Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kahdeksalla eurolla kahden viikon ruuat!

Vierailija
16.07.2014 |

Tämmöstä olen kaavaillut. Mitäs luulette, onnistuuko? Olen keski-ikäinen mies ja yhden hengen ruuista kysymys. Nyt ei siis lasketa ravintoarvoja eikä vitamiineja, vaan tolla rahalla aion ostaa sellaiset ruuat kahdeksi viikoksi, että en ole nälässä, vaan syön joka päivä tuhdin aamiaisen, yhden lämpimän ruuan ja iltapalan. Jos välillä tulee nälkä, niin sitten teetä ja leipää välipalaksi.

Kyseessä siis yksi kahden viikon jakso. Ei ole lopun elämää tarkoitus tuolla budjetilla elellä. Nyt vain on rahat vähissä ja kun rupesin miettimään, miten edullisesti tekisin ruokaa, niin rupesinkin loppujen lopuksi viilamaan senttejä, että kuinka halvalla oikeasti voi päästä ja tuollaiseen summaan päädyin. On siis pussinpohjalla hieman enemmän rahulia kuin kahdeksan euroa :)

 

 

Kommentit (142)

Vierailija
121/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluaisin seurata tätä projektia reaaliajassa. Milloin alkaa ja miten menee. Raportoi sitten hetki hetkeltä.

Vierailija
122/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:20"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:09"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:57"]

Paljonko kuluu ruokaan, se on laskettava koko vuoden kulut jaettuna kuukausittain, keskimääräinen summa.

Jokainen pärjää kaksi viikkoa käymättä kaupassa kertaakaan, olettaen on varasto.

Kustannuksia voi pienentää itse kasvattamalla kaikkea, ja yleensä suunnittelulla käyttämällä alkuperäisiä raaka-aineita.

[/quote]

Et siis lukenut ketjusta yhtäkään ap:n kommenttia? Hänhän nimenomaan sanoi, että tämän kahden viikon aikana hän tulee laskemaan kaikkien ruokien hinnat, mitää suuhunsa laittaa. Ei ole mitään väliä, onko ne kaapista vai kaupasta. Eikä ollut kyse siitäkään, kuinka monta kertaa tarvii käydä kaupassa, vaan siitä, mitä maksaa kahden viikon aikana suuhun työnnetty ruoka.

[/quote]

Ei onnistu sitten jos ne kaikki laskee, muutoin kuin jättää jotain pois.  Kahvipkt maksaa jo senverran, vaikka ostaisit halvinta merkkiä.

Hienoa kuitenkin kun pitää kirjaa menoista noin yleensä.

 

[/quote]

Et siis edelleenkään lukenut ainuttakaan ap:n viestiä, etkä näköjään paljon muutakaan. Hänhän kertoi, että ei juo kahvia. Eihän sillä ole mitään väliä ap:n projektissa, mitä tuote kokonaisuudessaan maksaa, vaan se, kuinka paljon tuotteesta kahden viikon aikana käytetään. Ap kertoi juovansa teetä ja mainitsi, että tuo 8 euroa tulee sisältämään jokaisen kahden viikon aikana käytetyn teepussin, ei suinkaan koko laatikollista, ellei hän sitten kahden viikon aikana käytä koko laatikollista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
123/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan mahtava juttu! Me käytetään ihan liikaa rahaa kauppaan ja parhaillani mietin, että kuinkahan saan 50 euroa riittämään perjantaihin.. :D Pitää ostaa pesuaineitakin ja lapsille jättää vähän taskurahaa uinti yms reissuja varten.

Pitkälti teen itse kaiken, leivätkin. Mutta kauppaostoksissa sen suurimman säästön tekee, jos senttiä haluaa venyttää.

Touvottavasti ap on tosissaan ja oikea ihminen. Mielenkiinnolla seuraan edistymistä. Tsemppiä!

Vierailija
124/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan mahtava juttu! Me käytetään ihan liikaa rahaa kauppaan ja parhaillani mietin, että kuinkahan saan 50 euroa riittämään perjantaihin.. :D Pitää ostaa pesuaineitakin ja lapsille jättää vähän taskurahaa uinti yms reissuja varten.

Pitkälti teen itse kaiken, leivätkin. Mutta kauppaostoksissa sen suurimman säästön tekee, jos senttiä haluaa venyttää.

Touvottavasti ap on tosissaan ja oikea ihminen. Mielenkiinnolla seuraan edistymistä. Tsemppiä!

Vierailija
125/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:27"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:20"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:09"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:57"]

Paljonko kuluu ruokaan, se on laskettava koko vuoden kulut jaettuna kuukausittain, keskimääräinen summa.

Jokainen pärjää kaksi viikkoa käymättä kaupassa kertaakaan, olettaen on varasto.

Kustannuksia voi pienentää itse kasvattamalla kaikkea, ja yleensä suunnittelulla käyttämällä alkuperäisiä raaka-aineita.

[/quote]

Et siis lukenut ketjusta yhtäkään ap:n kommenttia? Hänhän nimenomaan sanoi, että tämän kahden viikon aikana hän tulee laskemaan kaikkien ruokien hinnat, mitää suuhunsa laittaa. Ei ole mitään väliä, onko ne kaapista vai kaupasta. Eikä ollut kyse siitäkään, kuinka monta kertaa tarvii käydä kaupassa, vaan siitä, mitä maksaa kahden viikon aikana suuhun työnnetty ruoka.

[/quote]

Ei onnistu sitten jos ne kaikki laskee, muutoin kuin jättää jotain pois.  Kahvipkt maksaa jo senverran, vaikka ostaisit halvinta merkkiä.

Hienoa kuitenkin kun pitää kirjaa menoista noin yleensä.

 

[/quote]

Et siis edelleenkään lukenut ainuttakaan ap:n viestiä, etkä näköjään paljon muutakaan. Hänhän kertoi, että ei juo kahvia. Eihän sillä ole mitään väliä ap:n projektissa, mitä tuote kokonaisuudessaan maksaa, vaan se, kuinka paljon tuotteesta kahden viikon aikana käytetään. Ap kertoi juovansa teetä ja mainitsi, että tuo 8 euroa tulee sisältämään jokaisen kahden viikon aikana käytetyn teepussin, ei suinkaan koko laatikollista, ellei hän sitten kahden viikon aikana käytä koko laatikollista.

[/quote]

Kylläpäs luin.

Parasta kun teippaat jokaiseen ostamaasi juustopakettiin päivämäärän ja hinnan, vain siten pystyt arvioimaan tarkasti kulutuksen.

Sitten joku sanoo kun tekee kaikki samalla tavoin, voi jee kun muuttaisit jotakin.

Anteeksi heko heko.

Tietysti on viksua tarkkailla rahan menoa.

Vierailija
126/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku fiksu täällä listaa mitä saa 15 €. Just joo, jauheliha 1 €, sitä on siinä rasiassa 250 g. Eli ei siitä kolmea ruokaa tehdä!

Muutoinkaan listan ruoat eivät riitä lähellekään kahdeksi viikoksi. Päiväksi pariksi, jotain ehkä viikoksi.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
127/142 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up!

Vierailija
128/142 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 11:31"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 11:27"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 11:18"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 11:10"]

Osta lidilistä kaks tölkkiä maitoa, halvin leipä mitä kaupoista löytyy (n. 1e?) Halpaa makaronia lidlistä pari pakettia yht. 1e?) halvin jauheliha kaupoista, saatat saaha tarjouksesta eurolla. Yhtenä päivänä käyt mäkkärissä tmv otat kulhon mukaan ja se täyteen ketsuppia ilmaiseksi. Sitten ostat alle euron margariinin ja halvan kurkun.

[/quote]

Euron jauheliha on kallista verrattuna soijarouheeseen, joka maksaa noin kaksi ja puoli euroa paketti, josta tekee ainakin kymmenen annoksen proteiinit.

[/quote]

Niin joo, aloittajahan ei välitä terveellisyydestä, voi sitten syödäkin vaikka soijarouhetta.

[/quote]

Soijarouhe on terveellisempää kuin jauheliha. Terveellisintä olisi toki syödä papuja ja linssejä.

[/quote]

 

Soija ei ole terveellistä nähnytkään!

Soija on pahimman luokan hormonihäirikkö, joka pistää koko elimistön hormonitasapainon täysin sekaisin. Lisäksi prosessoitu soija sisältää monia myrkkyjä, kuten heksaania.

Kenenkään ei pitäisi syödä länsimaissa myytävää käsiteltyä soijaa. Se on puhdasta myrkkyä elimistölle!

Tutustupa soijaan vähän tarkemmin:

http://quinoaa.blogspot.fi/2009/05/jalostettu-soija-ja-heksaani.html

http://www.iltalehti.fi/terveys/2013091217480340_tr.shtml

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
129/142 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.07.2014 klo 19:58"]

[quote author="Vierailija" time="19.07.2014 klo 16:55"]

Hei ap, miten projekti sujuu?

[/quote]

Kiitos kysymästä. Sujuu siten, että nyt on sitten laskelmat tehty ja niistä tarkat luvut lyön pöytään kohta. Itse projekti siirtyy kesän loppuun tai syksyn alkuun, koska tähän nyt pukkasi erinäisiä pippaloita, jotka sotkisi projektia. Haluan siis kaksiviikkoisesta sataprosenttisesti autenttisen tapahtuman, eli että silloin ei syödä mitään muuta missään, vaan ainoastaan niitä ruokia, mitä tulen 8 euron tarpeilla valmistamaan.

Eli tässä nyt on sitten ne tivaamanne tarpeet, millä pariviikkoinen vedetään läpi:

Margariini         400g   0,53€

Jauhot            2000g   0,83€

Munat               10kpl  1,09€

Nakit                900g   2,09€

Perunat          2000g   1,10€

Makaroni          400g   0,18€

Kuivaherne       170g   0,20€

Keittojuurekset 400g   0,58€

Kaurahiutaleet  560g   0,46€

Teepussit           30kpl  0,42€

Sipulit                   2kpl  0,20€

Liemikuutiot          2kpl  0,11€

Ketsuppi            100g   0,11€

Kuivat mausteet           0,10€

 

yhteensä                     8,00 €

 

Ja mitä näillä aineilla sitten saadaan: Nakkikeittoa 5-6 lautasellista (3 päivää 2 lautasellista päivässä), 3 nakkimunakasta, 2 satsia nakkikastiketta pernamuusilla, 2 annosta hernekeittoa (puoli litraa per annos), 2 annosta makarooneja ketsupilla ja 2 pyttäriä joista tosin toinen vain makkaraperunat, koska munia oli munakkaiden jälkeen jäljellä vain yksi.  Näiden lisäksi joka aamiaiselle lautasellinen kaurapuuroa, sekä neljä isoa leipää itse paistettuna, joista riitää leipää niin aamiaiselle kuin iltapalaksikin, sekä tietysti ruuan, erityisesti keittojen kanssa syötäväksi. Teetä on varattu kahdelle kupilliselle päivässä, sekä pari lisäkupillista mille päivälle hyvänsä. 

Eli tässä tämä lista nyt on ja kuten jo aiemmin sanoin, mitään ravintoarvoja näistä on turha ruveta laskemaan, tämä kun ei ole mikään terveysprojekti.

Projektin tarkoitus on siis tulla kaksiviikkoa toimeen 8 euron ruokatarpeilla, jotka kaikki on ostettu kaupasta, eivätkä ole tarjoustuotteita, vaan kaikki on normiohjehintaisia ruokatarpeita.

[/quote]

 

Teetkö hiivatonta leipää? Ja muussin veteen?

Vierailija
130/142 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="19.07.2014 klo 16:55"]

Hei ap, miten projekti sujuu?

[/quote]

Kiitos kysymästä. Sujuu siten, että nyt on sitten laskelmat tehty ja niistä tarkat luvut lyön pöytään kohta. Itse projekti siirtyy kesän loppuun tai syksyn alkuun, koska tähän nyt pukkasi erinäisiä pippaloita, jotka sotkisi projektia. Haluan siis kaksiviikkoisesta sataprosenttisesti autenttisen tapahtuman, eli että silloin ei syödä mitään muuta missään, vaan ainoastaan niitä ruokia, mitä tulen 8 euron tarpeilla valmistamaan.

Eli tässä nyt on sitten ne tivaamanne tarpeet, millä pariviikkoinen vedetään läpi:

Margariini         400g   0,53€

Jauhot            2000g   0,83€

Munat               10kpl  1,09€

Nakit                900g   2,09€

Perunat          2000g   1,10€

Makaroni          400g   0,18€

Kuivaherne       170g   0,20€

Keittojuurekset 400g   0,58€

Kaurahiutaleet  560g   0,46€

Teepussit           30kpl  0,42€

Sipulit                   2kpl  0,20€

Liemikuutiot          2kpl  0,11€

Ketsuppi            100g   0,11€

Kuivat mausteet           0,10€

 

yhteensä                     8,00 €

 

Ja mitä näillä aineilla sitten saadaan: Nakkikeittoa 5-6 lautasellista (3 päivää 2 lautasellista päivässä), 3 nakkimunakasta, 2 satsia nakkikastiketta pernamuusilla, 2 annosta hernekeittoa (puoli litraa per annos), 2 annosta makarooneja ketsupilla ja 2 pyttäriä joista tosin toinen vain makkaraperunat, koska munia oli munakkaiden jälkeen jäljellä vain yksi.  Näiden lisäksi joka aamiaiselle lautasellinen kaurapuuroa, sekä neljä isoa leipää itse paistettuna, joista riitää leipää niin aamiaiselle kuin iltapalaksikin, sekä tietysti ruuan, erityisesti keittojen kanssa syötäväksi. Teetä on varattu kahdelle kupilliselle päivässä, sekä pari lisäkupillista mille päivälle hyvänsä. 

Eli tässä tämä lista nyt on ja kuten jo aiemmin sanoin, mitään ravintoarvoja näistä on turha ruveta laskemaan, tämä kun ei ole mikään terveysprojekti.

Projektin tarkoitus on siis tulla kaksiviikkoa toimeen 8 euron ruokatarpeilla, jotka kaikki on ostettu kaupasta, eivätkä ole tarjoustuotteita, vaan kaikki on normiohjehintaisia ruokatarpeita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
131/142 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähtisin myös rotatoimaan ruokalistaa tarjousten perusteella. Tämä siis jos nyt on vähän enemmän fyrkkaa kuin 8 €/2 viikkoa. Itse en koskaan päätä etukäteen mitä syön, vaan katson mitä on tarjouksessa kaupassa, ja ostelen sitä mukaa. Nyt helteillä esim. 1 kg:n makkarapaketti on ollut usein tarjouksessa Lidlissä, kun menekki on muutenkin heikkoa näin ison pakkauksen suhteen. Siitä sitten teen ruokaa lähes koko viikoksi (5 päivää), eli perunoiden, munien tai soppa-ainesten tai nakkipata-ainesten kanssa. Leikkeleitä en koskaan osta (liian kallista), vaan laitan lenkkimakkaran/pihvin/jauhelihapihvit suoraan leivän päälle.

Jauhelihat/porsaan fileet ovat myös usein tarjouksessa, lihapyöryköistä saa 1 kg:n rasian avulla sävellettyä kastikkeen, ja perunamuussin kanssa herkkua. Punajuuriviipaleet tölkissä ovat ainoat halvat juurekset, usein, eli muita rehuja en juuri osta.

Vierailija
132/142 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ookko nää köyhä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
133/142 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoholijuomat ja tupakka eivät tietenkään sovi budjettiin? 

Vierailija
134/142 |
28.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahdeksan euroa ja kaksi viikkoa? Joo onnistuu, jos ollaan vaikka Bangladeshissa. Ei täällä Suomessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
135/142 |
28.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 11:30"][quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 11:25"]

Keski-ikäinen mies vauva.fi -keskustelupalstalla???? xD

[/quote]

 

Miksi ei? Aika monella keski-ikäisellä miehellä on vauva, tai ainakin kiinnostusta vauvoihin.
[/quote]

Lisäksi täällö pyörii paljon teinejö

Vierailija
136/142 |
17.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tule sitten kertomaan ,miten kävi ja mitä söit.

En väitä, että on mahdotonta, mutta varmasti vaikeaa ja jossakin vaiheessa tulee nälkä. Mutta ei se mitään, kunhan vettä riittää. Varaa leipomiseen halpoja jauhoja ja juurta tai hapatetta, jossa on tarpeeksi hiivaa. Muuten jo leipomisessa tarvittavan hiivan tai muun nostatusaineen hankinta haukkaa 10 % budjetistasi.

Todennäköisesti syömisesi koostuvat melko täydellisesti halvimmista viljatuotteista, valkuiaista tulee todella vähän ja rasvaa vain välttämättömiin paistamisiin.

Vierailija
137/142 |
17.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 13:56"]

Tule sitten kertomaan ,miten kävi ja mitä söit.

En väitä, että on mahdotonta, mutta varmasti vaikeaa ja jossakin vaiheessa tulee nälkä. Mutta ei se mitään, kunhan vettä riittää. Varaa leipomiseen halpoja jauhoja ja juurta tai hapatetta, jossa on tarpeeksi hiivaa. Muuten jo leipomisessa tarvittavan hiivan tai muun nostatusaineen hankinta haukkaa 10 % budjetistasi.

Todennäköisesti syömisesi koostuvat melko täydellisesti halvimmista viljatuotteista, valkuiaista tulee todella vähän ja rasvaa vain välttämättömiin paistamisiin.

[/quote].  

Nälkä ei tule ainakaan sen puolesta, että ruoka loppuis, se kyllä tulee riittämään. Se on sitten toinen juttu, rupeaako tekemään mieli jotain vähän herkumpaa, mutta eiköhän sitä kaksi viikkoa jaksa ilman herkkujakin. 

Et ole tainnut sinäkään ihan kaikkia kirjoituksiani lukea tästä ketjusta. Olen siis jo kertonut tarkasti, mitä leipää tulen leipomaan ja siihen ei käytetä juurta eikä hapatetta, vaikka ison peukun hapanleivälle annankin. Pataleivästä on tässä projektissa kyse. Aika lähelle sä arvioit tuon hiivan osuuden budjetistani, ei ollut kuin yksi numero liikaa, nimittäin nolla ykkösen perässä ;)  Eli hiiva tulee haukkaamaan noin prosentin koko budjetista, eli siis noin 8 senttiä. Tai no jos alkuperäisen ohjeen mukaan mennään, niin se on tuostakin vielä puolet eli noin 0,5 prosenttia :) Tuolla hiivamäärällä teen siis 4-5 isoa leipää :) 

Vierailija
138/142 |
17.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva seurata tätä, tsemppiä ap. Vihreät/ruskeat linssit ovat myös edullisia, terveellisiä ja täyttäviä. Kuitua, proteiinia ja maistuvat hyvältä. Kuullota sipuli öljyssä kattilassa, lisää huuhdellut linssit, suola, pippuri, juustokumina tai curry, valkosipulia ja vettä. Keitä kunnes linssit pehmenneet.

Vierailija
139/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieläkö se ap on kauppareissulla?

Vierailija
140/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meni grillille syömään...