Koulutus on turhaa
Todellinen menestys saavutetaan ankaralla työnteolla ja periksiantamattomuudella.
Kommentit (18)
Tietyn koulutustason ylittämisen jälkeen kyllä.
Saa sieltä muutakin kuin menestystä...ehkä avaramman mailmankuvan, ja vähän enemmän kertoo koulutus ihmisen sitkeydestä
koulutuksella ei enää töitä saada, mikäli suhteet puuttuuu.. vain suhteet omaavien kannattaa kouluttautua ja niiden joilla pappa betalar paremmat duunit.. omaan firmaan.
Vierailija kirjoitti:
koulutuksella ei enää töitä saada, mikäli suhteet puuttuuu.. vain suhteet omaavien kannattaa kouluttautua ja niiden joilla pappa betalar paremmat duunit.. omaan firmaan.
Suhteita saadaan menemällä kesäduuniin, huolimalla ns paskaduuneja, olemalla aktiivinen, kuulumalla opiskeluporukoihin.
Aika paljon on pappoja jos kuvittelet, että jokainen menestyjä on isänsä firmassa. Pöljä.
Koulutuksen tavoitteena ei todellakaan ole pelkkä materialistinen menestys.
monopolisuomessa kyllä. ei täällä koulutuksella tai sillä ahkeruudellakaan ole väliä. meillä on monopolit edessä joka suunnalla. valtion virat ovat ainoa keino päästä korkeille tuloille. sinnekkin tosin alkaa olla jo aika kovat vaatimukset. valtion virat on myös ainoat, jossa kovalla työllä pääsee eteenpäin.
Uuden oppiminen ja sivistys ovat todella tärkeitä, mutta ei niistä aina tarvitse jotain ihme tutkintotodistusta sentään olla. Monet ovat vain niin tittelinkipeitä että pitää leijua kaiken maailman papereilla, huoh.
Jep
Täynnä tuehaa tilbehöriä ja koulutetaan byrikraattiwn kiusqtttqvaksi jos ei ole pappa betalar firmaa tai muita valmiita suhteita duuneja ei taatusti löydy.. jos ei ole kunnon prsnnuolijatyyppiä jne
Suurimman osan duuneista oppii päivässä
Koko koulutus on täyttä tuubaa
Jis et satu olemaan konserttipianisti tai neurokirurgi
Väittelin tohtoriksi, jotta voisin sanoa jollekin kiireiselle ihmiselle, että olen tohtori. "Tohtori" on lyhyempi sana kuin "maisteri". Korean kielen sana "baksa" on vielä lyhyempi.
Koulutus luo pohjan jolle rakentaa. Osaaminen syvenee sitten ajan ja kokemuksen karttumisen myötä.
Ilman koulutusta ei sitä ulkomaankauppaakaan tehdä ja luoda myyviä
vientituotteita. Hyvän elämän edellytykset luodaan koulutuksella.
Tunnen muutaman menestystarinan, jotka ovat isoilla tuloilla ilman koulutusta
Niin, lapseni menivät ulkomaille opiskelemaan huippuyliopistoihin ja sillä tiellä ovat. Se, että ylipäätänsä pystyi pyrkimään oli oppilaitoksesta riippuen 2L,2E tai 3L,1E YO-kirjoituksista. Itse pyrkiminen oli erilaisia motivointikirjeitä, haastatteluja, suosituksia koulusta, jne. YO-kirjoitus oli muodollinen vaatimus, karsintaraja. Työharjoittelun päättävä lapseni jatkaa vakituistettuna ja 25 vuotiaan alkupalkka tulee olemaan noin 15 500 € kuukaudessa olennaisesti Suomea alhaisemmalla verotuksella. Kukin voi kysyä kannattaako koulutus vai ei? Sanoisin, että kannattaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
koulutuksella ei enää töitä saada, mikäli suhteet puuttuuu.. vain suhteet omaavien kannattaa kouluttautua ja niiden joilla pappa betalar paremmat duunit.. omaan firmaan.
Suhteita saadaan menemällä kesäduuniin, huolimalla ns paskaduuneja, olemalla aktiivinen, kuulumalla opiskeluporukoihin.
Aika paljon on pappoja jos kuvittelet, että jokainen menestyjä on isänsä firmassa. Pöljä.
Kaikki työurani alkuvaiheen työt sain nimenomaan koulun ansiosta. Ei ollut mitään suhteita, pelkästään opintorekisteriote esiteltäväksi haastattelussa. On ihan eri asia hakea vaikkapa tehdastyöhön ihan vaan puskista, verrattuna että on alan korkeakouluopiskelija, joka hakee haalariharjoittelupaikkaa. Siellä kun on pari kesää ollut reipas tuotannon puolella, on helpompi kysyä seuraavaksi ammattiharjoittelupaikkaa esimerkiksi suunnittelusta. Jos tekee homman hyvin, voi jatkaa talvella osa-aikaisena. Ja sitten hakea sopivaa projektia päättötyötä varten. Ja sitten valmistumisen jälkeen on joko hyvä sauma päästä vakinaiseksi, tai vaihtaa firmaa, kun on jo muutama vuosi työkokemusta alalta.
Sillä se on täysin mahdollista saavuttaa, mutta enempi o heitä, jotka jättävät koulun suorittamatta kunnialla je menestymättä kuin heitä, jotka eivät suorita koulua ja menestyvät ( toki heitäkin on, omassakin perhepiirissä yrittäjinä ja ovat tehneet todella kovaa työtä, sekä olleet markkinoinnissa vetovoimaisia )
Julkiuuden esimerkki tällaisesta on Harkimon Hjallis ( en toki ole perehtynyt oliko taustalla vaikutusvaltaista sukulaista vai onko Harri itse hommannut varallisuudet)
On turhaa. Suomalaisten yleinen koulutustaso on noussut paljon, osaaminen ei ole. Ei osata rakentaa edes ydinvoimalaa. Emme osaa johtaa ihmisiä. Mielestämme olemme OECD maiden sairain.
Vähän nihkeätä jos ei osaa lukea.