Lapsi etävanhemmalla
Miten teidän lapset majoittuvat etävanhemmalla ollessaan? Oma huone, oma sänky vai pelkkä patja lattialla? Ja kuinka usein ovat etän luona?
Kommentit (16)
Lapsi on n. kerran kuussa yhden yön etällä. Siellä on vieraspatja kyseiseen tarkoitukseen.
Etän luona ollut alusta asti omat huoneet ja omat sängyt, täällä lähin luona ekat 10v meni kyllä omilla sängyillä, mutta huoneita ei ollut kaikille, nykyään täälläkin omat huoneet ja sängyt edelleen.
Käyvät etällä nykyään vaihtelevasti, ennen säännöllisesti perinteisen mallin mukaan, eli jokatoinen vkloppu ja arki-ilta.
Patjalla olin itse, oma lapsi myös nykyään etällä patjalla.
Oma huone ja sänky molempien luona.
Etällä joka toinen viikonloppu. Etän luona lapsilla yhteinen huone, etä nukkuu itse olohuoneessa.
Meillä ei kumpikaan ole varsinaisesti etävanhempi, lapset ovat aika lailla puolet ajasta molemmilla. Heillä omat huoneet ja omat sängyt kummankin vanhemman luona.
Minä etävanhempi ja lapset majoittuvat patjoilla. Kaksi viikonloppua kuukaudessa ovat minulla.
Nukkuvat kaikki samassa huoneessa. Samassa sängyssä. Isä ja kaksi lasta. Vielä mahtuvat hyvin. Miten lie, kun kasvavat isommiksi (sänky 180cm leveä, lapset poika ja tyttö).
Sängyt on etän luona laitettu käytännössä eteisaulaan. Siitä on kulku mm. vessaan ja etän kanssa asuvat toiset lapset käyvät kuuleman mukaan muutamankin kerran yössä vessassa, lisäksi toi "aula" on avoin olohuoneeseen jossa on talon ainoa telkkari. Etä nyxänsä kanssa katsoo leffoja yömyöhään ja aamulla aikaisin taas herää nyxän lapset.
Omat lapset ovatkin rättiväsyneitä yleensä noiden viikonloppujen jälkeen, ja nyt alkavat olla jo niin vanhoja (11 ja 15) etteivät enää haluaisi edes mennä etävanhemman luokse kun siellä ei ole hetken rauhaa eikä etällä aikaa heille.
Oma huone oma sänky joka 3 viikonloppu kouluaikaan ja kesällä kaksi viikkoa aina kummallakin vanhemmalla.
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 22:41"]
Oma huone oma sänky joka 3 viikonloppu kouluaikaan ja kesällä kaksi viikkoa aina kummallakin vanhemmalla.
[/quote]
Missä ne lopun kesää ovat?
Levitettävä sohva olkkarissa.Muuhun ei ole varaa enkä saisi edes isompaa asuntoakaan.
Vuodesohvassa nukkuvat joka toinen viikonloppu isänsä luon
a. Epäilenpä vaan, että Helsingissä 99% etävanhemmista ei pysty tarjoamaan pari kertaa kuussa käyville lapsilleen omaa huonetta. Muualla maassa tilanne voi olla toinen, mutta niin on asuntojen hinnatkin.
Viikko\viikko. Neljävuotiaalla sänky meidän makkarissa. Äidillään on oma huone.
Uppista...
Jos olisi vielä muita kokemuksia...