Osaatko lasketella?
Jos laskettelet, miten hoidat käännökset rinteissä?
Kanteilla, kanteilla luisuttamalla, auraten vai vedätkö suorana vaan?
Kommentit (29)
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 23:50"]
En. Ja mieheni on hiihdonopettaja.
[/quote]
Sama täällä. En ole edes kokeillut enkä kokeile, vaikka opettaa laskettelua.
[quote author="Vierailija" time="27.12.2014 klo 19:22"]
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 23:50"]
En. Ja mieheni on hiihdonopettaja.
[/quote]
Sama täällä. En ole edes kokeillut enkä kokeile, vaikka opettaa laskettelua.
[/quote]
siis mies opettaa
miten aikuiset ihmiset ei osaa lasketella??? Sehän on ihan perustaito, kuuluu yleissivistykseen vähän kuin uintitaito
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 22:25"]miten aikuiset ihmiset ei osaa lasketella??? Sehän on ihan perustaito, kuuluu yleissivistykseen vähän kuin uintitaito
[/quote]
Älä provoo. Laskettelu on kallista.
Riippuu ihan rinteestä, sen jyrkkyydestä ja kunnosta. Kovilla loivilla rinteillä päästelen menemään kanteilla carvingia, jyrkemmissä ja jäisissä käytän enemmän kantteja jarruttamiseen, pehmeässä sohjossa vedän aika lailla suoraan ja puuterissa teen kevyttä hyppykännöstä. Olen lasketellut 30 vuotta joka talvi. Ihan paras harrastus.
Etelämmästä lappiin meno maksaa satasia. Yöpuminen maksaa satasia. Välineet maksaa satasia. Hissilippu maksaa satasen.
Halvemmalla tietty pääsee jos jää etelän kohteisiin.
Onneksi on uudenmalliset carver-sukset. Vanhanmallisilla suorilla suksilla päätyisin varmaan puuhun
Osaan tarpeeksi hyvin. Tykkään vauhdista, valitettavasti tulee käytyä vain kerran talvessa jos sitäkään.
Tykkään kans vauhdista. Nyt vaan on ollut niin kovat pakkaset että hississä jäätyy.
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 22:28"]Riippuu ihan rinteestä, sen jyrkkyydestä ja kunnosta. Kovilla loivilla rinteillä päästelen menemään kanteilla carvingia, jyrkemmissä ja jäisissä käytän enemmän kantteja jarruttamiseen, pehmeässä sohjossa vedän aika lailla suoraan ja puuterissa teen kevyttä hyppykännöstä.
[/quote]
Näin
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 22:37"]Onneksi on uudenmalliset carver-sukset. Vanhanmallisilla suorilla suksilla päätyisin varmaan puuhun
[/quote]
Samis
En osaa. Pidän siitä silti. Olen aika pitkälti itseoppinut, ja sen huomaa. Mitä on carving?
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 22:49"]En osaa. Pidän siitä silti. Olen aika pitkälti itseoppinut, ja sen huomaa. Mitä on carving?
[/quote]
Carver-sukset ovat päältä katsottuna hieman tiimalasin malliset ja aika lyhyet.
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 23:08"]
Carver-sukset ovat päältä katsottuna hieman tiimalasin malliset ja aika lyhyet.
[/quote]
Olen siis laskenut sellaisilla, mutta en tiennyt nimeä. Kiintoisaa. Tarkoittaako carving sitten yleisesti vain niillä laskemista vai onko se joku tietty tekniikka? En erota yhtä käännöstä toisesta, vaan olen aina tyytyväinen, kun saan jotenkin käännyttyä rinteessä. Ei, en mene mihinkään kovin jyrkkään.
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 23:08"][quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 22:49"]En osaa. Pidän siitä silti. Olen aika pitkälti itseoppinut, ja sen huomaa. Mitä on carving?
[/quote]
Carver-sukset ovat päältä katsottuna hieman tiimalasin malliset ja aika lyhyet.
[/quote]
Ja niillä on ihanan helppo laskea vanhoihin suksiin verrattuna! :) kävin viime talvena laskemassa ekaan kertaan melkein kymmeneen vuoteen ja hurahdin ihan täysin.
En. Ja mieheni on hiihdonopettaja.
Olen loistava laskettelija ja omistan lukuisia suksipareja erilaisiin tarpeisiin. Laskettelu on hieno laji!
En osaa. Muutaman kerran olen kokeillut, viimeksi muutama vuosi sitten ja rinteeseen jäi myös pala sormesta, en ymmärrä miten se edes on mahdollista mutta enää en taida yrittäkkään.
Kantaten aina.
Laskettelu on aivan ihana laji! Olen vetänyt siniset sekä mustat rinteet, ja lapset sujuvasti perässä :)