kauanko kestää univajeesta toipuminen...
Vauva 9kk ja valvottu on, kokonaisen yön olen nukkunut viimeksi joskus loppuraskauden aikana. Varmaan aika tuttu fiilis... koko ajan vähän paska olo.
Kauanko kestää toipuminen? Jos vauva jonain kauniina päivänä (yönä) alkaisi nukkua kokonaisia öitä niin kauanko kestää että olen taas tajuissani? Inhottaa kun päivät menee ihan tokkurassa :(
Kommentit (5)
sillä minua nuo 3+3 unet ei auta yhtään :( Unentarve on ollut aina tosi suuri. En jaksa valittaa kohtaloani koko ajan mutta olis ihanaa olla joskus pirteä! ap
Luulen et toipumiseen meni minulta ainakin puoli vuotta. Ja pysyvästi jäi valitettavasti myös terveysongelmia. Et tiedoksi niille jotka vähättelee pitkään jatkunutta valvomista, et se todellakin on vaarallista.
Meillä oli sairas lapsi joka ei todellakaan nukkunut 2 vuoteen yhtään yötä kunnolla.
on näköjään turha yrittää mitään selitellä!
mutta se ei tietysti kauan auta, jos joutuu palaamaan valvomisen kierteeseen. Omien lasten vauva-ajoista muistelen, että kun oli tottunut pärjäämään tunnin parin pätkissä nukutulla 5 tunnin yöunella, niin jo sellainen 3+3 tuntia unta yössä tuntui aivan riittävältä unelta ja olo oli ihan erilainen. Sanoisin että kunhan vauva saa vähän rytmiä ja yöt rauhoittuu, olet yllättävän pian oma itsesi. Sitä odotellessa kannattaa vähän vuorotella miehen kanssa tuota valvomista vaikka niin että hän tuo jonain yönä vauvan vain imetykselle sinun luoksesi ja hoitaa kaikki muut yön toimet toisessa huoneessa. Ja itselle korvatulpat ettet kuule joka inahdusta!