Pidennyksillä vai ilman?
Olen tässä nyt miettimässä pidennyksistä luopumista ja jahkailevana ihmisenä olisi mukava saada mielipiteitä asiasta. Minulla on nyt ollut kohta 2,5 vuott teippipidennykset, välillä olen pitänyt muutaman viikon välin niissä. Omat hiukseni ovat päässeet ihan mukavasti kasvamaan, vaikka eivät vielä pidennysmittaan ylläkään. Omat hiukset ovat keskipitkät, noin lapaluuhun asti ylettyvät ja pidennykset 10-15 cm pidemmät. Pidennykset ovat ihan laadukkaat Simply Naturalit, nykyiset ostin noin vuosi sitten.
Omat hiukset:
+ omat hiukset :) ei mitään ylimääräistä
+ näyttävät mielestäni paksummilta kuin pidennysten kanssa
+ kuivuvat nopeammin
+ taloudelliset
- ohuet
- luonnonlaineet eli vaativat käsittelyä kun kähertyvät aina johonkin suuntaan
-/+ näytän nuoremmalta
Pidennykset
+ pitkät, näytän mielestäni paremmalta niiden kanssa
+ helppohoitoisemmat, niille ei tarvitse välttämättä tehdä muuta kuin harjata
+ saa tehtyä kaikenlaisia kampauksia
- ylimääräistä päässä
- rahaa palaa laittamiseen
- kuivuminen kestää
- lähiaikoina täytyisi hankkia uudet koska vanhat alkavat olla aikansa eläneet
Mielipiteitä? Kuvia en viitsi laittaa, ettei tutut tunnista.
Kommentit (5)
Omat hiukset, jos suinkin voit. Mulla ollut monta vuotta sinetit tuomassa tuuheutta, ei niinkään pituutta. Omat hiukset ovat todella ohuet, niin ohuet ettei niistä saa edes perusponnaria ilman esikäsittelyjä, lämpörullia tms tuomaan nostetta. Jättäisin lisäkkeet pois jos vaan voisin :( Harmi ettei lyhyt tukka sovi yhtään.
Ota pois. Itsekin pidin teippejä monta vuotta, mutta ai miten helppoa on olla ilman! :) vaikka yksinkertaisestihan ne sai aina päähän ja hyvin pysyivät, mutta ihana kun pystyi pitkästä aikaa harjaamaan hiukset päänahasta alkaen, hiustenpesukin helpottui.
Ota vaan pois jos pystyt olemaan ilman. Mulla on teipit enkä mitenkään voisi olla ilman, välillä kun on vaihdettu ne, oon ajatellut että otetaankin pois. Ja kun oon taas nähnyt oman tukan ilman niitä, niin en vois kuvitellakaan olla ilman lisäkkeitä. Mut mulla on ollu ne 7 vuotta, et tuntuu pikemminkin luonnottomalta jos niitä ei olis, noi on osa mua. Mut ehkä muutan mieleni joskus ja sit ne lähtee :)
Pois. Yleensä nuo hiuslisäkkeet on rumat ja pää näyttää ihan hamppuselta. Sitäkään en ymmärrä miksi niissä on ne ksmalat haituva latvat.
Äh, rivitykset menivät näemmä pieleen, voi pylly.
Pidennyksiin vielä miinuksena, että aina täytyy hiukset asetella niin, ettei teipit näy.