Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

En ehdi tekemään kaikkea. Ikäkriisi

Vierailija
10.06.2014 |

Olen 23v opiskelija, 3 vuotta vielä jäljellä. Haaveena on lähteä vaihtoon, mutta ensi vuonna en vielä voi koska opiskelut silloin kriittisessä vaiheessa. Eli sitä seuraavana vuonna (tai pelkästään keväällä) haluan lähteä. Haluan myös muuttaa Helsinkiin, en tiedä miksi. Parempi työllisyys ainakin valmistuttua ja jotenki vaan se kaupunki <3 haluan matkustella mahdollisimman paljon pidempiä, noin 1-3kk, reissuja, jotta näkisin maailmaa. Ja tämän kaiken lisäksi haluaisin tulla äidiksi 25-vuotiaana. Olisin halunnu aiemmin mutta yksinkertaisesti ei ole mahdollista. Minä ja mies molemmat opiskellaan, ei ole rahaa elättää lasta. Ja halutaan myös kokea ja nähdä maailmaa, eikös se ole ihan ymmärrettävää ja hienoa? Silti halutaan saada lapsi nuorena. Voi kun olis pari vuotta sitten tajunnu että niin se aika nopeasti kuluu, niin olisin tehnyt töitä kesällä kovemmin ja opiskellut lukuvuonna ahkerammin.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tossa vaiheessa elämä on jo auttamattomasti ohi. :(

Vierailija
2/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

First world problem.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö olekin hirveetä. :D Tunnistan kyllä tunteen.

Nauti elämästä, haaveile paljon ja tee kivoja asioita. Älä ahdistu, vaikka aika juoksee. Et ikinä ehdi tehdä kaikkia niitä asioita, joita haluaisit. Ja lisäksi elämä ei aina mene niin kuin haluaisit, mutta se ei haittaa, joskus se on vaan kiva.

Lapsi ja maailman näkeminen eivät sulje toisiaan pois.

Vierailija
4/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kun luulin että täälllä kirjoittelisi joku 40 tai 50 täyttävä, jolla on vielä monet suuret haaveet toteuttamatta, mutta että 23... 

 

Ihan oikeasti, mikään ei ole ohi sinun iässäsi. Toki jos tuo sinun lastenhankinnan ikärajasi on ehdoton, niin sitten teidän täytyy ensin hankkia lapsi että ehdit 25-vuotiaaksi. Mutta ei senkään jälkeen mikään ole loppu, voi edelleen matkustella, muuttaa työn perässä ulkomaillekin kuten me olemme kahdestikin tehneet jne.

Vierailija
5/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoisin vaan, että siirrä lapsihaavetta parilla vuodella. 28-vuotiaskin on todella nuori äiti.

Vierailija
6/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelisin aikuistumista, kun kuitenkin jo selkeästi täysi-ikäinen olet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkea ei voi saada, ei auta kuin puntaroida että kumpi halu on vahvempi, saada lapsi vai nähdä maailmaa. Lapsia kyllä ehtii vielä tehdä kolmenkympin molemmin puolin ihan hyvin.

Vierailija
8/8 |
10.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, minä ja kaverini olemme samanikäisiä kuin sinä ja me olemme tänä vuonna kaikki kriiseilleet ajan kulumista myös! :D

 

Vanhempi siskoni sanoi, että hänkin järkyttyi siitä miten aika alkaa kulua nopeammin ja nopeammin sen jälkeen kun täyttää 20 mutta se tunne on kuulemma ohimenevä. Kohta sitä taas nautit hetkestä :)

 

"Jos oikeasti haluaa jotain, keksii kyllä keinon ja jos ei halua, keksii tekosyitä."