Onko palkkakuitin saaminen paperiversiona jo ihan historiaa?
Olen kai urvelo, mutta minusta olisi kivaa saada palkkakuitti kotiin postitse 1x/kk juuri ennen palkan tilille ilmestymistä. Mutta ilm niin ei enää missään toimita?!
Vantaa.
Kommentit (3)
Mun mies isossa suomalaisessa firmassa töissä ja sieltä tulee paperi kotiin. Minä taas kuntasektorilla ja palkkakuitti tulee verkkopankkiin, sieltä saa halutessaan tulostaa. Minusta se on hyvä systeemi. Ei tarvitse säilytellä mitään papereita, mutta ovat kuitenkin tallessa jos joskus tarvitsee (niin kuin tänä vuonna tarvitsin KELAa varten toissavuotisia).
Minä inhoan kaikkea turhaa paperipostia, eli on ihanaa saada palkkakuitti sähköisenä. Nyt alkukesällä olin lomittajana paikassa, jossa palkkakuitti tuli paperisena ja sain sen pari viikkoa sen jälkeen kun palkka oli tullut jo tilille. Kysyin omistajalta, miksei voi saada sähköisenä ja hän vastasi, että koska toiminta loppuu lokakuun lopussa ja toiminta on myyty uudelle yrittäjälle, ei enää kannattanut ottaa sähköistä järjestelmää. Ihan järkiselitys, mutta tuntui hölmöltä odotella viikkokaupalla sitä, että pääsi tarkistamaan palkan oikeellisuuden.
Kyllä sen saa paperiversionakin