Ruokakustannuksista taas
Eilen täällä oli keskustelu missä tavallinen keskituloinen perhe ei meinannut saada rahoja riittämään elämiseen. Ja kun äiti ilmoitti ruokakulujen olevan 1000 euron luokkaa/kuukausi, niin todella moni oli sitä mieltä että perhe tuhlasi rahaa ruokaan. Onko tämä vain Av:n todellisuutta että ei osteta esim juisseja, koska ne ovat niin kalliita ja epärerveellisiä? Mitä nämä perheet juovat aamupalalla, olen oppinut itse että appelsiini/omenatuoremehu kuuluu ihan normaaliin aamupalaan, mutta ilmeisesti siis Suomalaisessa keskiluokkaisessa työtätekevässä perheessä se on luksusta johon ei pidä tuhlata? Mitä siis aamupalalla juodaan? Maitoa ei ilmeisesti, ainakin meilläpäin maito ja pirkan juissi maksavat suunnilleen saman verran. Vettä ja ruisleipää/puuroa pitäsi syödä? Meillä lapset syö joko muroja maidolla tai luonnonjogurtilla tai tummaa tai vaaleaa leipää, siihen päälle juustoa, tomaattia, kurkkua, munaa tai maksamakkaraa. Ja sitä parjattua juissia lasilliset, joskus vaihtoehtoisesti kaakaota. Luksusta ja tuhlausta?? Ei vaan normaalia elämää.
Samaten oli yllättävää kuinka moni sekoitti linssejä/soijarouhetta lihan joukkoon jotta se riittöisi pidempään. Olen kerran ostanut soijarouhetta kotiin sekoittaakseni sitä jauhelihaan, jäi siihen yhteen kertaan se kokeilu. Ilmeisesti kuitenkin moni on sitä mieltä että liha on vähän kuin ylellisyyttä. (Ja tiedän että ei ole ympäristöystävällistä syödä lihaa mutta se on sitten taas toinen keskustelu, nyt puhutaan rahasta).
Me ostamme joka viikonloppu jotain herkkuja kotiin, perjantaina sipsejä tai popcornia ja lauantaisin lapset saa lauantaikarkit. Viikonloppuiltaisin tehdään aina parempaa ruokaa ja usein meille aikuisille juustoja tms, ja koko tuttavapiirissämme tämä on aivan tavallista. Emme koe elävämme missään luksuksessa, (emme osta esim. kalliita äyriäisiä ja aitoa shamppanjaa, tätä tekisin jos olisimme rikkaita:)), mutta olemme tavallinen hyvätuloinen perhe ja mielestäni kahden työtätekevän perheessä tällainen elämä on tuiki tavallista. Av:lla ei tällaista ilmeisesti tehdä, millä te herkuttelette viikonloppuisin?
Hedelmät ja vihannekset olivat myös pannassa paitsi juurekset ja kaali. Siis oikeasti ei ole varaa ostaa banaaneja ja omenoita kotiin? Todella ankeaa, paitsi jos todella eletään köyhyydessä (mitä tämä perhe ei tehnyt). Meillä on teinillä nyt rajoitettu sitä että tuorett mangoa on turha ostaa koko ajan, ja siitäkin nuristaan, mutta tavalliset banaanit, appelsiinit ja omenat nyt "kuuluu" vuonna 2014 tavallisen perheen ruokavalioon ilman mitään luksusta.
Ja ravintolassa syöminen, siitä ei edes keskusteltu, mutta pidän täysin itsestään selvänä että sillon tällöin (ainakin kerran kuussa) käydään joko ulkona syömässä tai ainakin haetaan kotiin valmisruokaa. Tämänkään en koe olevan mitään luksusta vaan ihan tavallista elämää.
Ja todellakin, tähän menee meillä 2 aikuista ja 3 kouluikäistä lasta n.1000eur kuussa. En koe meidän tuhlaavaan, vaan vain elävän keskiluokkaista suht mukavaa elämää.
Samalla lailla ajattelevia?
Kommentit (147)
Mä juon aamulla vettä ja kahvia. Lapsi maitoa.
Mehuna silloin tällöin omatekoista viinimarjamehua. Kaupan mehuja ostetaan harvoin, sillä ne maistuvat liian makeilta ja jotenkin eivät vie janoa, vaan janottavat vain entistä enemmän.
Toki meilläkin saattaa mennä tonni kuussa ruokakauppaan, mutta siinä on mukana kaikki muukin marketista ostettava (paperit, saippuat, pesuaineet, leivinpaperit, sukat, meikit jnejne.), mutta siis ymmärrän hyvin että mehua ei osteta.
Hyi, kuka juo jotain mehuja 2010-luvulla. Luulisi kaikkien jo tietävän niiden haitoista.
Olemme ihan hyvin tienaavia, mutta mielestäni on älytöntä tuhlata rahaa ruokakauppaan. Asioimme pääosin Lidlissä ja ostamme perusruokaa. Viikonloppuisin syömme paremmin, mutta sanoisin kyllä, että 100-120 e menee max kauppaan 2+2 hengen taloudessa.
Sen sijaan rahamme menevät sitten asumiseen, matkusteluun ja vaatteisiin. Mieluummin siis asun kivasti, kuljen kivoissa vaatteissa ja teen 1-2 matkaa perheen kanssa vuodessa.
Joo.. Eikö sitä vettä juoda janoon? Mehua ja limppari enemmän sellasia "herkkuja"? Tai ainakaan itse en ole koskaan osannut juoda mehua/limua ruuan kans.. Aina vettä tai maitoa. Kesäkuumallakaan tee mieli juoda mehua, kylmää vettä!
Limpparia/mehua sit jonkun sipsien ja sellasten kans.. :)
ps. Juississahan on yhtäpaljon kaloreita kun limpparissa. Mutta kaikki saa juoda mitä haluaa. Minä juon kahvin mustana ja kuumana, veden ja maidon kylmänä! Kaakaosta en tykännyt edes lapsena, keitetty maito maistuu jotenkin etovalta..
[quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 16:07"]
[quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 15:57"]
[/quote]
Ehkä ovat työttömiä? Tai ruokasnobbailevat vielä niillä tähteillä? EIku, niillä on 800 käytettävissä, kotiruokaan menee 450, joka on aika paljon kyllä, ja sitten eivät ymmärrä, että viishenkinen käyttää rahaa tonnin :D
[/quote]
Kiitos tästäkin vittuilusta ihan asialliseen vastaukseeni. Ymmärtääkseni kolme lasta ei syö yhtä paljon kuin kaksi aikuista? Paisti jos ovat kaikki teinipoikia? Voi olla että olen väärässä. Lounaaksi minä otan edellisen päivän tähteet, miehellä ilmainen lounas töissä. Ja lihaa saa esim. Stockalta joka viikko tarjouksessa. D-leikattu lohi n. 11€ kilo, paistit, osso-bucco jne. n. 7-14€ kilo. Pihvejä saa n. 20€ kilohintaan ainakin kaksi kertaa kuussa. Ja kuten kirjoitin, tuossa 450€ on mukana viikonlopun noutoruuat ja satunnaiset illalliset, eli kotona laitettavan ruuan hinta on alhaisempi. Edelleen mielestäni tonni on paljon, mutta uskoisin sen johtuvan leivänpäällisistä ja suunnittelemattomuudesta ja puolivalmisteista.
En tiedä miksi ajattelet meidän olevan työttömiä? Siksi että minulla on kerran vikossa aikaa käyttää ruokaostosten tekoon yhteensä pari tuntia? Vai siksi, että viitsin tehdä kotona ruuat alusta asti? Myönnän snobiuden ihan auliisti. Enkä todellakaan ajattele olevani sen takia parempi ihminen, olen vain erilainen. Ja siksi se tonni on minulle paljon, koska itse saan paljon halvemmalla erittäin hyvää ruokaa.
[/quote]
Pihvejä 20 € kilohintaan Stockalta? Mitä pihvejä? Mä ymmärrän pihveillä naudan fileen ja sitä ei mainitsemaasi hintaan saa...
[quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 19:42"]
Meillä kuukausitulot nettona reilut seitsemän tonnia, mutta ruokakauppaan en saa varmaan kolmea sataa kuussa kulumaan. Perhekoko 2 aikuista ja 2 alakouluikäistä lasta, lisäksi bonuslapsena viikonloppuisin teinipoika. Kotona syödään aamupala, iltaruoka ja iltapala, lisäksi minä etätyöläisenä usein myös päivällä. Viikon ruokaostosten lasku on yleensä 60-70 €, ja ihan normiruokaa syödään. Mehutiivistettäkin ostan kerran viikossa. Aamulla ja iltapalalla syödään leipää, juustoa ja leikkeleitä, tomaattia/kurkkua - tai parhaillaan syön tuc-keksejä briejuustolla ja chilikastikkeella kera punaviinilasillisen. Nälkää ei ole tarvinnut kärsiä. Eli en todellakaan ymmärrä, kuinka ruokakauppaan saisi kulumaan tonnin! Ei paljoa enempää kulunut silloinkaan kun ostin tuoremehuja. Niiden kantamisen kun lopetin, miehen paino putosi 4 kg!
[/quote]
Mikä on teidän "normiruokaa"? Mitä te syötte lämpimänä ruokana?
Meillä 3hlö:n perheessä menee n.400€/kk ruokaan ja ostamme paljon kasviksia, juureksia ja hedelmiä. Välillä kalaakin, tosin aina ei ole varaa. Tuohon sisältyy myös gluteenittomat leivät, jauhot ja herkut yms. jotka ovat huomattavasti kalliimpia kuin tavalliset. Syömme myös useamman kerran kuukaudessa noutoruokaa. Karkkia, sipsiä yms. turhaa emme osta usein mutta sen sijaan esim. erilaisia siemeniä ja funktionaalisia elintarvikkeita ostamme paljon. 1000€/kk kuulostaa (vaikkakin on isompi perhe, tosin isomman satsin ruokaa tekee pienellä rahallisella panostuksella verrattuna esim. 3hlö:n määrään) kyllä luxukselta. Mutta jos on varaa niin mikäs siinä.
[quote author="Vierailija" time="21.10.2014 klo 16:32"]
Meillä 3hlö:n perheessä menee n.400€/kk ruokaan ja ostamme paljon kasviksia, juureksia ja hedelmiä. Välillä kalaakin, tosin aina ei ole varaa. Tuohon sisältyy myös gluteenittomat leivät, jauhot ja herkut yms. jotka ovat huomattavasti kalliimpia kuin tavalliset. Syömme myös useamman kerran kuukaudessa noutoruokaa. Karkkia, sipsiä yms. turhaa emme osta usein mutta sen sijaan esim. erilaisia siemeniä ja funktionaalisia elintarvikkeita ostamme paljon. 1000€/kk kuulostaa (vaikkakin on isompi perhe, tosin isomman satsin ruokaa tekee pienellä rahallisella panostuksella verrattuna esim. 3hlö:n määrään) kyllä luxukselta. Mutta jos on varaa niin mikäs siinä.
[/quote]
Mitä funktionaalisia ruokia?
Tää AV on joku niuhojen elämästäkieltäytyjien pesäke. Vai on mehut vaarallisia. No, samat ihmiset kääntää taas jonkun soijarouheen suhteen kelkkansa heti kun tulee ensimmäinen uutinen, että se saattaakin aiheuttaa syöpää.
Meillä syödään mitä mieli tekee: monipuolisesti kaikenlaista ja etenkin kaikenväristä ruokaa. En ala nysväämään kurisevalla vatsalla ja laske samalla säästettyjä pennosia. Aineenvaihdunta toimii kun ei pakota sitä säästöliekille. Periaate meillä on, että joka päivä pitää olla myös jotain makeaa. Tänään oli mokkapaloja. Ruuaksi oli hampurilaisia (rotukarjan paistijauhelihasta pihvit, välissä tomaattia, sipulia, kurkkusalaattia, salaattia jne.) ja jokaiselle yksi cokistölkki. Meillä ei ole hampaissa reikiä ja cokis nyt vaan kuuluu hampurilaisen kanssa. Eilen oli perunamuusia, kermakastiketta ja porsaankyljyksiä. Kaalista, punajuurista, munakoisosta, porkkanoista ja kaikista muista mahdollisista raaka-aineista pidämme myös.
Luoja varjele mua joutumasta tekemisiin kituuttaja köyhäkaulojen kanssa! Painan itse 48 kiloa, mutta en näytä kuivahtaneelta, kas kun saan rasvaa ja hyvää mieltä ruuasta! Elämästä kannattaa iloita nyt kun on hengissä. Ihmisen parasta aikaa.
Hedelmät ovat aivan turhia. Niissä on hedelmäsokeria joka on pahinta sokeria. Sokeri yhdessä rasvan kanssa tekee elimistöön tulehdustilan joka lisää esim kolesterolia. Rasva yksin ei ole niin haitallista.
Kuulostaa siltä, että meillä syödään pitkälti samalla tavalla kuin ap:lla. Meitä tosin on vähemmän, 2+1 ja ruokakauppaan menee kuussa n. 500€. Joten kuulostaahan tonni kuussa minunkin korvaan melko paljolta. Ap:n perheessä on melkein tuplasti syöjiä, mutta suhteessa hinnan pitäisi isommalle porukalla ruokaa laittaessa laskea eikä nousta. Vaan ei siinä mitään, jos ja kun ap:lla on tähän varaa, on asiasta kinaaminen turhaa.
Juissiin on vielä pakko takertua. Sehän on tietty merkki, ja vaikka sitä käytettäisiin yleisemmin, sillä tarkoitetaan sokeroitua mehua. Täysmehu, jota ap:n perheessäkin juodaan, on eri asia.
Ehkä kannattaa omia ruokailutapoja verrata ennemmin tuttavien ja kyläilypaikkojen tapoihin elävässä elämässä kuin tänne palstatodellisuuteen.
[quote author="Vierailija" time="21.10.2014 klo 16:41"]
Hedelmät ovat aivan turhia. Niissä on hedelmäsokeria joka on pahinta sokeria. Sokeri yhdessä rasvan kanssa tekee elimistöön tulehdustilan joka lisää esim kolesterolia. Rasva yksin ei ole niin haitallista.
[/quote]
Meinaatko, että mammat tätä uskoo :)
Sokeri sitä ja sokeri tätä.. Samaksi aineeksi ne kaikki hiilarit elimistössä muuttuu. Terveelle normaalipainoiselle lapselle on ihan ok antaa tuoremehua aamulla ja viikonloppuherkut. Enemmän haittaa lapselle tekee turhan nuivat ja rajoitteiset vanhemmat, voi käydä niin että teini-iässä sokerinsyönti karkaa käsistä sitten kun pystyy itse ostamaan.
Tv. Lastenlääkäri
Ja minun korvaani ihan normaalilta kuulosti perheen ruokavalio ja kulutus, täällä vaan on tapana keksiä joka asiasta napistavaa..
Luulisin, että se juissi nyt ei selitä sitä tonnia/kk millään. Meillä nelihenkinen perhe ja rahaa menee ruokiin PLUS muihin kodin tarvikkeisiin kuten pesuaineet, wc -paperit, lääkkeet, vitamiinit, herkut enintään 700€/kk, eikä todella katsota ja vertailla hintoja, vaan ostetaan mitä halutaan. Meillä ostetaan mehuja, mutta juodaan yleensä viikonloppuisin yms. Eihän ne hampaatkaan sitä sokeria kestä.
Meillä samat ruokakulut.
Kasviksia menee yleensä kilo per aikuinen per päivä, lihaa kohtuullisesti, kalaa noin kerran viikossa.
Meitä 2+3, alakouluikäiset pojat syövät yhtä paljon kuin me aikuiset.
Ruokaa menee karkeasti kassi per päivä, alkuviikosta käyn kaupassa ja rahaa menee yleensä n. 150€ ja kannettavaa on 5 kassillista. Vkl sitten vähän täydennystä ja tällöin myös vähän herkkuja.
[quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 23:18"][quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 20:44"]
62, syöttekö te kotona joka päivä aamupalan, lapset välipalan, kaikki päivällisen ja kaikki iltapalan? Aika saavutus tuo 400eur, se on alle satanen viikossa. Sisältää ilmeisesti myös pyykinpesuaineet, vessapaperit, shamppoot, hammastanhat sun muut tavarat mitä nyt säännöllisesti marketeista ostetaan?
Ap:lla ne sisältyy kaikki, en nyt tosin ole laskenut ikinä tarkkaan tuota hintaa, oli lähinnä heitto koskien sitä eilistä keskustelua mistä nämä ajatukset alkoi.
kaikki nämä papujen viljelijät ja omedoiden puristelijat nyt elää ihan toisessa todellisuudessa kuin minä, niihin mulla ei ole mitään sanottavaa, onnea vaan valitsemallanne tiellä.
ap
[/quote]
Olen ihmetellyt tätä aiemminkin ja ihmettelen taas: kuinka hiton paljon ihmiset saa kulutettua noita tahnoja ja pesuaineita, kun ne aina mainitaan näissä keskusteluissa? Niihin menevä summahan on ihan minimaalinen! Meitä on kaksi aikuista ja tiheimmin ostettava pesuaine on wc:n käsisaippua – se 500 ml:n pullo kestää n. 1,5 kk.
[/quote]no kyllä meillä menee saippuat ja shamppoot, dödöt, meikit, käsisaippuat aika nopeaan..2 aikuista ja 2 alle kouluikäistä lasta. Pyykinpesuainettakin saa jatkuvasti ostaa. Ja meillä 2 käsisaippua (500ml ja molemmissa vessoissa omat) kestää n.2-3 viikkoa, mieti kuinka monta kertaa lapset pesee kädet päivässä ja minä, kun pesen nuorimman kakat!
Edellinen kysyy vielä mielenkiinnosta että kuinka monessa perheessä syödään joka aterialla jotain kasvista/ hedelmää/ marjaa?
Meillä on AINA.
Niistä tinkimällä säästäisi pitkän pennin, olen joskus sen laskenut.
Ja joo, kausivihannesten syöminen on meilläkin arkea, se ei kuitenkaan riitä sillä ruokavalion pitää olla monipuolinen (5 eri väriä päivässä vai miten se meni).
[quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 22:29"]
Jännä kommentti pakastetusta lihasta. Eikö kukaan muu muka syö pakastettua lihaa? Minä saatan ostaa esimerkiksi metsästysporukoilta isojakin määriä, jotka sitten pakastan. Ei ne siellä pakkasessa kauaa viihdy, maksimissaan kuukauden. Ja uskallan väittää, että edes tuo kommentoija ei huomaisi onko neljä tuntia hatunut pata tehty tuoreesta vai pakasteesta. Ja koska pidän hyvälaatuisesta llihasta, minun ei ole mahdollista saada sitä tuoreena aina halutessa koska lähikaupoissani ei ole lihaiskejä. Siksi siis ostan alennuksesta kerralla enemmän kun pääsen kunnon tiskien ääreen.
Mutta hintoihin. Meillä kahden hengen taloudessa syödään alle 1,5 kg eläinproteiinia viikossa. Noilla mainituilla hinnoilla siitä tulisi n. 20€ viikossa. Ei kovin kallista. Ja mistä ihmeestä sinä ostat osso buccosi, jos se on kallista? Itse ostin viimeksi wotkinilta 8€ kg. Ja kyllä pakastin osan!
[/quote]
Ostan lihan aina pakastettuna. Suoraan tilalta teen hankinnat, välillä luomua välillä tavallista. Ei koskaan tuoretta.
[quote author="Vierailija" time="21.10.2014 klo 16:37"]
[quote author="Vierailija" time="21.10.2014 klo 16:32"]
Meillä 3hlö:n perheessä menee n.400€/kk ruokaan ja ostamme paljon kasviksia, juureksia ja hedelmiä. Välillä kalaakin, tosin aina ei ole varaa. Tuohon sisältyy myös gluteenittomat leivät, jauhot ja herkut yms. jotka ovat huomattavasti kalliimpia kuin tavalliset. Syömme myös useamman kerran kuukaudessa noutoruokaa. Karkkia, sipsiä yms. turhaa emme osta usein mutta sen sijaan esim. erilaisia siemeniä ja funktionaalisia elintarvikkeita ostamme paljon. 1000€/kk kuulostaa (vaikkakin on isompi perhe, tosin isomman satsin ruokaa tekee pienellä rahallisella panostuksella verrattuna esim. 3hlö:n määrään) kyllä luxukselta. Mutta jos on varaa niin mikäs siinä.
[/quote]
Mitä funktionaalisia ruokia?
[/quote]
Tosin mitään teollisia ja kovetettuja margariineja meillä ei syödä kyllä ikinä.
[quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 23:30"]
[quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 23:18"][quote author="Vierailija" time="20.10.2014 klo 20:44"] 62, syöttekö te kotona joka päivä aamupalan, lapset välipalan, kaikki päivällisen ja kaikki iltapalan? Aika saavutus tuo 400eur, se on alle satanen viikossa. Sisältää ilmeisesti myös pyykinpesuaineet, vessapaperit, shamppoot, hammastanhat sun muut tavarat mitä nyt säännöllisesti marketeista ostetaan? Ap:lla ne sisältyy kaikki, en nyt tosin ole laskenut ikinä tarkkaan tuota hintaa, oli lähinnä heitto koskien sitä eilistä keskustelua mistä nämä ajatukset alkoi. kaikki nämä papujen viljelijät ja omedoiden puristelijat nyt elää ihan toisessa todellisuudessa kuin minä, niihin mulla ei ole mitään sanottavaa, onnea vaan valitsemallanne tiellä. ap [/quote] Olen ihmetellyt tätä aiemminkin ja ihmettelen taas: kuinka hiton paljon ihmiset saa kulutettua noita tahnoja ja pesuaineita, kun ne aina mainitaan näissä keskusteluissa? Niihin menevä summahan on ihan minimaalinen! Meitä on kaksi aikuista ja tiheimmin ostettava pesuaine on wc:n käsisaippua – se 500 ml:n pullo kestää n. 1,5 kk. [/quote]Te kahden aikuisen perheet koittakaa nyt ymmärtää että esim. kolmen lapsen perheessä menee rutkasti enemmän kaikkea, vessapaperia, talouspaperia, pesuaineita (meillä pesukone ja astianpesukone päällä kumpikin 1-2 kertaa päivässä), paljon menee myös shampoota ja saippuaa. Huom! ne lapset lisää kulutusta paljon. Isommat lapset ihan aikuisen verran.
[/quote]
Okei, voi olla etten vain ymmärrä. Wc-paperia toki menee enemmän, talouspaperille en ole vielä keksinyt käyttötarkoitusta, joten tuskin ostaisin sitä vaikka olisi lapsia. Meidän kahden aikuisen pyykkien lisäksi koneeseen mahtuisi hyvin ainakin parin isomman lapsen alusvaatteet, topit, t-paidat jne. Pyykinpesuainetta menisi yhteen koneelliseen saman verran kuin nytkin, n. 30-40 ml. Neuleita, huppareita ja farkkuja pesemme harvoin eli muutaman kerran vuodessa. Pikkulasten ja alakoululaistenkin kohdalla ymmärrän, että likapyykkiä tulee enemmän ja useammin, mutta isompien lasten kohdalla tätä "ongelmaa" ei enää ole. Noh, pyyhe- ja liinavaatepyykki lisääntyisi väistämättä. Astianpesukonetta meillä ei ole, joten sen kulutukseen en osaa ottaa kantaa. Shampoota menee aikuisilla ja lapsilla 2-3 kertaa viikossa, ei siis kovin paljon. Saippuoina palasaippuat kestävät pitkään.
Mutta voi toki olla, että tuo kuvailemasi todellisuus iskee vastaan jos/kun joskus lisäännymme.