Kauanko odottelisit huutiksessa myyjänä
ostajan maksua? Tai edes ilmoitusta milloin maksaa?
Kommentit (11)
Ehkä kaksi viikkoa. Kannattaa muuten laittaa vakoiviestiin, että odottaa sen tietyn ajan, jonka jälkeen tavara menee uudelleen myyntiin + negapalaute lunastamattomasta kohteesta huutajalle.
http://www.huuto.net/ohjeet/huuto-faq
Odota kauppakumppanisi yhteydenottoa aina vähintään viikon verran, ja ole itsekin aktiivinen. Ellet kuitenkaan saa kauppakumppaniisi yhteyttä ja katsot, että kauppakumppanisi on olennaisesti rikkonut välistänne sopimusta, voit mahdollisesti katsoa kaupan purkautuneeksi. Tällöin voit antaa kauppakumppanillesi negatiivista palautetta sääntörikkomuksesta.
Ihmetyttää aina nämä "olen odottanut yhden päivän" -huutelijat jotka ovat läiskimässä negaa heti kun vastapuolesta ei kuulu saman tien. Ihmisillähän ei ole muuta elämää kuin roikkua huutonetissä...
No kuten huutiksessa sanotaan, ainakin viikko....ihmisillä on työnsä, perheensä, mahdollisesti sairastuvat, läheinen kuolee, itse joutuu onnettomuuteen..
Itse olen pyrkinyt ottamaan yhteyttä saman tien ja olen usein tehnyt paljonkin kauppoja saman henkilön kanssa jos yhteistyö sujuu ja myyntikohteet ovat hyviä.
100% positiivisia palautteita
Viikon. Tämä lukee sekä ilmoituksessa että vakioviestissä ja otan heti yhteyttä ostajaan, kun ilmoitus sulkeutuu.
Mä voitin eilen aamulla huudon. Olen odottanut myyjän ottavan yhteyttä. Minusta on vähän outoa, ettei ole kirjoittanut mitään vielä. Ehkäpä tässä pitäisi itse ottaa yhteyttä, mut myyjä tietää että toivoin postittamista (kysyin asiaa ennen huutoa).
No viikon odottelen mutta jos senkään jälkeen (ja pari viestiä laitettuani) ei ala mitään kuulumaan niin sitten uudelleen myyntiin ja tyypille negaa. Maksua voin toki odottaa hiukan kauemminkin mutta yhteyden otto pitää tulla kyllä viikossa!
[quote author="Vierailija" time="04.12.2014 klo 09:46"]
Mä voitin eilen aamulla huudon. Olen odottanut myyjän ottavan yhteyttä. Minusta on vähän outoa, ettei ole kirjoittanut mitään vielä. Ehkäpä tässä pitäisi itse ottaa yhteyttä, mut myyjä tietää että toivoin postittamista (kysyin asiaa ennen huutoa).
[/quote] Ota ihmeessä itse yhteyttä. Joskus itsellä kävi niin, että minulta huudettiin monta tuotetta samoihin aikoihin ja luulin kaikille vastanneeni mutta eipä niin ollutkaan. Eli kyllä ostajakin voi olla aktiivinen yht otossa.
2 viikkoa alkaa olla enimmäisaika, jonka jaksan odotella. Viikon päästä huudon sulkeutumisesta lähetän varmistusviestin ostajalle, ellei siihen mennessä ole mitään kuulunut.
3 päivää.