "eihän niitä pidetä kuin päikkärissä!!" :D
Tänään taas yhtäkkiä lämpötila nousi + 5 asteeseen ja luminen pihamme muuttui yhdeksi sohjokentäksi ja vesilätäköiksi. Kyllä kumisaappaat ja kurahousut olivat taas kerran tänä talvena tarpeen meidän eka- ja tokaluokkalaisillamme pihaleikeissä
Pian 9v. laittaa enemmän kuin mielellään kurikset jalkaansa.
Talven jäljiltä vielä asfalttipihaltamme ja autojen parkkipaikoilta auratut korkeat (tänä aamuna vielä 1,5 metriä) lumi-hiekkakasat sulavat hieman päivän aikana ja jäätyvät taas yöaikana uudelleen. Joka päivä siis hiekka-lumi-sohjoa ollut riittämiin jossa lapset leikkineet.
Vasta nyt alkuviikosta saatoimme jättää kurahousut ja sadetakit pois käytöstä. Ainakin 4 viikkoa ne olivat jokapäiväisessä käytössä ja pitipä 8 veelle toiset kurahousut vielä hankkia nyt maaliskuun alussa.
just ostin isommat, ei tosin henkselihousuja vaan vyötärömalli. Ihan kätevät autonpesussa ja ehdottomat märässä metsässä. Pihaleikeissä ei ole käyttänyt eskarin jälkeen. Nyt 8 v.
Tänään sitten tuli vettä aivan kaatamalla lumiselle pihallemme ja kotikadulle. Suoja-loskakeliä luvassa yli viikonlopun ja vuodenvaihteen . Huomenna heti aamusta lähdemme Prismaan tai Cittariin etsimään vielä kuriksia sekä 8-että 9-vuotiaille. Sekä kurahousut että sadetakit on tarkoitus molemmille ostaa. Toivottavasti vielä niitä isompiakin kokoja 128 cm ja 134 löytyy
Meillä iltapäiväkerhossa oli pakko pitää sadevarusteita. Niistä muistutettiin jatkuvasti, kun ulkoilivat joka säällä. Eli siis koko ekan luokan vielä käytettiin kurahousuja ja sadetakkia.
Ekaluokalla omassa pihassa ja ainakin kakkosluokalla vielä partiossa (kaikilla oli)
Meillä tokaluokkainen käyttää niitä. Ihan peruskurahousut löytyy sekä kurarukkaset.
[quote author="Vierailija" time="30.12.2014 klo 22:23"]
Meillä tokaluokkainen käyttää niitä. Ihan peruskurahousut löytyy sekä kurarukkaset.
[/quote]
Laittaako ne ihan mielellään päälle vaiko käskemällä vain? Miten paksusti on vaatetta nollakelillä kurahaalareiden alla? Ihan sitä mietin, että hikoiluttaako ne pahasti?
Meillä ei ole käytetty kouluun siirtymisen jälkeen. Eikä tarhaikäisenäkään kotona leikkiessä vaan pelkästään tarhassa. Meillä on ollut ns tekniset ulkovaatteet ja niillä on hyvin pärjätty kotioloissa. Olisi pärjätty tarhassakin, mutta halusivat, että kaikilla on kurikset, joten niillä mentiin. iltapäiväkerhossa ulkoillaan joka säällä, mutta meillä on pyydetty "säähän sopivia vaatteita" eikä siis varsinaisesti kuriksia ole tarvittu, kun on tarpeeksi hyvät ulkovaatteet.
Samoin meillä, tokaluokkalainen tyttö käyttää tarvittaessa ihan perinteisiä Rukan henkselikurahousuja.
Myös sadetakki ja kurarukkaset löytyy. Kurikset ja kurarukkaset olivat todella tarpeen eilen pihalla.
Mikään vedenpitävä tuulipuku ei ole meillä toiminut
Ehkä ekaluokkalaisina viimeksi käyttivät kotipihalla. Sittemmin on käytetty vedenpitäviä tuulipukuja.