Sain lapsettomuustuomion v. 2010
Mitään syytä ei löytynyt, hoitoihin ei lähdetty. Päätettiin elää ilman lapsia, matkustella ja nauttia elämästä. Olen nyt 32v, ja sain tänään tietää olevani kolmannella kuulla raskaana.
En voi vieläkään uskoa tätä!!!!!! :)
Kommentit (14)
Onnea teille! Toivottavasti kaikki menee hyvin :)
Noin kävi meilläkin. Ensin surin ja sitten unohdin koko jutun, kunnes alkoi pahoinvointi... :)
Voi ihanaa:) paljon onnea teille!!
Onnea! :) Ihanaa. Paljonko sinulla on raskausviikkoja, ja mistä selvisi että odotat? Itsekin epäilen odottavani :)
Minäkin sain tuomion v. 2005 ja ollaan saatu 3 lasta sen jälkeen :) ihan spontaanisti ilman mitään hoitoja.
Kiitos kaikille onnitteluista!! Olen rv 13+3. Minulla on ollut aina todella epäsäännölliset kuukautiset, ja minulla on saattanut hurahtaa vuosikin ilman kuukautisia. Raskauden huomasin mahani paisumisesta. Siis aloin ihmetellä että miten voin olla NÄIN turpea, mieskin sanoi että mites toi sun mahas meinaa pömpöttää. Mies alkoi pohdiskella että ollaanko muka syöty niin epäterveellisesti, tosin mullahan oli se joku outo tauti kun en voinut syödä oikein mitään jne. Sitten hällä välähti päässä ja hän juoksi apteekkiin joskus iltayhdeksältä :D juuri ennen sulkemista. Minä itkin jo ihan husteerisenä ja voi sitä onnenhetkeä kun testi näytti plussaa.
Seuraavana iski paniikki kun muistin että olen juonut pari kertaa kuussa 1-3 lasia viiniä, mutta ei kuulemma tarvitse olla huolissaan. Tuleehan tää shokkina hyvällä tavalla!! Anoppi itki onnesta kun kerrottiin. Tiedän kuuluvani harvojen onnekkaiden joukkoon, eihän näin tapahdu! Mies kertoo asiasta suurin piirtein jokaiselle vastaantulijalle. Jo raskautumiseni on ihme, jos lapsi saadaan onnellisesti maailmaan olen maailman onnekkain nainen! Anteeksi että hehkutan näin, olen vain niin onnellinen!!!
Ap
Herättiin miehen kanssa aamulla viideltä tekemään testiä :D Mies oli mennyt töihin ja ilmoittanut heti ensimmäisenä että nyt on kuulkaas sellainen juttu että minun vaimoni on raskaana! Sai vapaata neuvolakäynnillekkin, en tiedä onko tavallista mutta minut ainakin yllätti.
Ap
Meillä kävi vähän samalla tavalla. Yritettiin lasta pitkään ja saatiin tuomio ettei ikinä tule onnistumaan. 11 vuotta myöhemmin sain tietää olevani raskaana viidennellä kuulla, kun menin lääkäriin peläten kasvainta tai muuta vakavaa. Raskaus ei tullut edes mieleen vaikka kaikki merkit oli, sen mahdollisuuden oli unohtanut jo niin monta vuotta aiemmin.
Terve poika syntyi, ja raskaus ilmeisesti venytti jotenkin mun tukkeutuneita paikkoja, kun parin vuoden päästä tuli vielä tyttökin.
Paljon onnea teille. Muistan tuon epäuskoisen ja yltiöonnellisen fiiliksen lopun elämääni
Minunkaan mieheni vanhempien ei pitänyt koskaan lasta saada, mutta 17 vuoden yrittämisen jälkeen tärppäsi, 40-vuotiaana. :)
Onnea paljon!!!!! <3 Toivottavasti synnytät ihanan ja terveen lapsen, kaikkea hyvää teille <3
Onnea teille ♡ ja kaikkea hyvää ♥ ihana kuulla tämmösiäkin asioita :)
[quote author="Vierailija" time="02.07.2014 klo 02:41"]Kiitos kaikille onnitteluista!! Olen rv 13+3. Minulla on ollut aina todella epäsäännölliset kuukautiset, ja minulla on saattanut hurahtaa vuosikin ilman kuukautisia. Raskauden huomasin mahani paisumisesta. Siis aloin ihmetellä että miten voin olla NÄIN turpea, mieskin sanoi että mites toi sun mahas meinaa pömpöttää. Mies alkoi pohdiskella että ollaanko muka syöty niin epäterveellisesti, tosin mullahan oli se joku outo tauti kun en voinut syödä oikein mitään jne. Sitten hällä välähti päässä ja hän juoksi apteekkiin joskus iltayhdeksältä :D juuri ennen sulkemista. Minä itkin jo ihan husteerisenä ja voi sitä onnenhetkeä kun testi näytti plussaa.
Seuraavana iski paniikki kun muistin että olen juonut pari kertaa kuussa 1-3 lasia viiniä, mutta ei kuulemma tarvitse olla huolissaan. Tuleehan tää shokkina hyvällä tavalla!! Anoppi itki onnesta kun kerrottiin. Tiedän kuuluvani harvojen onnekkaiden joukkoon, eihän näin tapahdu! Mies kertoo asiasta suurin piirtein jokaiselle vastaantulijalle. Jo raskautumiseni on ihme, jos lapsi saadaan onnellisesti maailmaan olen maailman onnekkain nainen! Anteeksi että hehkutan näin, olen vain niin onnellinen!!!
Ap
[/quote]
noniin.. nyt itkeä tihrustan minäkin täällä :D vaikka en tunne teitä, olen onnellinen teidän puolesta!