Ne jotka paheksuvat Tyttiä, ovat vain kateellisia tätä kosmopoliittia kohtaan ja epäluuloisia kansainvälisyyttä kohtaan.
Niih.
"Yli-Viikarin viiden vuoden aikana tekemät virkamatkat ovat maksaneet reilut 187 000 euroa."
"etenkin kansan tuomiossa on myös ripaus kateutta kosmopoliittia ja roima annos epäluuloisuutta kansainvälisyyttä kohtaan. Suomalaiset voivat kyllä myydä hissejä ja peruskoulua ulkomaalaisille, mutta kaikenlainen muu veljeily ja verkostoituminen on kyseenalaista."
Kommentit (7)
Miksiköhän YLE yrittää puolustella tuota konnaa? Onko hänelle luvassa jokin suojatyöpaikka YLE:ltä?
Olkaa keskenänne i*iootteja. Mutta älkää ihmetelkö ettei koko ajan raskautuvalla verotaakalla saada mitään parannuksia yhteiskunnan toimesta.
Kysymys onkin, miten paljon pääjohtajan henkilökohtaista verkostumista VTV tarvitsee.
Perustehtävänä on kuitenkin tarkastustoiminta kuten laki sen määrittelee. Ja mielenkiintoista etteivät muut viranhaltijat saa vastaavalla tavalla käyttää veronmaksajien rahoja suhteiden ylläpitoon, pääjohtajan tulisi nostaa alaisiaan eikä tehdä omaa uraa.
Mikä tekee tuosta tyypistä "kosmopoliitin"? Ei ole ollenkaan se mielikuva, joka tulee mieleen. Esim. Helena Petäistö voisi olla kosmopoliitti.
Noita voi harrastaa mielin määrin omilla tahoillaan, ketään ei silloin haittaa.
Mutta kun tämä pullasorsa ajaa alas VTV:n tarkastustoiminnan ja sen sijaan harrastaa verorahoilla suorastaan vahingollista toimintaa pitkin maailmaa, niin kyllä se ottaa päähän.
Eikä kateudesta, itsellänikin on kyllä varaa laittaa leivän päälle muutakin kuin ylähuuli.