Ehdota meille puu-paria!
Talo rakennettu, piha vielä melko tyhjillään ja yritetään pikkuhiljaa saada kasvillisuutta paikoilleen. Pulmana on kuitenkin sisäänajoon, siis portin molemmille puolille valittavat puut. En osaa millään päättää, mutta haluaisin samanlaiset molemmin puolin. Ei ihan hirveän isoksi kasvavia (?), haluaisin että olisi kaunis keväällä/kesällä mutta myös syksyllä, eli ruskan värejä toivoisin tulevan syksyllä, mikään havupuu ei siis tule kyseeseen. Ideoita? :)
Kommentit (21)
Terijoensalava on niin yliarvostettu kasvi. Kasvaa ihan hirveen kokoiseksi ja kamalasti lehtiä syksylle haravoitavaksi. Ja kun lehdet on kapeita niin niiden haravointi on ihan saatanasta
Ap taas täällä... uudellamaalla asutaan. Ihan tyhmänä jäinkin ihmettelemään, että miten koristeomenapuu olisi liian iso jos terijoen salava ei olisi? itse olen nähnyt vain halkaisiljaltaan noin 10 metrisiä versioita, joskin ne toki ovat kasvaneet sen satakunta vuotta. Mutta näiden kommenttien perusteella(kin) jätetään se pois laskuista :)
Jaksatko haravoida? Joku pensas joka kasvaa suht isoksi? Pylväshaapa? Tammi? Kasvaa kyllä isoksi ja roskaa syksyllä. Syreeni?
[quote author="Vierailija" time="27.06.2014 klo 14:34"]Syreeni nyt ei ainakaan ole ruskalla minkään näköinen?
[/quote]
Ei olekaan mut keväällä on ihana. Syksy on p...aa puiden lehtien väristä huolimatta...
[quote author="Vierailija" time="27.06.2014 klo 14:34"]Syreeni nyt ei ainakaan ole ruskalla minkään näköinen?
[/quote]
Ei olekaan mut keväällä on ihana. Syksy on p...aa puiden lehtien väristä huolimatta...
Riippapihlaja. Naapureilla on ja näyttävät tosi kauniille ympäri vuoden. Lumikin kinostuu kauniisti niihin.
Ap tässä, meille tulee takapihalle syreeniaita joten etupihaan haluaisin jotain muuta. Tuota pilvikirsikkaa olen ilmeisesti katsellut joskus puistossa syksyaikaan, se vois olla ainakin kiva! ehdotuksia otetaan edelleen vastaan.
Nimim. Viherpeukalo keskellä kämmentä :)
[quote author="Vierailija" time="27.06.2014 klo 14:38"]Tuomipihlaja on kaunis. Ja kasvaa hyvin.
[/quote]
Ja paljon. Leviää juurivesoilla.
[quote author="Vierailija" time="27.06.2014 klo 14:37"]Riippapihlaja. Naapureilla on ja näyttävät tosi kauniille ympäri vuoden. Lumikin kinostuu kauniisti niihin.
[/quote]
Kaunis yksittäisenä mutta arvokkaana puuna turha hassata kahta portinpieleen.
[quote author="Vierailija" time="27.06.2014 klo 14:42"]Koristekirsikka Kevätsuudelma. Tai koristeomenapuu.
[/quote]
Liian leveitä portin pieliin käytettäväksi.
[quote author="Vierailija" time="27.06.2014 klo 14:46"]entä luumupuu? saisi hedelmät samasta :)
[/quote]
Hedelmäpuu ajoväylän viereen.. ehkä ei kuitenkaan.
Terijoensalava on hirveä paju