Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Paljonko teillä meni juhannuksen juomiin ja ruokiin rahaa?

18.06.2014 |

Meillä meni 128 e ja siinä ruuat ja juomat noin viidelle päivälle kolmelle.

Kommentit (56)

Vierailija
21/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:22"]

n.15e.

 

t. teini

[/quote]

Ihana :)

 

Vierailija
22/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoon meni tänään vajaat 20 egee, ruokakauppaan meni 45 egee, ja huomenna vielä joutuu käymään kaupassa, menee varmaan vajaa satanen, mutta näillä herkutellaan ja pärjätään maanantaille asti.

 

t. yksi aikuinen, jonka perheessä teini ja esiteini

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:48"]

Ei meillä osteta tuoretta ruokaa montaa päivää etukäteen kaappeihin lojumaan. Samana päivänä käydään lihat ja kalat ja tuoreet vihannekset. 

[/quote] No ellet ole ulkomailla, niin kerropa mistä kaupasta(?) ajattelit saada juhannuksen aikana samana päivänä tuoreet ainekset? Kun huomenna kaupat saa vielä täydennyksiä, sitten ei ennen maanantaita mitään, niin ei ne sun ruokas ole sen tuoreempia kuin tänään ostetut.. (Noh ok, yhden päivän)

Vierailija
24/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:34"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:23"]

Juhannuspäivän ruokiin/juomiin meni noin 15 euroa (2 henkilöä) ja yhteensä kauppaan 53 euroa ja ruoat+muut ostettu ensi viikon torstaihin asti.

[/quote] No ei sitten kovin häävit tarjottavat teidän juhannuksena..?

[/quote]

No minä ja 18v. ollaan kahdestaan ja kyllä on hyvät ruoat. Me ei tarvita sisäfilettä ja kauheasti muuta ruokaa, kun ei mässäillä.  Ja peräti 2 siideriä itselleni ostin ja 18 v. ostaa omansa, jos haluaa. Mikäs sinä olet arvostelemaan mikä on hääviä ja mikä ei? Ja tuo 18 v. kuitenkin lähtee kavereiden kanssa jonnekkin, joten turha sitä on suuria määriä tehdä. 

 

[/quote] No 15€, siitä pois 2 siideriä eli 4-7€ riippuen mitä siideriä, niin mitä ruokaa teet 2hlölle jos käytettävissä on 8-11€? Linssimuhennosta?

Vierailija
25/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tule koskaan laskettua, se menee mikä menee ja aina on rahat riittäneet.

Vierailija
26/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahden päivän ruuat ja herkut 2 aikuiselle ja 2 lapselle 55 e. Yhtenä päivänä sukulaisille syömään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:02"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:34"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:23"]

Juhannuspäivän ruokiin/juomiin meni noin 15 euroa (2 henkilöä) ja yhteensä kauppaan 53 euroa ja ruoat+muut ostettu ensi viikon torstaihin asti.

[/quote] No ei sitten kovin häävit tarjottavat teidän juhannuksena..?

[/quote]

No minä ja 18v. ollaan kahdestaan ja kyllä on hyvät ruoat. Me ei tarvita sisäfilettä ja kauheasti muuta ruokaa, kun ei mässäillä.  Ja peräti 2 siideriä itselleni ostin ja 18 v. ostaa omansa, jos haluaa. Mikäs sinä olet arvostelemaan mikä on hääviä ja mikä ei? Ja tuo 18 v. kuitenkin lähtee kavereiden kanssa jonnekkin, joten turha sitä on suuria määriä tehdä. 

 

[/quote] No 15€, siitä pois 2 siideriä eli 4-7€ riippuen mitä siideriä, niin mitä ruokaa teet 2hlölle jos käytettävissä on 8-11€? Linssimuhennosta?

[/quote]

Eihän tämä nyt kenellekkään kuuluisi, mutta valaisen... Siidereihin meni 4 euroa ja lopuilla ostin tarvikkeet hampurilaisiin (ja sipsejä ja jäätelöä), joita siis syödään Juhannuspäivänä (lauantaina), meillä siis "juhlitaan" silloin, vaikka noin muuten en nyt Juhannuksesta piittaa, samanlainen viikonloppu kuin muulloinkin. Joten mitä ruokaa olisi pitänyt ostaa, että se olisi kelvannut sulle? Kun meille kelpaa itsetehdyt hampurilaiset. 

 

Vierailija
28/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkkaan on budjetoitu 35e tulee menemään. 1aikuinen+ 17v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoon 150€ ja ruokaan 200€. 2 aikuista taloudessa.

Vierailija
30/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:32"]

Alkoon 150€ ja ruokaan 200€. 2 aikuista taloudessa.

[/quote]

Ohoh, mitä kaikkea ostitte Alkosta tuohon hintaan?

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi Melba aina kyselee rahasta?

Vierailija
32/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua sattuu kiinnostamaan raha-asiat ja "salainen" tavoitteeni on yrittää saada raha-asiat sieltä tabu-osastolta pois. Jotenkin tuntuu, että aika moni on talousasioissaan liemessä, kun ei ole niitä oppeja kotoaan saanut. En valitettavasti saanut minäkään mitään oppia kotoa talousasioihin, koska vanhempien palkat ja velat olivat suuria salaisuuksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:13"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:02"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:34"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:23"]

Juhannuspäivän ruokiin/juomiin meni noin 15 euroa (2 henkilöä) ja yhteensä kauppaan 53 euroa ja ruoat+muut ostettu ensi viikon torstaihin asti.

[/quote] No ei sitten kovin häävit tarjottavat teidän juhannuksena..?

[/quote]

No minä ja 18v. ollaan kahdestaan ja kyllä on hyvät ruoat. Me ei tarvita sisäfilettä ja kauheasti muuta ruokaa, kun ei mässäillä.  Ja peräti 2 siideriä itselleni ostin ja 18 v. ostaa omansa, jos haluaa. Mikäs sinä olet arvostelemaan mikä on hääviä ja mikä ei? Ja tuo 18 v. kuitenkin lähtee kavereiden kanssa jonnekkin, joten turha sitä on suuria määriä tehdä. 

 

[/quote] No 15€, siitä pois 2 siideriä eli 4-7€ riippuen mitä siideriä, niin mitä ruokaa teet 2hlölle jos käytettävissä on 8-11€? Linssimuhennosta?

[/quote]

Eihän tämä nyt kenellekkään kuuluisi, mutta valaisen... Siidereihin meni 4 euroa ja lopuilla ostin tarvikkeet hampurilaisiin (ja sipsejä ja jäätelöä), joita siis syödään Juhannuspäivänä (lauantaina), meillä siis "juhlitaan" silloin, vaikka noin muuten en nyt Juhannuksesta piittaa, samanlainen viikonloppu kuin muulloinkin. Joten mitä ruokaa olisi pitänyt ostaa, että se olisi kelvannut sulle? Kun meille kelpaa itsetehdyt hampurilaiset. 

 

[/quote] Hyvin kelpaa itsetehdyt hampurilaiset, ei mitään vikaa. Ihmettelin vaan että miten tuolla rahalla ne sai. Itse ostin juuri sunnuntaina ainekset hampurilaisiin, vielä lidlistä eikä kyllä riittänyt 11€. Ei ollut tarkoitus haastaa riitaa. Hyvää juhannusta sinulle ja teinillesi. :)

Vierailija
34/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makkaroihin on mennyt 3.5e. Pidetään alkoholittomat nyyttärit köyhällä pikku porukalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:35"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:32"]

Alkoon 150€ ja ruokaan 200€. 2 aikuista taloudessa.

[/quote]

Ohoh, mitä kaikkea ostitte Alkosta tuohon hintaan?

 

[/quote]

Kaikenlaisia juomia, kun piti täyttää baarikaappia jonku verran kun joskus sellanenki tullu hankittua.

Vierailija
36/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:48"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:13"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:02"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:34"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:23"]

Juhannuspäivän ruokiin/juomiin meni noin 15 euroa (2 henkilöä) ja yhteensä kauppaan 53 euroa ja ruoat+muut ostettu ensi viikon torstaihin asti.

[/quote] No ei sitten kovin häävit tarjottavat teidän juhannuksena..?

[/quote]

No minä ja 18v. ollaan kahdestaan ja kyllä on hyvät ruoat. Me ei tarvita sisäfilettä ja kauheasti muuta ruokaa, kun ei mässäillä.  Ja peräti 2 siideriä itselleni ostin ja 18 v. ostaa omansa, jos haluaa. Mikäs sinä olet arvostelemaan mikä on hääviä ja mikä ei? Ja tuo 18 v. kuitenkin lähtee kavereiden kanssa jonnekkin, joten turha sitä on suuria määriä tehdä. 

 

[/quote] No 15€, siitä pois 2 siideriä eli 4-7€ riippuen mitä siideriä, niin mitä ruokaa teet 2hlölle jos käytettävissä on 8-11€? Linssimuhennosta?

[/quote]

Eihän tämä nyt kenellekkään kuuluisi, mutta valaisen... Siidereihin meni 4 euroa ja lopuilla ostin tarvikkeet hampurilaisiin (ja sipsejä ja jäätelöä), joita siis syödään Juhannuspäivänä (lauantaina), meillä siis "juhlitaan" silloin, vaikka noin muuten en nyt Juhannuksesta piittaa, samanlainen viikonloppu kuin muulloinkin. Joten mitä ruokaa olisi pitänyt ostaa, että se olisi kelvannut sulle? Kun meille kelpaa itsetehdyt hampurilaiset. 

 

[/quote] Hyvin kelpaa itsetehdyt hampurilaiset, ei mitään vikaa. Ihmettelin vaan että miten tuolla rahalla ne sai. Itse ostin juuri sunnuntaina ainekset hampurilaisiin, vielä lidlistä eikä kyllä riittänyt 11€. Ei ollut tarkoitus haastaa riitaa. Hyvää juhannusta sinulle ja teinillesi. :)

[/quote]

No osa tarvikkeista oli valmiina kotona ja äiti toi palstaltaan salaattia. Ehkä tämän vuoksi ja Lidlissä kävin myös. Hyvää Juhannusta sinne myös ja toivottavasti sää paranee :)

 

Vierailija
37/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Köyhien kysymyksiä

Vierailija
38/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:50"][quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:22"]

n.15e.

 

t. teini

[/quote]

Ihana :)

 

[/quote]

Tuohon ei edes kuulunut muut juotavat kuin pepsi ja yksi pommac pullo :) Alkoholia en käytä.

t. teini

Vierailija
39/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruokiin ja juomiin meni noin 150€. Onneksi mies hoitaa lihapuolen ja huomenna on palkkapäivä.

Vierailija
40/56 |
18.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään Lidliin meni 167€ ja siinä varmaan suurin osa jussin ruuista.alkoon meni 39€ valkkaria ja skumppaa. Sisko tulee perheineen aattona kylään, muuten oman perheen kesken. 6henkilöä +aattona 5. Toki helin tuovat varmasti ruokaa ja juomaa tullessaan :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kuusi