Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Paljonko teillä meni juhannuksen juomiin ja ruokiin rahaa?

18.06.2014 |

Meillä meni 128 e ja siinä ruuat ja juomat noin viidelle päivälle kolmelle.

Kommentit (56)

Vierailija
41/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

145€ meni yhteensä kauppaan, mutta ei meillä ostata juhannusta varten mitään erillisiä ostoksia vaan tuossa oli tämän viikon ruokakauppalasku. Siihen vielä lisää pari maitopurkkia lähikaupasta ja 2 aikuista + 1 lapsi pärjää tuolla viikon ja osa tuotteista kestää pidempäänkin.

Vierailija
42/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan mökillä ja tulee pari kaveripariskuntaa jussiksi tänne, toiset jo torstaina ja toiset perjantaina.

Eli 6 aikuista ja ruokiin on mennyt joku parisataa ( ? ) meiltä ja toiset tuovat kanssa vaikka mitä herkkuja. Meillä juhannuksena todellakin syödän kaikkea ihanaa ja paljon juuri lihaa, salaatteja ja juustoja, jotka on kalliita. Osa rahasta meni toki tyttären ruokiin, hän menee kotiimme viettämään juhannusta.

Viinoihin meni varmaan 150,- kun on haettu kesän lasti virosta jo, mutta noin arvioisin. Alkon hinnoilla menisi noin 400,-.

Ja kaverit tuo toki omat viinat. Näitä juodaan ja syödään porukalla, ei mitenkään lasketa kuka mitäkin toi jne. Kolmen päivän huppelit ja ihanaa seuraa ja hyvää ruokaa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

23 euroa. Uudet perunat, sipulit, tomaatit, makkara, lettuaineet, ne nyt ei paljon maksa. Kuten jo jossain aikaisemmin kirjoitinkin, ei jaksa brassailla nyt.

Vierailija
44/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole vielä ostanut, mutta arvelisin rahaa palavan n. 35-50e. Yksi aikuinen, yksi suurikokoisen koirarodun pentu, jonka ruokiin menee ihan kiva summa rahaa. Sunnuntaina pitää varmaan mennä kauppaan joka tapauksessa.

Vierailija
45/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni 130e. Ihan pelkkää ruokaa. 8 muovipussillista ruokaa =) 2 aikuista ja 2 pientä lasta. Olin tosi tyytyväinen, minusta todella halpa kierros. 

Vierailija
46/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei itse asiassa vietetä juhannusta ikinä joten ruokiin ja juomiin meni 0 € :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

N. 100e (2 aikuista, 2 pientä lasta). Melko normiviikonloppuruoat ostettiin, kalaa ja grillattavaa. Lisäksi herkkuja, sipsejä, karkkeja, limsaa. Kotona ollaan, joten kaikkea ei tarvinnut ostaa kun toki kaapeissa jotain olikin valmiina.

Vierailija
48/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

40 euroa, 2 raitista aikuista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

150€, 2aikuista, 2 alakoululaista ja vauva. Alkuviikolle toivottavasti jää vielä tähteitä.

Vierailija
50/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruuat 350, Alkoon 120, porukassa 4aikuista ja 3  kouluikäistä lasta. Herkkua on siinä monenmoista. Viron reissu vasta ensi viikolla, sitten ei hetkeen tarvitse Alkossa asioida!

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

120€, tässä ruuat viikoksi. 2 aikuista ja 1 vee lapsi.

Vierailija
52/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

~15e, siideriä pitää ostaa vielä.

Perheemme on osa isompaa porukkaa ja ruuat on yhdelle päivälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Akoon meni 170e tänään. Ruoat vielä hankkimatta. 2 aikuista.

Vierailija
54/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin kaupassa ja meni 18€. Lisäksi Alkoon ja alkoholiin yleensäkin menee 20€. Juhannuksen suunnitelma mökkiviikonloppu kavereiden kanssa :) 

 

t. 17-v

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 1000 euroa, valtaosa Virosta ostettuun kaljaan ja viinaan. Pitää ostaa itselle jotain makkaraa, lapsille valmishamppareita, limua ja energiajuomaa

Vierailija
56/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään hoidettiin ruokaostokset, rahaa meni aika tasan 200e (2 aik + 2 lasta). Tuossa on kolmen päivän ruoat ja herkkuja aika paljon. Päätettiin huonon kelin vuoksi jäädä poikkeuksellisesti kaupunkiin mökin sijasta, joten panostamme ruokiin vielä tavallista enemmän. Ostettiin mm. siikaa, entrecoteta, sisäfilettä, erikoismakkaroita, katkarapuja, sillejä, hyviä salaattiaineksia, jälkiruoka-aineksia yms sekä limua, sipsejä ym lapsille. Eli tavanomaista viikonloppua selkeästi kalliimpia raaka-aineita ja enemmän herkkuja. Juomiin ei mennyt paljon, yksi valkkaripullo ja muutama saunaolut. Mansikoita pitää vielä hakea huomenna mansikkakakkua varten.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän yhdeksän