Lue keskustelun säännöt.
IS: VTV käytti 2018–2020 asiantuntija- ja toimistopalveluihin, hallinnollisiin palveluihin sekä koulutus- ja kulttuuripalveluihin yli 3,1 miljoonaa euroa.
14.10.2021 |
Rahaa on mennyt esimerkiksi strategiatyöhön, viestintäsparraukseen, visuaalisen ilmeen kehittämiseen ja pääjohtajan henkilökohtaisiin valmennuksiin.
Ja tällaisen tahon pitäsi tarkastaa valtion varojen käyttöä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Nyt konsultteja käytetään viraston uudistamisessa.
VTV:n IS:lle toimittamista tiedoista käy ilmi, että VTV maksaa konsulttiyhtiö KPMG:lle 39 775 euroa (+ alv) johtamis- ja toimintamallin itsearviointiprojektista, jossa syntyvän analyysin tarkoituksena on ”auttaa seuraavaa pääjohtajaa tilannekuvan muodostamisessa ja toimia yhtenä tietolähteenä uudella pääjohtajakaudella mahdollisesti tehtäville päätöksille viraston johtamisjärjestelmän, organisaatiorakenteen ja toimintamallin kehittämisessä”.