Eipä kutsuttu perhettämme kenenkään mökille vaikka tein selväksi, että haluttaisiin viettää juhannus järvimökin rannalla
Kyllä niin hävettää kaikkien noiden tuttujen, kollegoiden ja "ystävien" puolesta. Eivät meille mökkijuhannusta sitten suoneet. Lapset sitä odottivat jo kauan aikaa, sanoin, että äiti hoitaa. Mitä sitten kävikään? Vaikka sanon selvästi, että perheemme haluaa kokea juhannuksen järvenrantamökillä, niin kukaan ei vastaa meileihin. Alan soitella perään, kierrellään ja kaarrellaan, röyhkeimmät vetoavat jopa koronariskiin!
Niin vaan jäi perheemme ilman rantamökkiä juhannuksena vaikka monella olisi sellainen ollut. Arvaa vaan, miten lapset reagoivat? Itkua vääntävät nytkin huoneissaan. Häpeän tätä itsekästä kansaa. Minä, minä, minä. Ei solidaarisuudesta tietoakaan. Toivon, että joku päivä mökit sosialisoidaan!
Kaltoin kohdeltu perhe
Kommentit (29)
Vierailija kirjoitti:
Nyt on pandemia.
Ollaan Lidlistä ostettu testikitti. Kaikki negatiivisia. Keksi parempi!
AP
Miksette vuokraa mökkiä juhannukseksi? Tuhlaatte kaikki rahat mahanne kasvattamiseen?
Älkää nyt kuitenkaan lähtekö yllätysvierailulle niille mökeille jonne teitä EI HALUTA.
Onko kyseessä perhe, jolla ei ole varaa ostaa lapsille lohta?
Nyt vaan pakkaatte lapset autoon ja lähdette juhannukden viettoon jonkun ystäväsi mökille! Ei noin voi tehdä, että ei kutsu toisia kylään vaikka selvästi olet asian ilmaissut.
Mielestäni teidän ei tarvitse viedä tuliaisia tai grillattavaa, kun teitä on noin kaltoin kohdeltu! Oppivatpa isäntäperhe sitten olemaan ja on heidän pakko tarjota teille ruoat sekä juomat ja ennen kaikkea yösija ja sauna lämmittää että lapsenne pääsevät edes uimaan!!!!!!
Ne ei oo omilla mökeillään, vaan kylässä.
Heti meet tekeen varauksen ens vuodelle, niin sillon pääsette viettämään mökkijuhannusta.
Hahaa näin kyllä että sinulta oli tullut meilejä ja viestejä. En edes lukenut niitä, poistin ne heti. Näin kun soitit monta kertaa. Osaan arvata mikä rasite sinä ja perheesi olette. Kyllähän olen jo töissä huomannut mikä olet. Siksi en halua puhua kanssasi kuin vain välttämättömimmän töiden takia. Olet Pummi.
Meillä on täällä mökillä ihanaa vain oman perheen kesken. Grillaillaan, sanotaan ja uidaan. Järvivesi on lämmintä. Nautimme.
Olisitte vuokranneet mökin, kellään ei ole velvollisuutta tarjota teille elämyksiä 🤷♀️ btw 0/5
Eikös teillä ollut ihan sama juttu viime juhannuksena ja sitä edellisenäkin? Joka vuosi mieluummin itketätte lapsianne kuin vuokraisitte mökin perheellenne juhannukseksi...
No katsopa kun nuo sinun vaatimukset olivat sellaiset, että meidän mökki ei olisi kuitenkaan kelvannut. Se ei nimittäin ole järven, vaan joen rannalla. Jos olisit kinunnut päästä joenrantamökille, niin totta kai olisin kutsunut. Mutta en tietenkään voinut kutsua sinua pettymään, kun järveä ei ole monen kilometrin säteellä.
miten te meette näin huonoon trolliin :D
Vaikka tämä on ilmiselvä provo niin vastaan kuitenkin. Asun järvenrannalla suuressa talossa kaikkine herkkuineen ja on pihapiirissä pieni mökkikin. Päivällä asuntoauto lähestyi hitaasti ja mietin jo kauhuissani ,kuka tulee...Vanhempi pojista päivystää, nuorempi lähti eilen lomalle ja tyttärellä lapset ovat isällään ja aikoi heittää juhannuksen keikkaa -ei perhepiiristä ainakaan eli en ole kotona. Miksi niin? Tämä on ensimmäinen pidempi vapaa puoleentoista vuoteen ja aion nauttia sen rauhassa. Miksi ihmeessä kukaan olisi velvollinen tarjoamaan teille tai kenellekään muullekaan juhannuksena mökkiään käyttöön?
:D:D:D Sinä sinä sinä, kyllä nyt äiti huonosti hoiti. Jos vaikka ens juhannukseksi ihan vuokraisit sen oman mökin niin ei lasten tarvi äitiin pettyä. Vinkki varaa jo ihan helmikuussa niin saatat sen mökin saada. Vitsihän tämän on pakko olla :D
Vierailija kirjoitti:
Nyt vaan pakkaatte lapset autoon ja lähdette juhannukden viettoon jonkun ystäväsi mökille! Ei noin voi tehdä, että ei kutsu toisia kylään vaikka selvästi olet asian ilmaissut.
Mielestäni teidän ei tarvitse viedä tuliaisia tai grillattavaa, kun teitä on noin kaltoin kohdeltu! Oppivatpa isäntäperhe sitten olemaan ja on heidän pakko tarjota teille ruoat sekä juomat ja ennen kaikkea yösija ja sauna lämmittää että lapsenne pääsevät edes uimaan!!!!!!
Juu, änkeytykää väkisin ja ei-toivottuina ystävän mökille. Hyvää juhannusta!
Mä kans tein selväksi, että haluan kutsun meren rannalle, tuli vaan järven. Ei menty. Ollaan niin kaltoinkohdeltuja
HÄPEÄLLISTÄ OLLA KUTSUMATTA KÖYHÄÄ PETHETTÄ MÖKILLE, JOS SELLAINEN ON!
Ompas lapsilla kurja juhannus vanhempi on katkera eikä pääse mihinkään.