Hei te nimettömiä lappusia toisten postiluukusta tunkevat
Jos on suoranainen PAKKO saada purkaa sydäntään mieltänne vaivaavasta asiasta naapurille, ja pokka ei riitä allekirjoittamaan sitä valituslappusta, niin voisitteko edes varmistaa, että se lappusen saaja on todellakin valituksenne oikea kohde? Vai laitatteko te ne samat laput varmuuden vuoksi kaikkien naapureidenne postiluukuista?
Nimim. Kolmannen nimettömän valituslappusen postiluukustaan reilun vuoden sisällä saanut
Kommentit (28)
Laita laput ilmoitustaululle.
Kiitos viestistänne, mutta nimetön herjanne osui väärään osoitteeseen. t. B25
Jos ilmoitustaulua ei ole, niin teippaa laput maalarinteipillä rapun seinään ulko-oven lähelle.
Nimettömien lappujen jättäminen on alkeellista.
Ei siihen uskalla omaa nimeä laittaa, kun usein häiriköt voivat olla hyvin narsistisen häiriintyneitä ja innostuneita kostamaan. Laita oma nimesi alle = kuukausien tai vuosien kiusaaminen ja häirintä edessä. En halua nolata ketään julkisesti, siksi laitan lapun suoraan luukkuun, enkä ilmoitustaululle.
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 14:05"]Jos ilmoitustaulua ei ole, niin teippaa laput maalarinteipillä rapun seinään ulko-oven lähelle.
Nimettömien lappujen jättäminen on alkeellista.
[/quote] Paitsi ettei sinne saa liimailla mitään asiaankuulumatonta.
Ok, ymmärrän kakkonen tilanteenne, jos ilmoitustaulua ja nimiä postiluukuissa ei ole. Mutta eikö sitä voisi edes rapun kirjaimen ja numeron perään laittaa?
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 14:00"]
1. Taloyhtiössä ei ole ilmoitustaulua, joten laput ovat ainoa mahdollisuus. 2. Ei tiedetä, mistä häiriö tulee, joten laitetaan lappu kaikille ehdokkaille. 3. Koska kenenkään luukussa ei ole nimeä, mitä tekisit lähettäjänkään nimellä. Näin meillä. Ilmoitustaulu olisi kiva.
[/quote]
Haluaisin tietää kuka kusipää niitä lappusia lähettää jotta voisin laittaa liimaa hänen ovensa lukkoon tai päästää autonsa renkaista ilmat.
Yllättävä ja ehkä jännittäväkin ehdotus: mikäli taloyhtiössä ei ole ilmoitustaulua, niin hankkikaa sellainen.
Päätös yhtiökokouksessa tai viesti vuokratalon isännöitsijälle.
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 14:09"]
Ei siihen uskalla omaa nimeä laittaa, kun usein häiriköt voivat olla hyvin narsistisen häiriintyneitä ja innostuneita kostamaan. Laita oma nimesi alle = kuukausien tai vuosien kiusaaminen ja häirintä edessä. En halua nolata ketään julkisesti, siksi laitan lapun suoraan luukkuun, enkä ilmoitustaululle.
[/quote]
Jos joku on narsistisen häiriintynyt, niin ei kyllä varmasti lopeta sitä mekastamista yms. vaikka saisikin nimettömän lapun. Eli sen lapun kirjoittaminen ei auta yhtään mitään. Ja jos taas laittaa kaikille naapureille saman lapun varmuuden vuoksi, kun ei tiedä, kuka mekastaa, niin se lapun kirjoittajan henkilöllisyys voi paljastua, kun naapurit puhuvat keskenään...
Olisiko sellainen mahdollista että lopettaisitte sen mekastamisen taloyhtiöissä? Mikä siinä rauhallisesti asumisessa on niin vaikeaa?
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 14:21"]
Olisiko sellainen mahdollista että lopettaisitte sen mekastamisen taloyhtiöissä? Mikä siinä rauhallisesti asumisessa on niin vaikeaa?
[/quote]
No perkele. Me asutaan. Mutta se ei näytä tolle ykköskerroksen urpolle menevän kaaliin, että hänellä on nyt väärä kohde. Monesti on tullut lappuja silloinkin, kun ollaan oltu jossain ihan muualla esimerkiksi viikon. Sinä aikana tässä asunnossa on muka meluttu. Se on itse joku mielenterveystapaus.
Maalarinteippi ei jätä seiniin jälkiä.
Nimettömien lappujen lähettäminen on pikkusieluista ja matalamielistä.
Näiden nimettömien lappusten lähettäjien tavoin toivon, että taloyhtiöt pysyvät rauhallisena. Mutta kun aloituksen pointti oli juurikin se, että jos lappuja haluaa (aiheesta) jaella, niin olkaa kilttejä ja varmistakaa, että pudotatte sen lapun oikeaan postiluukkuun tai laitatte ilmoitustaululle (mikäli sellainen on).
T: Ei mekastava AP
Itse tekisin tuossa tilanteessa seuraavasti. Kirjoittaisin kohteliaan vastausviestin missä mainitsisin alkuperäisen lappusen ja sen tosiseikan että lapussa mainitulla häiriöllä ei ole mitään tekemistä kanssani. Allekirjoittaisin viestini omalla nimelläni. Laittaisin sen kaikkien naapureiden postilaatikkoon. Näin lapun lähettäjä saisi vastauksen ja kaikki muut naapurit infoa tilanteesta.
Vielä sellainen pointti, että jos jättää nimettömiä lappuja, ja se lappu meneekin syyttömälle/syyttömille, voivat nämä vuorostaan alkaa epäillä ihan väärää naapuria niiden lappujen jättämisestä, ja naapurisota on valmis. Eli nimi alle, kiitos. Jos ei nimeä uskalla laittaa, ei kiitos niitä lappujakaan.
Maalarinteippi jättää todellakin jäljen seinään. Vain hyvänlaatuinen ei jätä.
Ostin maalikaupasta ja vuorokaudessa jämähti kova liima ikkunalasiin. Raapia piti pois ja ikkuna nyt naarmionen
Mulla kävi naapurin nistit kovistelemassa ja ahdistelemassa kun pistin niiden häiriöstä huomautuksen omalla nimellä ja asunnolla. En siis silloin tiennyt että kys. asunnossa asuu elämämäm_koululaisia, ajattelin että normaalit kotihipat jollain teinillä joka ei vielä ollut sisäistänyt kerrostalon hiljaisuusmenettelyjä. Enpä toiste enää valittele ilman anonymiteetin suojaa :) olen kyllä kirjoittanut kaikkiin lappuihin että jos ei ollut oikea asunto niin heittää sen lippusen vaikka menemään (meillä ei ole ilmoitustaulua).
Itse varmaan tekisin vastineen valituslapusta ja laittaisin molemmat viestit rappukäytävään. Syyllinen kyllä poistaa viestin äkkiä :) Vielä valokuva ja faceen jakoon, niin loppuu turhat nimettömät valitukset äkkiä.
No teippaa se lappu vaikka alaoven luona olevaan ikkunaan päiväksi.
Takaan, että ikkuna ei hajoa...
Ota valokopioita siitä lapusta ja jaa kaikkiin asuntoihin. Mielummin vaikka useita kertoja sopivin välein. Ehkä joku hermostuu ja alkaa selvittää kenen kirjoittamia ne ovat.
1. Taloyhtiössä ei ole ilmoitustaulua, joten laput ovat ainoa mahdollisuus. 2. Ei tiedetä, mistä häiriö tulee, joten laitetaan lappu kaikille ehdokkaille. 3. Koska kenenkään luukussa ei ole nimeä, mitä tekisit lähettäjänkään nimellä. Näin meillä. Ilmoitustaulu olisi kiva.