Ihanaa olla töissä 5v kotiäitiyden jälkeen!!!
Kommentit (10)
kokemusta löytyy, ei kivaa!!!!
mutta onnea ap:lle,
toivotaan että saat nauttia edes hetken huumaa poissa kotoa!!! =)
Illalla ja vapaa päivinä jaksaa olla sitten äitinä ihan täysillä.
enää illalla kun kukaan ei ole ollut sotkemassa päivällä. ja paljon kivempi tehdä niitä kotitöitä sitten illalla kun ei ole koko päivää ollut luuttuumassa siellä.
Siis työhön lähtö?
Lähditkö uuteen työhön vai palasitko entiseen?
Tunsitko olosi ollenkaan pelokkaaksi tai osaamattomaksi kun olit niinkin pitkään kotona?
Tv. 8 vuotta kotiäitinä ollut, kohta työelämään palaava pelokas ja epävarma äiti :(
vasta tajusin miten hirveän paljon täällä kotona tulee tehtyä kaikenlaista. Tuntuu että viikonlopun jälkeen pääsee taas rauhoittumaan töihin, vaikka on sielläkin välillä aikamoista pyöritystä. (Päiväkodissa olen töissä.)
Terv. 3,5 vuoden kotona olon jälkeen kohta kuukauden töissä ollut
mutta tänään iski stressi. Vastuu, kiire ja vaikeat työt stressaavat.
eri paikkakunnalle joten sanouduin irti vakityöstäni entisellä paikkakunnalla. Kyllä tietysti vähän aluksi jännitti mutta yllättävän äkkiä sitä pääsee kuitenkin työhön sisälle. eniten jännitti lasten sopeutuminen hoitoon mutta onneksi on hyvin mennyt. ap
Minä en ollut kotona kuin lähes kolme vuotta, mutta kyllä töihin meno jännitti. Olin tehnyt pätkätöitä ennen lasten syntymää ja sitten hain hoitovapaalla yhteen vakipaikkaan ja sain sen. Jännitti ja pelotti, mutta koska työ oli tuttua ja omaa alaani niin uutta ei ollut kuin uusi ympäristö ja työtoverit. Pikku hiljaa työt ovat alkaneet sujua ihan entiseen malliin ja joka päivä oppii jotain uutta. Nautin todella työelämässä olemisesta.
töissä kodin ulkopuolella, eihän kukaan laske kotiäitinä olemista työnteoksi vaikka on täyttä työtä!