Etkö tunne pistoa sydämessäsi, kun heität roskiin
huulipunan hylsyn, loppuneen ripsarin tai dödön. Entä värjätessäsi hiuksiasi, etkö koskaan ajattele minne käyttämäsi kemikaali päätyy.
Kommentit (17)
Joka kerta, kun näen maalatun naisen, ajattelen asiaa. Huulipunan hylsy ei ihan heti maadu.
En. Herttaisen yhdentekevää minulle.
Isänmaan maaperän pilaajat! Verollepantaviksi.
Mitä vanhemmaksi tulen sitä enemmän kyllä t. 46 v
En omista huulipunaa. Kaksi ripsaria heitin tänään siivotessa roskiin kun olivat 2-3 vuotta kaapissa lojuneet käyttämättöminä.
Silikoni-implanteille myös haittamaksu, ei maadu hyvin ja poltettaessa aiheuttaa myrkyllisiä kaasuja. Jos implantti on ollut lääketieteellisin perustein henkilölle välttämätön, niin vapautuu maksusta.
Olisin ihan hurjan innoissani. :D En ole eläissäni käyttänyt yhtäkään huulipunaa loppuun, ja niitä on varmaan kolmekymmentä kaapissa. Juu ja ostan lisää aina kun käyn lentokentän taxfreessä, ja sitäkin tapahtuu aika monta kertaa vuodessa.
En välitä. Tämä maapallo on jo tuhottu, enää on kyse vain ajasta kunnes mekin tuhoudutaan. Väistämätöntä ei voi enää perua. Naiivia kuvitellakaan että jollain huulipunahylsyn kierrätyksellä olisi mitään merkitystä luonnonsuojelussa.
Voisi eu-direktiivillä määrätä meikit kiellettäviksi niiden ympäristön saastuttamisen takia.
En. Niin harvinaista kuitenkin. Enemmän tunnen syyllisyyttä ihan jokapäiväisemmistä asioista.
Minä heitän roskiin mitä huvittaa, eikä tunnu missään.
[quote author="Vierailija" time="04.10.2014 klo 18:34"]
Voisi eu-direktiivillä määrätä meikit kiellettäviksi niiden ympäristön saastuttamisen takia.
[/quote]Kyllä miehet yllättyisivät kun kaikki muut paitsi Heidi Klum näyttäis siiriangerkoskelta.
Tuntisin piston, jos heittäisin ruokaa roskikseen. Sen takia en heitäkään. Ajattelen, että niillä kaikilla haaskatuilla ruuilla, mitä ylensyövät heittävät hukkaan, voisi ruokkia kaikki maapallon nälkää näkevät.
Huulipunat ym. make-upit ovat turhamaisuustavaraa. Ruoka nälkiintyneille elintärkeää. Think that !!!
Nöyp. Kulutukseni on niin pieni, että tulee varmaan yksi hylsy huulipunaa ja ripsaria per vuosi ja tokkopa se henna niin kamala asia viemärissä on.